دانش بنیان های زیستی گوی سبقت را ربودند، محصولات زیستی در صدر جدول صادرات

به گزارش جملات زیبا، 60 درصد صادرات حوزه دانش بنیانی مربوط به محصولات زیستی است. اتفاقی که در دل زیست بوم فناوری و نوآوری رقم خورده است.

دانش بنیان های زیستی گوی سبقت را ربودند، محصولات زیستی در صدر جدول صادرات

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در چند سال اخیر تلاش کرده است تا محصولات و خدمات دانش بنیان ها و خلاقیت ها و نوآوری های قابل عرضه سرآمدان علمی و فناوران کشور را به دنیا معرفی کند کاری که با وجود تحریم ها و ناملایمات سیاسی علیه ایران سخت و سخت است. اما بازیگران این حوزه با گذشتن از هفت خوان ها و پشت سر گذاشتن همه مسائل توانستند ایده های فناورانه خود را به دنیا نمایش دهند.

در این میانه فناوران زیستی گوی سبقت را از دیگران ربودند و بر اساس آمارهای منتشر شده در صدر جدول صادرات محصولات دانش بنیان ایستاده اند و 650 درصد این آمار را به خود اختصاص داده اند. روسیه، ترکیه، هند، چین، عراق و غیره هم از جمله کشورهایی هستند که این محصولات را خریداری می کنند.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یکی از بازیگران اصلی این حوزه تلاش می کند تا مطابق با سند چشم انداز 1404 و به استناد نقشه جامع علمی کشور، سهم کشور از سبد دنیای تولیدات زیست فناوری را به 3 درصد برساند. تحقق این موضوع بنابر مصوبه تشکیل ستاد توسعه زیست فناوری جزء ماموریت های اصلی این ستاد محسوب می شود.

تحقق این هدف نقشی اثرگذار در توسعه صادرات محصولات دانش بنیان زیستی دارد. به همین دلیل ستاد به دنبال پررنگ کردن حضور شرکت های زیست فناوری در عرصه بین الملل، توسعه شبکه ارتباطی و بهبود بسترهای صادراتی دنبال می شود.

استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها از طریق توسعه یک مدل جدید، بهبود بسترهای صادراتی از طریق تعامل با صندوق توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات، تشکیل یک شبکه از شرکت های توانمند در صادراتی در حوزه زیست فناوری و تهیه برنامه های اجرایی برای توسعه صادرات از طریق شرکت ها از جمله اقداماتی است که ستاد برای رونق بازار صادرات محصولات دانش بنیان در نظر گرفته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1150

به "دانش بنیان های زیستی گوی سبقت را ربودند، محصولات زیستی در صدر جدول صادرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش بنیان های زیستی گوی سبقت را ربودند، محصولات زیستی در صدر جدول صادرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید