همه چیز درباره کاخ سلطنتی مادرید

به گزارش جملات زیبا، کاخ سلطنتی مادرید (Royal Palace of Madrid) به عنوان بزرگترین کاخ در اروپای غربی شناخته می گردد و سکونتگاه رسمی پادشاه اسپانیا به شمار می رود. کاخی که ما امروزه شاهد آن هستیم، در قرن هجدهم میلادی روی ستون های دژ سلطنتی مادرید (Royal Alcázar of Madrid) به وسیله سلسله بوربون و با سلیقه و زیبایی شناسی آن دوران ساخته شده است.

همه چیز درباره کاخ سلطنتی مادرید

کاخ علاوه بر داشتن باغ های بسیار گسترده، برای اثاثیه فوق العاده خودش، مجموعه سازه های Stradivarius Royal Quartet، مجموعه ای بی بدیل از برنز، نقاشی های دیواری مسحورنماینده بر روی سقف بلند کاخ و تجملاتی که تنها پادشاهان اسپانیایی از امتیاز آن برخوردار بودند، معروفیت دارد. در ادامه همراه با ما باشید تا شما را با این سازه تاریخی بیشتر آشنا کنیم.

چرا باید از کاخ سلطنتی مادرید تماشا کرد؟

کاخ سلطنتی مادرید در بخش غربی شهر مادرید قرار گرفته و بزرگترین کاخ فعال در سراسر اروپا محسوب می گردد. این کاخ مساحتی حدود 135000 متر مربع را در بر می گیرد و 3418 اتاق دارد. با اینکه از این کاخ به عنوان سکونتگاه رسمی پادشاهی اسپانیا یاد می گردد اما شاه و ملکه در آن سکونت ندارند. در حال حاضر از این کاخ برای انجام مراسم های کشوری، رویدادهای سیاسی و مذاکرات مختلف استفاده می گردد.

درون دیوارهای اتاق تاج (Crown Room) کاخ شما می توانید با ارزش ترین دارایی سلطنت اسپانیا یعنی تاج و عصای پادشاهی را شاهد باشید. در کنار تماشای جواهرات سلطنتی نیز می توانید از دیگر جاهای تماشای کاخ همچون پلکان بزرگ، کتابخانه، اسلحه خانه، آپارتمان های سلطنتی، باغ های ساباتینی (Sabatini Gardens) و میدان آرمریا (Plaza de la Armería) تماشا کنید.

تاریخچه کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی مادرید همچون معماری بسیار برجسته خودش، تاریخی غنی دارد. در زمینی که امروزه این کاخ برپا است، دژی به نام دژ سلطنتی مادرید قرار داشت که در سال 1734 میلادی و در شب کریسمس دچار آتش سوزی می گردد و تقریبا تمام بخش های آن می سوزند. همین نیز فضای کافی به سلسله بوربون داد تا در کاخ تازه سبک، هنر و معماری مدرنی را اعمال نمایند.

طراحی این کاخ از کاخ لوور فرانسه (Louvre Palace) الهام گرفته شده و این موضوع از میدان آرمریا کاملا آشکار است. در سال 1764 میلادی و 30 سال پس از آغاز ساخت این بنا، چارلز سوم اولین پادشاهی بود که به داخل این کاخ بازسازی شده نقل مکان کرد. در سال های اخیر نیز از این بنای برجسته برای انجام مراسم های مهم دولتی و بعلاوه ازدواج های سلطنتی استفاده می گردد.

فضای داخل کاخ سلطنتی مادرید

در آن دوران، اسپانیا به عنوان کشوری بسیار ثروتمند و قدرتمند شناخته می شد و به همین علت نیز از مصالح برجسته فراوانی در ساخت این کاخ سلطنتی استفاده شده است. دیوارها با آینه های درخشان و ملیله های ظریف تزیین شده اند. هنرمندان مشهور اسپانیایی همچون کورادو جیاکوئینتو، جیووانی باتیستا تیپولو و آنتون رافائل منگز نیز نقاشی های دیواری داخل کاخ را خلق نموده اند. یکی از جاذبه های برجسته داخل کاخ سلطنتی مادرید، پلکان بزرگ آن است که بسیار تماشایی و خیره نماینده به نظر می رسد.

بخش های مختلف کاخ سلطنتی مادرید

باغ های سباتینی: این باغ ها یکی از دو باغ های مجللی هستند که در بخش شمالی کاخ سلطنتی مادرید قرار دارند. نام باغ ها نیز برگرفته از فردی به نام فرانچسکو سباتینی است که پلان طبقه اول کاخ را طراحی نموده است. این باغ ها بسیار زیبا و تماشایی به نظر می رسند و در طراحی آن ها نیز از سبک فرانسوی الهام گرفته شده است.

میدان آرمریا: میدان آرمریا که به عنوان میدان اسلحه خانه نیز معروفیت دارد، میدانی اصلی است که در جنوب کاخ سلطنتی مادرید قرار گرفته است و تماشای مراسم تغییر نگهبانان سلطنتی نیز در اولین چهارشنبه هر ماه بسیار تماشای به نظر می رسد.

اسلحه خانه سلطنتی: اسحله خانه سلطنتی مادرید به عنوان یکی از برترین اسلحه خانه ها در سراسر دنیا شناخته می گردد که در آن، سلاح و زره های بسیار خوبی از قرن پانزدهم میلادی به چشم می خورد. لباس های نظامی کارلوس پنجم، فلیپه دوم و بعلاوه چارلز پنجم از جمله زره های به نمایش در آمده در اینجا است.

اتاق تاج: اتاق ملکه ماریا کریستینا امروزه به عنوان اتاق تاج شناخته می گردد و در آن، جواهرات پادشاهی اسپانیا همچون تاج و عصای پادشاهی در معرض نمایش قرار داده شده اند. این تاج پر از جواهرات مختلف است و به شاه کارلوس سوم تعلق دارد.

تالار آینه ها: همچون کاخ ورسای (Palace of Versailles)، کاخ سلطنتی مادرید نیز تالار آینه دارد. دیوارهای تالار با مرمر صورتی پوشیده شده اند و تزئیناتی سفید و آبی رنگ نیز در کنار آن ها به چشم می خورند که آن را به یکی از زیباترین بخش های کاخ تبدیل نموده اند.

منبع: فوت و فن / headout.com
انتشار: 2 آبان 1401 بروزرسانی: 2 آبان 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1639

به "همه چیز درباره کاخ سلطنتی مادرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره کاخ سلطنتی مادرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید