احتمال کاهش بیشتر فراوری اوپک برای دفع تاثیر ویروس چینی

به گزارش جملات زیبا، اعضای اوپک در حال آنالیز کاهش بیشتر فراوری نفت یا تمدید مدت اجرای پیمان فعلی در واکنش به افت شدیدی هستند که قیمتهای نفت به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در چین پیدا نموده اند.

احتمال کاهش بیشتر فراوری اوپک برای دفع تاثیر ویروس چینی

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش جملات زیبا، منابع مطلع در اوپک که مایل نبودند نامشان فاش گردد به اس اند پی گلوبال پلاتس اظهار کردند که دو هفته آینده نه تنها برای بازار نفت بلکه برای اقتصاد دنیای بسیار مهم و حساس خواهد بود.

در حال حاضر مذاکراتی در میان وزیران گروه اوپک پلاس برای رصد دقیق اوضاع و آمادگی برای انجام اقدام ضروری در جریان است.

این اظهارات در حالی مطرح شده که شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی روز دوشنبه به منظور آرام کردن بازار که از تاثیر مالی این ویروس به وحشت افتاده و در نتیجه قیمتها را به پایین 59 دلار رساند، در بیانیه ای گفت کشورش از توانایی و انعطاف پذیری برخوردار است تا با انجام اقدامات لازم برای حمایت از ثبات بازار نفت، به هر گونه تحولی واکنش نشان دهد.

وی گفت: کشورش به دقت تحولات بازار نفت را که ناشی از انتظارات منفی درباره تاثیر اپیدمی ویروس کرونا بر اقتصاد چین و دنیا است، به دقت زیرنظر دارد. تاثیر این ویروس روی بازارهای دنیای از جمله نفت و کالاهای دیگر ناشی از عوامل روانی و انتظارات بی نهایت منفی است که بعضی از فعالان بازار با وجود تاثیر محدود این اپیدمی روی تقاضای دنیای برای نفت پیدا نموده اند.

طبق آمار رسمی، چین که دومین اقتصاد عظیم دنیا است در سال 2019 به طور میانگین 10.16 میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد. مقامات چینی شهرها را برای مهار شیوع اپیدمی جدید که به کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا رسیده است، قرنطینه نموده اند.

در حال حاضر دورنمای تقاضای چین برای نفت تحت بازبینی واقع شده است و ممکن است در هفته های آینده تغییراتی پیدا کند.

اوپک و متحدانش در قالب گروه اوپک پلاس در حال حاضر سرگرم اجرای دور جدید کاهش فراوری به میزان 1.7 میلیون بشکه در روز تا مارس هستند تا با مازاد عرضه مقابله نمایند. عربستان سعودی همان طور که وعده داده بود فراوریش را 400 هزار بشکه در روز دیگر بیشتر از سقف فراوری مشخص شده برای سه ماهه نخست سال 2020 کاهش دهد، در ژانویه و فوریه فراوری نفت خود را در 9.744 میلیون بشکه در روز نگه خواهد داشت.

امارات متحده عربی که سومین فراورینماینده عظیم اوپک است خواهان احتیاط در پیش بینیهایی شد که درباره تاثیر این اپیدمی روی تقاضای دنیای برای نفت مطرح شده اند. سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در بیانیه ای اظهار کرد مهم است که در پیش بینیهای مربوط به کاهش بیشتر تقاضا برای نفت به دلیل شیوع اپیدمی در چین اغراق نگردد و بازار تحت تاثیر بعضی از معامله گران، بر مبنای عوامل روانی به تحولات اخیر واکنش بیش از حدی نشان داده است.

نشست بعدی اوپک در مارس برگزار می گردد و در این ملاقات کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در گروه اوپک پلاس به آنالیز شرایط بازار می پردازند و در صورت ضرورت درباره همه گزینه ها برای حفظ توازن بازار مذاکره خواهند کرد. وزیر انرژی امارات متحده عربی گفت: ما مطمئن هستیم که همه کشورهای عضو تصمیمات معقولانه ای خواهند کرد تا نتیجه تلاشهای سالهای اخیر برای حفظ توازن عرضه و تقاضا حفظ گردد.

بر اساس گزارش پلاتس، محمد ارکاب، وزیر انرژی الجزایر و رییس فعلی اوپک به منظور فرونشاندن التهاب بازار اظهار کرد که تاثیر این اپیدمی روی تقاضای دنیای برای نفت اندک است به خصوص که نشانه های اولیه حاکی از این بوده که این ویروس نسبت به اپیدمی سارس در سال 2003 شیوع کمتری خواهد داشت.

وی در ادامه اضافه کرد: الجزایر آماده است تا همه اقدامات ضروری را برای تضمین ثبات بازار با همکاری سایر اعضای اوپک و کشورهای غیراوپکی که بیانیه همکاری را امضا نموده اند، انجام دهد.

طبق نظرسنجی اوپک که توسط پلاتس اجرا شده است، فراوری نفت اوپک در دسامبر 100 هزار بشکه در روز کاهش داده است. 10 عضو اوپک که در پیمان کاهش فراوری مشارکت دارند، در دسامبر 25.06 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کردند که پایین سقف فراوری جدید 25.15 میلیون بشکه در روز بود. ایران، لیبی و ونزوئلا هم از مشارکت در این پیمان معاف هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 386

به "احتمال کاهش بیشتر فراوری اوپک برای دفع تاثیر ویروس چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال کاهش بیشتر فراوری اوپک برای دفع تاثیر ویروس چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید