نیویورک تایمز پشت پرده اخراج اسپر را فاش کرد؛ترامپ چه خوابی برای پنتاگون دیده است؟

به گزارش جملات زیبا، یک روزنامه آمریکایی با اشاره به اخراج اخیر وزیر دفاع آمریکا گزارش کرد که دونالد ترامپ با پاکسازی پنتاگون در صدد است قبل از پایان دوره ریاست جمهوری، نظامیان آمریکایی را کاملا از افغانستان خارج کند.

نیویورک تایمز پشت پرده اخراج اسپر را فاش کرد؛ترامپ چه خوابی برای پنتاگون دیده است؟

به گزارش خبرنگاران، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به پشت پرده اخراج مارک اسپر و هدف ترامپ از این اقدام پرداخت و نوشت:

سازگاری و ثبات قدم، صفتی نیست که بسیاری برای توصیف سیاست امنیت ملی ترامپ مورد استفاده قرار دهند اما یک هدف وجود داشته که ترامپ از مبارزات انتخاباتی 2016 تا به امروز آن را همچنان دنبال می کند و آن خروج تمامی نظامیان آمریکایی از افغانستان است.هم اکنون که چیزی تا پایان ریاست جمهوری ترامپ باقی نمانده است، ترامپ تمام تلاش خود را به کار گرفته تا این هدف را محقق کند.

ترامپ هفته گذشته، مارک اسپر وزیر دفاع خود را که بارها از خروج سریع نیروها از افغانستان ابراز بی میلی کرده بود، اخراج کرد و کریستوفر سی میلر مدیر پیشین مرکز ملی مبارزه با تروریسم را که فاقد تجربه و مهارت کافی برای به تعویق انداختن اقدامات سیاست خارجی ترامپ است، جایگزین وی کرد.

نیویورک تایمز سپس در خصوص تلاش های ترامپ برای خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان ادامه داد، قابل توجه است که هفته جاری، داگلاس مک گریگور سرهنگ بازنشسته ارتش و یکی از طرفداران پر و پاقرص پایان مداخله آمریکا در افغانستان قرار است بعنوان مشاور ارشد میلر معرفی شود.

از طرف دیگر، ترامپ اخیراً ویلیام روگر معاون رئیس تحقیق و سیاست اندیشکده چارلز کخ را که مؤسسه ای مخالف مداخله نظامی آمریکا در کشورهای دیگر است، بعنوان سفیر جدید آمریکا در افغانستان نامزد کرده است و روگر حتی قبل از آنکه مورد تأیید نهایی سنا قرار بگیرد و بعید است که قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا چنین چیزی رخ دهد، همچنان صندلی بزرگی در میز سیاست خارجی ترامپ در اختیار گرفته است.

روگر روز جمعه در مصاحبه ای گفت: رئیس جمهور در یافتن افرادی که صادقانه اولویت هایش را اجرا کنند، مشکل داشته است. با روی کار آمدن رئیس جدید پنتاگون، رئیس جمهور (ترامپ) می تواند میراثی را در اینجا مستحکم کند. ترامپ می تواند رهبری باشد که به طولانی مدت ترین جنگ آمریکا پایان می دهد.

هفته گذشته، ژنرال آستین میلر فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در یک سفر از قبل برنامه ریزی شده به واشنگتن رفت. ترامپ پیش از این گفته بود که قصد دارد تا کریسمس تمامی نظامیان آمریکایی را از افغانستان خارج کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز سپس با اشاره به این موارد ادامه داد، ترامپ با اخراج ها و انتصاب های اخیر خود به طور مؤثری بیشتریت افرادی که مخالف خروج سریع نظامیان آمریکایی از افغانستان بوده اند را کاهش داده است.

ترامپ با شعار اول آمریکا در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری 2016 قصد داشت تا مشارکت نظامی ایالات متحده در کشورهای دیگر را کاهش دهد و علیرغم آنکه در ابتدا از جنگ آمریکا در عراق حمایت کرده بود، در مبارزات انتخاباتی 2016، مستقیماً جرج بوش را به دلیل آغاز جنگ عراق مورد حمله قرار داد و وی را عامل شکست آمریکا در جلوگیری از حملات 11 سپتامبر 2001 دانست.

بعد از آنکه ترامپ در اواخر سال 2018، خروج کامل نظامیان آمریکایی از سوریه را اعلام کرد و به شدت مورد انتقاد قرار گرفت، تصمیم گرفت که چندصد نظامی آمریکایی را در سوریه باقی بگذارد.

طبق این گزارش، ترامپ همچنین به مشاوران خود اعلام کرده بود که قصد دارد تعداد زیادی از 700 نظامی آمریکایی در سومالی که بیشتر آنها نیروهای عملیات ویژه هستند را کاهش دهد که البته این هدف تا به امروز محقق نشده است.

با اینحال، روگر در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد که زمانیکه بایدن نیز ریاست جمهوری آمریکا را برعهده بگیرد، فشارها به دولت وی برای کاهش نظامیان آمریکایی در کشورهای دیگر ادامه خواهد داشت.

وی در این خصوص گفت: صرفنظر از کسی که ریاست جمهوری (آمریکا) را برعهده می گیرد، ما از سیاست های خوب حمایت می کنیم. خروج از افغانستان سیاست خوبی است.

براساس توافقنامه آمریکا و طالبان، واشنگتن متعهد شده که در صورت تضمین این گروه بر عدم استفاده از خاک افغانستان برای حمله به آمریکا و متحدین این کشور و مصاحبه با دولت افغانستان برای رسیدن به یک توافقنامه و همچنین قطع ارتباط با القاعده، تمام سربازان خود را خارج کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 790

به "نیویورک تایمز پشت پرده اخراج اسپر را فاش کرد؛ترامپ چه خوابی برای پنتاگون دیده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز پشت پرده اخراج اسپر را فاش کرد؛ترامپ چه خوابی برای پنتاگون دیده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید