هشدار به کوهنوردان؛ شرایط مخاطره آمیز هوای ارتفاعات تهران در خاتمه هفته

به گزارش جملات زیبا، با توجه به پیش بینی های اجرا شده انتظار می رود که ارتفاعات تهران در اواخر هفته و اواسط هفته آینده شرایط جوی پایداری نداشته باشند و احتمال کولاک و ریزش بهمن بسیار زیاد است. بر همین اساس روز های سرانجام هفته و ابتدای هفته آینده، برنامه های کوهنوردی و صعود در ارتفاعات شمالی تهران بسیار مخاطره آمیز پیش بینی می گردد.

هشدار به کوهنوردان؛ شرایط مخاطره آمیز هوای ارتفاعات تهران در خاتمه هفته

به گزارش ایسنا، با توجه به پیش بینی شرایط جوی مناطق کوهستانی ایران (پنج شنبه 9 بهمن تا شنبه 11 بهمن) توسط فدراسیون کوهنوردی، انتظار می رود فعالیت سامانه بارشی همراه با وزش باد شدید و بارش برف کولاک و احتمال بهمن در مناطق مستعد وجود داشته باشد. همچنین به تدریج از بعدازظهر پنج شنبه سامانه بارشی از شمال غرب وارد کشور شده و وزش باد شدید در شمال غرب شروع می گردد. برای دامنه های شمالی البرز، وزش بادگرم شدید و کولاک و احتمال بهمن مورد انتظار است.

برای آدینه در ساعات صبح تا عصر در ارتفاعات و دامنه های شمالی البرز، وزش باد گرم شدید و کولاک پیش بینی می گردد.

با تقویت ناپایداری، به ویژه برای ساعات بعدازظهر در ارتفاعات و مناطق کوهستانی شمال غرب، غرب، زاگرس شمالی، البرز غربی و تا حدی البرز مرکزی، بارش برف، باد شدید و کولاک پیش بینی خواهد شد.

در روز شنبه، بارش ها در نیمه غربی تضعیف شده و برای ساعات صبح، سامانه بارشی موجب وزش باد شدید در البرز مرکزی، البرز شرقی و شمال شرق کشور و بارش برف می گردد. طی این مدت کولاک برف، سرمازدگی و احتمال بهمن از مهم ترین مخاطره های جوی هستند.

پیش بینی جوی ارتفاعات شمال تهران

پنج شنبه: نیمه ابری و افزایش نسبی دما، در بعد از ظهر ابری، در اوایل شب مه رقیق وکاهش دید، اواخر وقت بارش پراکنده و وزش باد متوسط تا نسبتا شدید

آدینه: ابری و مه آلود و محدودیت دید، بارش باران و برف، (بالادست بارش برف و کولاک)، وزش باد نسبتا شدید و ارتفاعات مستعد خطر ریزش بهمن، افت دما و سوز باد متوسط و خطر سرمازدگی

شنبه: ابری و گاهی مه آلود و محدودیت دید، برخی ساعات بارش برف و بوران، وزش باد شدید تا خیلی شدید و کولاک، خطر بالای ریزش بهمن، افت دما و سوزباد شدید، خطر بالای سرمازدگی

با توجه به رخداد پدیده های باد شدید، کولاک، بارش برف، سوز باد و افت قابل ملاحظه دما، که موجب محدودیت دید، لغزندگی و یخبندان سطح زمین و سرمازدگی می گردد، روز های سرانجام هفته و ابتدای هفته آینده، برای برنامه های کوهنوردی و صعود، بسیار مخاطره آمیز پیش بینی می گردد.

پیش بینی جوی مناطق کوهستانی جنوب و جنوب غرب

پنج شنبه شب در مناطق جنوب غربی کشور افزایش ابر را خواهیم داشت؛ که برای شمال استان خوزستان بارش های پراکنده باران را در پی دارد.

روز آدینه قبل از ظهر فعالیت سامانه بارشی را از غرب کشور و به تدریج برای زاگرس مرکزی خواهیم داشت. بارش ها در مناطق مرکزی زاگرس به شکل بارندگی و برف و وزش باد شدید همراه با کولاک و بوران در لرستان (اشترانکوه)، شمال خوزستان (کی نو)، چهارمحال بختیاری (زردکوه)، کهگیلویه و بویراحمد (دنا) و غرب استان اصفهان و شمال غرب فارس (سپیدان و اقلید) خواهیم داشت. این بارش ها در این مناطق تا اواسط روز شنبه ادامه دارد. وزش باد شدید در روز شنبه بعدازظهر به ویژه در کرمان (هزار، لاله زار، جوپار، خط الرأس کوشا)، ارتفاعات اصفهان، یزد (شیرکوه، تزرجان)، شمال و شرق فارس (بل اقلید و ارتفاعات سپیدان) در این روز وجود دارد. از شدت وزش باد بتدریج تا ساعات شنبه شب کاسته می گردد. در ساعت های شب کاهش دما و سرمازدگی را در همه مناطق ذکر شده و سایر مناطق جنوب و جنوب غرب کشور خواهیم داشت. در ارتفاعات استان بوشهر (بیرمی) برای آدینه بعدازظهر و بامداد شنبه بارش باران انتظار می رود.

در این دو روز و تا اواسط هفته آینده احتمال سرمازدگی بویژه در ساعت های شب و در زمان های وزش باد وجود دارد. در مناطق مرکزی زاگرس که روز آدینه و صبح شنبه بارش برف وجود داشته است احتمال ریزش بهمن در مناطق مستعد وجود دارد. احتمال ریزش بهمن در مناطق کوهستانی زاگرس مرکزی تا اواسط هفته آینده نیز وجود دارد.

پیش بینی جوی مناطق کوهستانی شمال شرق و شرق ایران

طی این مدت پدیده غالب وزش باد شدید (گاهی باد لحظه ای بسیار شدید) فرایند افزایش دما در شمال شرق و شرق کشور خواهد بود.

طی روز های پنج شنبه و آدینه در ارتفاعات کپه داغ، آلاداغ و بینالود و هزار مسجد وزش باد شدید لحظه ای بسیار شدید، افزایش موقتی ابر و افزایش دما همراه با ذوب شدن برف پیش بینی می گردد.

روز شنبه وزش باد شدید، گاهی لحظه ای بسیار شدید، افزایش ابر و بارش های پراکنده باران و برف در ارتفاعات کپه داغ و بویژه آلاداغ، بینالود و هزار مسجد پیش بینی می گردد.

پدیده غالب در متطقه ارتفاعات تفتان وزش باد بسیار شدید طی روز چهارشنبه تا شنبه و افزایش موقت ابر است.

توصیه می گردد با توجه به وزش باد شدید و افزایش دما کوهنوردان عزیز هنگام صعود به ارتفاعات از راستا هایی مانند زیر نقاب برفی اجتناب ورزند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 973

به "هشدار به کوهنوردان؛ شرایط مخاطره آمیز هوای ارتفاعات تهران در خاتمه هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به کوهنوردان؛ شرایط مخاطره آمیز هوای ارتفاعات تهران در خاتمه هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید