مریخ نورد چینی آماده جست و جوی یخ می گردد

به گزارش جملات زیبا، کاوشگر چینی مریخ در حال آماده سازی برای حرکت بر سطح این سیاره سرخ و جست و جوی علایمی از حیات و یخ است.

مریخ نورد چینی آماده جست و جوی یخ می گردد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اینترنتی stuff، این ربات 6 چرخ که ژورونگ (Zhurong) نام دارد اوایل روز شنبه صحیح و سالم بر سطح مریخ فرود آمد

این موفقیت تا به امروز تنها توسط روسیه و آمریکا کسب شده است.

ژورونگ با فرود بر سطح مریخ به مریخ نورد استقامت همتای آمریکایی خود که از ماه فوریه وارد این سیاره سرخ شده، پیوسته است.

این کاوشگر چینی در روزهای آینده برای انجام آزمایشات تشخیص در لندر خود پناه می گیرد. پس از انجام این آزمایشات، ژورونگ از سطح شیب دار (رمپ) این لندر پایین می رود و به منطقه Utopia Planitia که یک ناحیه یخی در مریخ است، وارد می گردد.

این کاوشگر سپس با آنالیز زمین شناسی محلی و زیست محیطی، سطح مریخ را با هدف درک بهتر توزیع یخ که مستعمره های انسانی در آینده می توانند از آن برای حفظ بقای خود استفاده نمایند، کاوش می نماید.

فضانورد تیان ون-1 شامل یک مدارگرد و یک کاوشگر است که از سایت راه اندازی فضاپیمای ونچانگ در تاریخ 23 ژوئیه 2020 (2 مرداد 1399) پرتاب شد و پس از هفت ماه پیمودن مسافت در فضا در ماه فوریه (اسفند سال گذشته) با قرار دریافت در مدار مریخ اولین تصویر از سیاره سرخ را مخابره کرد.

چین در کوشش برای رسیدن به فعالیت های فضایی رقیب خود یعنی آمریکا و تایید جایگاهش به عنوان یک قدرت عظیم جهانی، میلیاردها دلار در ماموریت بین کهکشانی به سیاره مریخ سرمایه گذاری نموده است.

ماموریت چین به مریخ از جمله شامل چند پروژه جدید فضایی است که این کشور دنبال می نماید و شامل قرار دادن فضانوردان چینی در کره ماه و برخورداری از یک ایستگاه فضایی تا سال 2022 است.

چین پیش از این هم در سال 2011 میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ کوشش نموده بود اما این ماموریت مغلوب شد و فضاپیمای چینی پس از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین آتش گرفت.

این بار چین نه تنها به طور مستقل برای اجرای این ماموریت وارد عمل شده، بلکه همزمان مجموعه ای از یک مدارگرد و یک مریخ نورد را به مریخ فرستاده است تا سرعت انجام ماموریت هایش را افزایش دهد.

سرعت پیشرفت برنامه های فضایی چین در دو دهه اخیر قابل توجه بوده است.

در سال 2003 میلادی یانگ لیوی به عنوان نخستین فضانورد چینی رهسپار مدار زمین شد و سال گذشته نیز فضاپیمای چانگ ای-4 توانست با موفقیت کامل روی نیمه پنهان ماه فرود بیاید.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1106

به "مریخ نورد چینی آماده جست و جوی یخ می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد چینی آماده جست و جوی یخ می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید