هشدار عراق نسبت به قطعی برق در پی عدم پرداخت بدهی گازی ایران

به گزارش جملات زیبا، وزارت برق عراق هشدار داد این کشور با قطعی جدی برق روبرو خواهد شد زیرا ایران به دلیل بدهیهای معوق، قصد دارد صادرات گاز به همسایه خود را کاهش دهد.

هشدار عراق نسبت به قطعی برق در پی عدم پرداخت بدهی گازی ایران

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری رسمی عراق به نقل از احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق گزارش کرد ایران قصد دارد صادرات روزانه گاز به عراق را از پنج میلیون متر مکعب به سه میلیون متر مکعب کاهش دهد. این کاهش پس از برنامه های اعلام شده قبلی برای کاهش صادرات از 50 میلیون به پنج میلیون متر مکعب در روز صورت می گیرد.

به گفته موسی، وزیر نیروی ایران هفته جاری برای گفت و گو درباره صادرات گاز و بدهیهای معوق به بغداد سفر خواهد کرد. وی اضافه نمود: ما از وزارت دارایی می خواهیم مسئله بدهیهای معوق را حل نماید تا از قطع برق بغداد و شهرهای دیگر جلوگیری شود.

عراق برای کاهش وابستگی به واردات گاز و برق ایران در بحبوحه تحریمهای واشنگتن علیه بخش انرژی تهران، تحت فشار شدیدی واقع شده است. این کشور از سال 2018 معافیتهای متعدد آمریکا برای ادامه واردات انرژی از ایران را دریافت کرده اما در ماههای اخیر مدت این معافیتها کوتاه تر شده است.

عراق قصد دارد از عربستان سعودی، شورای همکاری خلیج فارس و اردن برق وارد کند تا به رفع کمبود داخلی برق کمک کند. این کشور که طبق آمار بانک جهانی، از نظر مشعل سوزی در سال 2019 در دومین رتبه جهان پس از روسیه قرار گرفت، در تلاش است تا گازهایی که به همراه نفت استخراج می شوند را جمع آوری کند.

اما دولت عراق در نتیجه بحران مالی که با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمتهای نفت تشدید شده، برای پرداخت حقوق کارمندان دولتی و سایر خدمات ضروری به مشکل برخورده است. درآمد نفتی دیگر برای پوشش هزینه های اساسی کفاف نمی دهد و دولت عراق ناچار شده است برای تامین کسری بودجه که پیش بینی می شود در سال 2021 رشد بیشتری پیدا کند، به استقراض داخلی بپردازد.

تنگنای مالی باعث شده است عراق به دنبال دریافت سهمیه تولید بالاتری در اوپک پلاس باشد که به دلیل سابقه بد این کشور در نقض سهمیه تولید، مورد بی اعتنایی قرار گرفته است. اما اوپک پلاس در آخرین دیدار رسمی وزیران این گروه با افزایش تولید گروهی به میزان 500 هزار بشکه در روز در ژانویه موافقت کرد که برای عراق فضای بیشتری برای تولید و صادرات فراهم می کند.

بر اساس گزارش پلاتس، عراق دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است و طبق جدیدترین نظرسنجی اس اند پی گلوبال پلاتس از تولید اوپک پلاس، این کشور در نوامبر 3.80 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که مطابق با سهمیه تولیدش بود اما کاهش جبرانی که برای جبران تولید بالاتر در ماههای پیش در نظر گرفته شده است را انجام نداد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 881

به "هشدار عراق نسبت به قطعی برق در پی عدم پرداخت بدهی گازی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار عراق نسبت به قطعی برق در پی عدم پرداخت بدهی گازی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید