موضوع نامه انتقادی انجمن تولیدکنندگان فولاد از بورس چه بود؟

به گزارش جملات زیبا، تهران (پانا) - انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه ای انتقادی به مدیرعامل شرکت بورس کالا ایران، ضمن ابراز اعتراض شدید خود نسبت به رویه اخیر این شرکت در مواجهه با واحدهای تولیدی و تشکل های صنفی، ادعا کرد که بورس کالا به لحاظ عدم اطلاع رسانی کارشناسی و در شأن واحدهای تولیدی و بعلاوه عدم تعامل مناسب با تشکل های صنفی، یکی ازتاریک ترین دوران خود را سپری می نماید.

موضوع نامه انتقادی انجمن تولیدکنندگان فولاد از بورس چه بود؟

به گزارش ایسنا، انجمن فولاد در این نامه با طرح پرسش هایی در رابطه با شیوه معین قیمت پایه عرضه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا، خواهان پاسخ صریح این سازمان (بورس کالا) به این پرسش ها شده است.

این تشکل صنفی به نارضایتی بخش خصوصی از عملکرد بورس کالا اشاره نموده و پرسیده است که آیا بورس کالا به جای اینکه سازمانی مستقل برای به هم رسانی و تعادل عرضه و تقاضا وکشف قیمت واقعی باشد، به ابزاری در راستای قیمت گذاری دستوری نوین تبدیل شده است؟

در متن نامه سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن فراوریکنندگان فولاد ایران به نمایندگی از انجمن خطاب فولاد به حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران- آمده است:

پیرو نامه شماره 861/ص/00 مورخ 18 آبان 1400 که برخلاف رویکرد تعاملی سابق، متاسفانه هیچ پاسخی از سوی آن شرکت به این انجمن واصل نشده است و از آنجا که بورس کالا که می بایست در شفافیت و تعامل حداکثر پیش رو باشد، در شرایط فعلی به لحاظ عدم اطلاع رسانی کارشناسی و درشأن واحدهای فراوریی و بعلاوه عدم تعامل مناسب با تشکل های صنفی، یکی از تاریک ترین دوران خود را سپری می نماید و با عنایت به اینکه متاسفانه در رویکرد وزارت تازه صمت، جلسات مشورتی کمیته تخصصی فولاد با حضور بورس کالا و تشکل های صنفی برگزار نگردیده است، خواهشمند است در راستای مواد 2 و 3 قانون بهبود محیط کسب و کار در جهت روشن شدن ابهامات فعلی در عملکرد بورس کالا به سوالات زیر پاسخ فرمایید:

1- نحوه معین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی، آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله سنگ آهن چگونه است؟ چه مرجعی و متشکل از چه اشخاصی این قیمت ها را تایید نموده اند؟ از چه مراجعی در این خصوص مشورت گرفته می شود؟

2- آیا بر اساس مقررات بالا دستی ناظر بر عرضه در بورس کالا، معین قیمت پایه در اختیار عرضه کننده نیست؟ در رویه فعلی بورس کالا، جایگاه عرضه کننده در معین قیمت پایه چگونه تعریف شده است؟

3- آیا در معین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی، بقای شرکت های کوچک و میانه و لزوم تداوم فراوری آن ها در نظر گرفته می شود یا صرفا آسان ترین راهکارها مبتنی بر قیمت های جهانی مد نظر قرار می گیرد؟ به طور مثال با کدام فرمول محاسباتی، یک فراوریکننده شمش می تواند با آهن اسفنجی حدود 9000 تومانی، شمش 12 هزار تومانی (کمتر از قیمت قراضه) عرضه کند؟

4- با چه استدلالی برای قیمت شمش و محصولات فولادی حداکثر قیمت پایه معین می شود اما هیچ حداقلی برای آن (با توجه به بهای تمام شده فراوریعرضه کنندگان کوچک تر) معین نمی شود؟

5- ویژگی های فیزیکی و بررسی شیمیایی استاندارد (یا توافق شده) برای هر محصول از زنجیره فولاد چگونه و بر چه اساسی معین می شود؟

در خاتمه ضمن ابراز تاسف از اینکه رویکرد مثبت و تعاملی آن شرکت در طول سال های متمادی فعالیت، طی یک سال اخیر جای خود را به کم توجهی به نظرات بخش خصوصی و عدم مشورت مستمر با تشکل ها داده است و پیامدهای آن از جمله معین غیر شفاف و غیر منصفانه فرمول قیمت های پایه و تغییرات مستمر آن، عدم به روزرسانی و انعطاف لازم در مقررات بورس کالا در مورد تضامین، تسویه و ... با وجود گسترده تر شدن فعالیت های آن و توجه نکردن به تنوع روش های فراوری و تجارت در شرکت های مختلف برای عرضه و معامله در بورس کالا به وضوح قابل مشاهده است و موجب نارضایتی بخش خصوصی از عملکرد بورس کالا شده است؛ لذا خواهشمند است ضمن پاسخ به سوالات فوق، صراحتا معین فرمایید که آیا بورس کالا مقرر است سازمانی مستقل برای به هم رسانی و تعادل عرضه و تقاضا و کشف قیمت واقعی باشد یا ابزار دولت در قیمت گذاری دستوری نوین؟ یا اساسا قرار است بورس کالا نقش سیاست گذار در تنظیم بازار فولاد را ایفا نماید؟

رونوشت این نامه برای اعضای هیات مدیره شرکت بورس کالای ایران جهت استحضار و صدور دستورات مقتضی ارسال شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1453

به "موضوع نامه انتقادی انجمن تولیدکنندگان فولاد از بورس چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضوع نامه انتقادی انجمن تولیدکنندگان فولاد از بورس چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید