در انتظار بازگشت سینما

به گزارش جملات زیبا، شیوع جهانی ویروس کرونا، پیامدهای گسترده ای برای اصناف به بارآورد که صنعت سینما نیز از گزند آن در امان نماند و علاوه بر این که مخاطبان و علاقه مندان به سینما را از این هنر بی بهره ساخت، موجب ورود آسیب و ضررهایی به سینماداران شد.

در انتظار بازگشت سینما

مثل سایر شهرهای ایران، هنر هفتم در قم هم چندان شرایط مطلوبی ندارد و سالن های آن در راستای اجرای مصوبه های ستاد ملی مقابله با کرونا و رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مقاطعی از سال تعطیل بودند و در زمان بازگشایی نیز با استقبال چندانی رو به رو نشده اند. به همین دلیل است که خسارت های سنگین و جبران ناپذیری به این صنعت وارد شده و گلایه ها و انتقادهای سینماداران اوج گرفته است. تعطیلی های ممتد، بعضی سینماهای قم را به تعطیلی کامل یا تغییر کاربری سوق داده و به نظر می رسد به این زودی ها معضل بلاتکلیفی همچنان گریبانگیر این صنعت آسیب دیده باشد. حالا سینماداران و فعالان حوزه فرهنگی چشم انتظار یاری و حمایت هستند. شاید سینماداران و فعالان عرصه سینما نتوانند از مردم توقع استقبال و خرید بلیت فیلم را مثل گذشته داشته باشند و روی حمایت مخاطبان حساب ننمایند اما چشم امید فعالان این عرصه به مسؤولان سینمایی است و امیدوارند دست کم در دولت جدید به آنها بیشتر توجه گردد.

عوارض تعطیلی

در آستانه انتخاب سیزدهمین رئیس جمهور ایران، صنعت نیمه جان سینما کوشش می نماید به هر شکل ضررهای دوران کرونا را جبران کند. سینماداران شهر قم هم به آینده امیدوارند اما این روزها مهم ترین و اصلی ترین مساله آنها پرداخت عوارض و مالیات شهری است که در نبود درآمد، سنگین و خارج از تحمل سینماداران است.

سید محمد برقعی یکی از سینماداران قم می گوید: سینمای ما در این یک سال و نیم تعطیل بوده و تقریبا هیچ فیلم خوبی در این مدت ساخته نشده که در صورت رونق دریافت سینماها اکران گردد. بنابراین مخاطبی که از سینما دور شده، به این راحتی و به این زودی به سینما بر نخواهدگشت. بازگشایی سینماها در همین مدت کوتاه، جز هزینه چیزی برایمان نداشته و این بار تصمیم گرفتیم خودمان تعطیل کنیم. این سینمادار به عوارض و مالیات های شهرداری اشاره نمود و شرح داد: چندی پیش برگه ای از شهرداری تهران به دستم رسید که ابتدا فکر کردم بر اساس وعده های دولت، حمایتی از ما اجرا شده و مثلا شهرداری قم هدیه یا یاریی برای جبران آسیب های این مدت ارسال نموده اما بعد متوجه شدم 30 میلیون تومان عوارض برای یک سال و نیم تعطیلی ما صادر نموده اند.

برقعی پیگیری های اداره ارشاد قم را نادیده نمی گیرد و شرح می دهد با مراجعه به اداره ارشاد درصدد پیگیری این مساله است و امید داردکه شهرداری با سینماداران همکاری کند.

برقعی افزود سینما یک مرکز تجاری نیست بلکه یک مرکز فرهنگی است و در این باره شرح داد: بیش از 20 میلیارد تومان از سرمایه ما برای حیات فرهنگ و هنر خوابیده و با این که سود چندانی برایمان ندارد، سعی در حفظ سینما و به روزرسانی آن داریم، لذا خواهان همراهی ارگان ها هستیم و امیدواریم شهرداری نیز ما را همراهی کند.

روی موج رنگارنگ کرونا

سینماهای کشور، تحت تأثیر موج های زرد و سرخ و آبی کرونا در شهرهای مختلف تعطیلی یا بازگشایی را تجربه نموده اند اما هرگز در هیچ شرایطی سینما به شرایط قبل از کرونا برنگشت و بعید است به این زودی ها اوضاع به روال قبل برگردد.

سید روح ا... حسینی، کارگردان فیلم و تلویزیون اهل قم نیز بر آسیب های کرونا بر سینما تأکید نموده و شرح داد به جز تعطیلی سینماها، فراوری فیلم نیز به حداقل رسید. این کارگردان تشریح کرد: کاهش چشمگیر فراوریات سینمایی باعث شد بسیاری از عوامل و بازیگران خانه نشین و بیکار شوند و تا مدت ها شرایط به همین گونه بود تا این که فراوریات نمایش خانگی افزایش یافت و کمی شرایط بهبود پیدا کرد. معتقدم راه حل برون رفت از شرایط موجود، برقراری بیمه بیکاری و پرداخت مستمری ماهانه از سوی صندوق اعتباری هنر و دادن سبد کالا به صورت ماهانه است. حسینی امیدوار است برای دولت جدید، سینما حکم بچه سرراهی را نداشته باشد و دست کم از حمایت نهادها،و سازمان و ارگان ها بهره بگیرد.

رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز در همین مورد به جام جم گفت: از اسفند 98 تعطیلی سینماها با توجه به فراگیری کرونا شروع شد و در هر دوره ای حتی وقتی رنگ بندی ها تغییر می کرد به دلیل اثرات روحی و روانی کرونا بر مردم، سینما مورد اقبال عمومی قرار نمی گرفت. در تمام این مدت، فقط برگزاری جشنواره فیلم فجر تا حدودی مؤثر بود و جرقه ای برای جبران آسیب ها پدید آورد اما چون مداومت نداشت و هر بار وارد موج تازه ای از جمله ویروس از راه می رسید و سینماها دوباره تعطیل می شدند، امید به جبران خسارت ها از بین رفت و آسیب های جدی برای این صنعت به وجود آمد.

رضوانی به میزان استقبال مردم از سینما در شرایط فعلی اشاره نمود و گفت: سال 98 سینماهای قم در طول یک سال حدود 600 هزار بازدیدنماینده داشتند اما در حال حاضر آمار بازدیدنمایندگان با قبل از کرونا قابل قیاس نیست. در زمان برگزاری جشنواره فجر در بهمن سال گذشته، روی هم رفته شاید حدود 15 هزار بازدیدنماینده داشتیم.

رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم توضیح داد: البته تسهیلاتی کم بهره از سوی دولت برای جبران خسارت های این صنف پرداخته و هزینه های آب و برق این مراکز هم رایگان اعلام شد اما این اقدامات همچنان جبران خسارت های سنگین سینماها را نکرد.

رضوانی با انتقاد از طلب عوارض و مالیات توسط شهرداری از این مراکز بیان نمود: حدود یک سال و نیم است که سینماها تعطیل و کم رونق هستند و شهرداری عوارض و مالیات بر درآمد طلب می نماید و سینماها درآمدی ندارند که بخواهند مالیات بر درآمد بپردازند. حمایت از سینما در قم کمتر از سایر استان هاست و چشم امید ما به ارگان ها و واحدهای مختلف استان است که از آن حمایت نمایند.

رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم یکی دیگر از مسائل سینماها را تأمین فیلم برشمرد و گفت: صاحبان فیلم حاضرند فیلم های آنها در نمایش خانگی به نمایش درآید یا حتی قاچاق گردد اما در سینماها اکران نگردد، چون فروش چندانی برای آنها ندارد.

رضوانی افزود: در حال حاضر اصل محصول موجود نیست و بسیاری از تهیه نمایندگان، فیلم های خود را نگه داشته اند که اگر فیلم ها برای پخش به سینماها داده می شد، سیاست هایی تشویقی برای استقبال مردم و خانواده از سینماها صورت می گرفت. این مدیر فرهنگی تأکید کرد: سینماداران در دو سال گذشته هم از نظر روحی، هم مالی و معیشتی آسیب جدی دیده اند و کارگران آنها بیکار شدند. توقع داریم حداقل برای عوارض و مالیات آنها تصمیماتی گرفته گردد که فعالان این عرصه احساس ننمایند بدون حمایت هستند و افراد علاقه مند به سرمایه گذاری در این زمینه، انگیزه سرمایه گذاری خود را از دست ندهند.

یک اتفاق خوب کرونایی

گرچه تعطیلی سینماها روزگار سختی را برای سینماداران به ارمغان آورد اما مدیران سینمایی قم از این فرصت بی بهره نماندند. رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم به جام جم اطلاع داد از فرصت تعطیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا برای جبران زیر ساخت های فرهنگی و هنری استفاده شده است. رضوانی شرح داد: در این مدت اتفاقات خوبی در این حوزه رقم خورد و در حال اصلاح زیر ساخت های سینمایی هستیم. به عنوان نمونه سینما تربیت قم کامل بازسازی شد و برای سینمای بازار شهر پردیسان نیز اعتباراتی کسب شد و تقریبا تمام سینماهای قم در حال به روزرسانی هستند.

مریم یقینی / خبرنگاران قم

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1161

به "در انتظار بازگشت سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در انتظار بازگشت سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید