لزومِ اقدام فوری برای حفظ گنجینه تاریخیِ دیداری و شنیداری

به گزارش جملات زیبا، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: یونسکو بر اهمیت حفظ صداها و تصاویر به جا مانده از گذشته تأکید دارد؛ صداها و تصاویری که بخش بسیار مهمی از حافظه بشری را در خود حفظ نموده اند. اکنون در کشور باید برای حفظ این گنجینه تجدیدناپذیر اقدامات فوری و دقیق انجام داد.

لزومِ اقدام فوری برای حفظ گنجینه تاریخیِ دیداری و شنیداری

ایسنا: اشرف بروجردی در آئین بزرگداشت روز دنیای میراث دیداری و شنیداری که سه شنبه 14 آبان در سالن قلم تالار همایش های کتابخانه ملی برگزار گردید، با بیان این که در تقویم سازمان ملل متحد، 27 اکتبر به عنوان روز دنیای میراث دیداری و شنیداری، بنا بر ضرورتِ اجتناب ناپذیری اجرا شده و پیغامِ مهمی به دنبال دارد، ادامه داد: دنیا در قرن گذشته و دو دهه قرنِ حاضر، شاهد پیشرفت های بسیار زیادی در همه حوزه های علم و فرهنگ بوده و ثبت و ضبط زندگی بشر نیز با ابزارها و روش هایی که به صورت مداوم در حال پیشرفت و دگرگونی هستند صورت می گرفت و اکنون نیز صورت می گیرد، به طوری که شاید، کیفیت و مقدار مستندسازی زندگی بشر در این مدت، با دوره های گذشته، قیاس مع الفارغ باشد.

شیوه های مستنندسازی در قرن گذشته در حال دگرگونی اند

حفظ حافظه صوتی و تصویری گذشته، احتیاج به عزم ملی دارد

او امکان مستندسازی همه شئونِ فرهنگ و تمدن را یکی از اقداماتی دانست که سازمان اسناد و کتابخانه ملی به دلیل داشتن یکی از مهمترین مخازن برخوردار از ذخایر دیداری و شنیداری، از آن برخوردار است و ادامه داد: این بخشی از سرنوشت منابع دیداری و شنیداری است، به عنوان نکته مهم تبدیل این منابع و ظرفیت های قابل بهره برداری در دنیا امروز، چون ابزارها و شیوه های مستندسازی در قرن گذشته و حاضر به تناسب پیشرفت های علمی در حال تغییر و دگرگونی هستند.

مشاور رییس جمهور با تاکید بر این که از یک سو، حامل های مستندسازی این دوره، نسبت به گذشته ماهیتاً آسیب پذیر و زوال پذیر شده اند و از سوی دیگر ابزارها و فن آوری های مستندسازی روز به روز در حال دگرگونی اساسی هستند، اظهار کرد: امروزه شاید به سختی بتوان در خانواده ای یک دستگاه ضبط صوت پیدا کرد که بتوان نوارهای کاست چند دهه گذشته را بار دیگر شنید، در حال حاضر این وسایل و ابزارها بیشتر جنبه کلکسیونی پیدا نموده اند، بنابراین بسکمک از حامل های صوتی و تصویری در معرض از دست رفتن یا خاموشی هستند. به همین دلیل حفظ آنها احتیاج به عزمی ملی دارد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با بیان این که نظارت بر این منابع به منظور حفاظت از آسیب دیدگی توسط نهاد مسوول - سازمان اسناد و کتابخانه ملی - باید انجام گردد، چون دبیرخانه کمیته حافظه دنیای در این سازمان مستقر است، گفت: اگر دسترسی به محتوای میراث دیداری و شنیداریِ 100 سال گذشته ممکن و میسر نباشد، جامعه دنیای دچار خُسرانِ جبران ناپذیری می گردد، به این معنی که حافظه برهه مهمی از تاریخ بشر از دست می رود.

صداها و تصاویر گنجینه تجدیدناپذیری که باید برای حفاظت شان تعجیل کرد

وی با اشاره به شعار سال جاری یونسکو برای روز دنیای میراث دیداری و شنیداری با عنوان پیوند با گذشته به وسیله صداها و تصاویر اظهار کرد: انتخاب روز 27 اکتبر به عنوان روز دنیای میراث دیداری و شنیداری به منظور حفظ و پاسداری از این بخش از میراث بشری است، پیغام یونسکو برای سال جاری نیز بر اهمیت حفظ صداها و تصاویر به جا مانده از گذشته تأکید دارد. این صداها و تصاویر، حامل بخش بسیار مهمی از حافظه بشری است. صداها و تصاویر، گنجینه تجدیدناپذیری هستند که باید اقدامات فوری و دقیق برای نگهداری آنها انجام گردد.

او با بیان این که خوشبختانه به دلیل فرستادن زودهنگام دستگاه های ضبط تصاویر و صداها به ایران در دوره قاجار، ایران صاحب آرشیوهای غنی و منحصربه فردی از صداها و تصاویر شد، اضافه نمود: این آرشیوها و مجموعه ها علاوه بر این که در مراکز دولتی و عمومی قرار دارند، در اختیار مردم نیز هستند، بنابراین مراکزی مانند صدا و سیما، سازمان اسناد، مرکز اسناد وزارت میراث فرهنگی یا کاخ گلستان ملزم و موظف به حفظ و حراست از میراث دیداری و شنیداری هستند.

مشاور رییس جمهور اضافه نمود: علاوه بر اعلام حمایت همه جانبه از اقدامات پاسدارانه در مراکز دولتی و عمومی، علاقمند و مصمم به کمک آرشیوها و مجموعه های خصوصی و مردمی در هر مقیاسی هستیم.

بروجردی با تاکید بر این که اهمیت مجموعه های خصوصی در این است که دربردارنده تاریخ و حافظه محلی است، تاکید نمود: این مجموعه های محلی، قطعاتی از حافظه ملی هستند و بدون حفظ آنها، قادر به پاسداری از حافظه ملی نخواهیم بود، بنابراین با پیدا کردن راهکارهای مناسب در حفظ صداها و تصاویر به جا مانده از گذشته، بخش مهمی از میراث و حافظه گذشته را می توانیم به نسل امروز و آیندگان منتقل کنیم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 16

به "لزومِ اقدام فوری برای حفظ گنجینه تاریخیِ دیداری و شنیداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزومِ اقدام فوری برای حفظ گنجینه تاریخیِ دیداری و شنیداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید