درخواستی از وزیر محترم بهداشت ؛سیاست های آماری خود را منتشر کنید

به گزارش جملات زیبا، جناب آقای دکتر نمکی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قبل از هر چیز لازم می دانم به عنوان یک شهروند از زحمات طاقت فرسای جنابعالی و همکارانتان در مواجهه با مصائب بیماری کرونا تشکر کنم و به همه شما از صمیم قلب خسته نباشید بگویم.

درخواستی از وزیر محترم بهداشت ؛سیاست های آماری خود را منتشر کنید

مطمئنا وقتی این مسوولیت را پذیرفتید هیچ گاه فکر نمی کردید در موقعیتی قرار بگیرید که 84 میلیون نفر جمعیت کشور، با نگرانی زیاد، لحظه به لحظه چشمانشان به شما و همکارانتان دوخته گردد تا بدانند برای مهم ترین مولفه زندگی خود و عزیزانشان چه تمهیدی اندیشیده اید و قرار است خطر این مهمان ناخوانده را چگونه دفع کنید. حضور فداکارانه پزشکان و پرستاران و بقیه کادر پشتیبانی درمان در بیمارستان ها به رغم آسیب ها و خطرات سنگین انسانی، این اطمینان را در مردم به وجود آورد که بخش درمان در بیمارستان ها، کم نخواهند گذاشت و سلامتی آنها را حتی به سلامتی خودشان مقدم می دارند.

در عرصه پرچالش سیاست گذاری، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و مراکز جمعیتی با کارنمودهای مختلف، این امید را ایجاد کرد که سیاست گذار نیز اولویت و اهمیت حیاتی این پدیده خطرناک را درک نموده است و به اجرای آن اهتمام دارد. صدا و سیما هم با تمام قوا مردم را به ماندن در خانه تشویق کرد و فضای عمومی به سمت یک تغییر رفتار اساسی از نظر مراعات محدودیت های بهداشتی به منظور کند کردن گسترش بیماری حرکت کرد. افکار عمومی با مشاهده فشار طاقت فرسا به مراکز درمانی و کادر پزشکی و با مطلع شدن از پیامدهای خطرناک بیماری کاملا آماده شد که محدودیت های سخت را پذیرا گردد و به آنها تن در دهد. اما وقتی به تعطیلات نوروزی رسیدیم، با کمال تعجب مشاهده کردیم که فقط به توصیه های اخلاقی و تب سنجی در بدو ورود به مقاصد مسافران بسنده شد.

خوشبختانه با دریافت بازخورد از موج اول مسافرت ها، از هشتم فروردین محدودیت های سخت تری از نظر مسافرت ها، حضور در ادارات، فعالیت کسب و کارهای مختلف، نزدیک به آنچه در بسیاری از کشورهای جهان اعمال می گردد، به کار گرفته شد. این رویکرد با وجود ایجاد محدودیت ها و ممنوعیت ها، مورد استقبال مردم نهاده شد. اما با کمال تعجب، پس از گذشت تنها دو هفته از شرایط جدید و درحالی که مردم به تدریج خود را با محدودیت های جدید تطبیق می دادند، ستاد ملی مقابله با کرونا، حرکت به سمت عادی سازی را شروع کرد؛ به گونه ای که حتی برای تهران از 30 فروردین تنها محدودیت های نرم به کار گرفته خواهد شد.

آمار های منتشرشده توسط وزارت تحت مدیریت جنابعالی نشان می دهد که هنوز استان های عظیم کشور مانند تهران، اصفهان، مازندران و... که حدود بیش از نیمی از جمعیت کشور را شامل می گردد، در شرایط قرمز به سر می برند. برداشت عمومی از شرایط قرمز این است که موقعیت بیماری در این استان ها همچنان خطرناک است. اینکه وزارت بهداشت و درمان چه تحلیلی از شرایط پس از برطرف محدودیت های اعلام شده داشته که چنین توصیه بحث انگیزی را در ستاد ملی کرونا مطرح نموده، یک سوال بسیار مهم و نگران کننده است.

از آنجا که نام جنابعالی به عنوان فردی که مسوولیتی سنگین در حفظ جان مردم در این مقطع زمانی داشته است در تاریخ ثبت خواهد شد، مطمئنا طی ماه های آینده چنانچه بیماری فرایند نامطلوبی را مجددا شروع کند، انگشت های ملامت تنها شما را نشانه خواهد گرفت و آنانی که جان عزیزانشان را در ماه های آینده از دست بدهند از شما سوال خواهند کرد که با کدام تحلیل آماری اپیدمیولوژیک این توصیه را مطرح کردید. می خواستم از جنابعالی درخواست کنم یک بیانیه تحلیل سیاستی آماری، از شرایط بیماری کرونا در سطح کشور و چرایی مناسب بودن برطرف محدودیت ها در این مقطع زمانی که در الگویی کاملا مغایر با تجربه بسیار محدود اخیر جهانی به لحاظ دوره بسیار کوتاه اعمال محدودیت، واقع شده است، همراه با پیش بینی هایی برای چند ماه آینده پیش رو منتشر کنید تا باعث کاهش نگرانی های زایدالوصفی گردد که شرایط بیماری را در ماه های آینده تصویر می نماید. گمان می کنم قبول دارید که این اصیل ترین حق الناس است که مردم بدانند تصمیمات مستقیما مرتبط با سلامتی آنان چگونه گرفته شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 441

به "درخواستی از وزیر محترم بهداشت ؛سیاست های آماری خود را منتشر کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواستی از وزیر محترم بهداشت ؛سیاست های آماری خود را منتشر کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید