معضلی به نام تفکیک آنفلوانزا و کرونا در زمستان

به گزارش جملات زیبا، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی گرمسیری گفت: با شروع زمستان آنفلوآنزای فصلی هم شیوع پیدا می کند و تفکیک بیماران کرونایی از آنفلوآنزا برای پزشکان و بیماران سخت تر و یک مساله جدی خواهد شد.

معضلی به نام تفکیک آنفلوانزا و کرونا در زمستان

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، داود یادگاری رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی گرمسیری درباره فاز دوم و سوم اپیدمی کرونا و جهش ویروس در اروپا و آمریکا و نگرانی ها درباره جهش آن در ایران، اضافه کرد: در حال حاضر ابتلا به کرونا در برخی از شهرها فرایندی رو به کاهش دارد و پیش بینی می کنیم بخش عمده ای از جامعه ایمنی نسبی پیدا کرده باشند و با رعایت مسائل بهداشتی این فرایند ادامه یابد، از طرفی هوا هم رو به گرم شدن است.

وی ادامه داد: ممکن است فرایندی رو به کاهش داشته باشیم ولی هنوز نمی توان پیش بینی کرد که با باز شدن دوباره مراکز مذهبی، مدارس و دانشگاه ها آیا با پیک بیماری در آینده روبرو خواهیم شد یا نه، برای همین بازگشایی ها باید با احتیاط انجام شود. ممکن است افزایش مجدد موارد بیماری را ببینیم و از این جهت باید به این موضوع توجه کرد.

یادگاری با بیان اینکه ایمنی نسبی در جامعه ایجاد شده، شرح داد: همه گیری بیماری مانند اوایل شیوع، نیست، اما حتما در آینده پیک های مختصری خواهیم داشت و تا زمان ساخت واکسن که معمولا چند سالی زمان می برد با این بیماری روبرو هستیم. باید برنامه ریزی صحیحی برای مقابله با این بیماری داشته باشیم و نباید گمان کنیم این بیماری تمام شده چراکه با فرارسیدن فصل زمستان احتمال افزایش بیماری نه به شدت مراحل اول، اما وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی گرمسیری ادامه داد: البته در زمستان مشکل دیگری که ایجاد می شود شیوع بیماری های فصلی مانند آنفلوآنزا است که تفکیک بیماران کووید از آنفلوآنزا را برای پزشکان و بیماران سخت تر می کند و این موضوع در آینده یک مساله جدی خواهد بود و کشور باید برای واکسیناسیون مردم در برابر آنفلوآنزا برنامه ریزی کند.

وی در پاسخ به این سوال که لغو بسیاری از محدودیت ها در کشور چه گروه هایی را نگران می کند، تاکید کرد: طبیعتا نگرانی افراد سالمند بیشتر از افراد جوان خواهد بود، افراد مسن و در معرض خطر باید بیشتر از دیگران پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. تمرکز ما بر این است که افراد مسن آموزش بیشتری بگیرند.

یادگاری اضافه کرد: درصورتیکه افراد خانواده به کووید-19 مبتلا شدند باید از افراد مسن و گروه هایی که ریسک ابتلا دارند فاصله بگیرند و نکات بهداشتی و ایمنی را به خوبی رعایت کنند چون مرگ و میر در بین افراد مسن و دارای بیماری های زمینه ای بیشتر است و این موضوع اهمیت توجه به این مسائل را بیشتر می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 506

به "معضلی به نام تفکیک آنفلوانزا و کرونا در زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معضلی به نام تفکیک آنفلوانزا و کرونا در زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید