قل قل قلیان ها در تب و تاب کورنا !

به گزارش جملات زیبا، اصلی ترین راه انتقال ویروس کرونا بزاق دهان است، بنابراین شیلنگ قلیان می تواند بهترین راه انتقال این بیماری به افراد باشد. به رغم هشدارهای جدی بهداشتی در خصوص شیوع ویروس کرونا قهوه خانه ها باز هستند و به مشتریان خدمات می دهند.

قل قل قلیان ها در تب و تاب کورنا !

جملات زیبا- زینب زینال زاده، فاطمه عسگری نیا: هنوز یک هفته از خبر انتشار ویروس کرونا در کشور نمی گذرد که بیش از64 نفر به این بیماری مبتلا و 12 نفر هم فوت شده اند. وزارت بهداشت از همان ساعات اولیه ورود کرونا به کشور هشدارهایی داده و از همه شهفرایندان خواسته با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی از شیوع این بیماری جلوگیری کنند.

به گفته پزشکان بزاق دهان مهم ترین و اصلی ترین راه انتقال این بیماری است و به همین دلیل افراد از عطسه و سرفه کردن در معابر عمومی، دست دادن و روبوسی خودداری کنند.

قلیان یکی از منابع اصلی انتقال کرونا محسوب می شود. شیلنگ قلیان در صورتی که توسط فرد آلوده استفاده شود، قطعاً در کوتاه ترین زمان آن را به سایر افراد منتقل می کند.

برخلاف هشدارهای ارائه شده هنوز قهوه خانه ها باز هستند و برخی ها بدون توجه به هشدارهای داده شده پای بساط قلیان می نشینند.

درِ یکی از قهوه خانه های منطقه 11 باز است و براساس حس کنجکاوی داخلش سرک می کشیم. قهوه خانه مملو از جمعیت است و مردم در میان دود محوشده اند. شیلنگ قلیان دست به دست می شود و هرازگاهی مشتریان که گروهی نشسته اند چیزی می گویند و صدای خنده شان بلند می شود.

کنار درِ قهوه خانه منتظر می نشینیم تا با مشتری ها گفت و گو کنیم. بعد از دقایقی گروهی از جوانان بیرون می آیند. نزدیک می شویم و باب گفت و گو را با آنها در خصوص ویروس کرونا و هشدارهای بهداشتی باز می کنیم. علی به کنندگی جمع دوستان خنده ای می کند و می گوید: یکی از کانال ها نوشته بود که کرونا با کسانی که سیگار و قلیان می کشند، کاری ندارد. همه می خندند. کانال را نشانمان می دهد. می گوید: مسئولان بی جهت جوگیر شدند و مردم را به وحشت انداخته اند. کرونا مانند بیماری سرماخوردگی است و نیازی به این همه هشدار نیست.

حضور این حجم از جمعیت در قهوه خانه نشان می دهد که مردم یا ویروس کرونا را جدی نگرفته اند یا با حرف های علی هم عقیده هستند.

از صاحب قهوه خانه خواهش می کنم بیرون بیاید و به سئوالات مان پاسخ دهد. از او درباره تعطیل نکردن قهوه خانه می پرسیم. می گوید: کسی به ما اعلام نکرده باید قهوه خانه را تعطیل کنیم. مردم برای اوقات فراغت اینجا می آیند و ما هم سعی می کنیم با رعایت اصول بهداشتی از شیوع این بیماری جلوگیری کنیم.

قهوه خانه های زیادی در تهران وجود دارد که همه باز هستند و در تمام ساعت شبانه روز به مشتری خدمات می دهند.

استفاده از شیلنگ یک بارمصرف حداقل کاری است که باید در قهوه خانه ها رعایت شود، اما شاید از میان ده ها قهوه خانه ای که سراغشان رفتیم یک یا 2 قهوه خانه بود که شیلنگ یک بارمصرف داشت.

محسن نظری

  • قهوه خانه ها ،مکلف به رعایت بهداشت

محسن نظری رئیس اتحادیه قهوه خانه داران و سفره خانه های سنتی تهران در گفت و گو با جملات زیبا محله در خصوص تدابیر اتخاذ شده می گوید: از ساعت اولیه اعلام رسمی ورود کرونا به کشور و ابتلای شهفرایندان تهرانی به آن، دستور استفاده از شیلنگ یک بارمصرف را در قهوه خانه ها داده ایم.

رعایت بهداشت فردی و اجتماعی هم نکته دیگری است که نظری به آن اشاره و عنوان می کند: متصدیان قهوه خانه ها و سفره خانه های سنتی باید از ورود افراد مشکوک جلوگیری کنند و سرویس های چای یک بارمصرف در اختیار مشتری هایشان قرار دهند.

به گفته او بازرسان اتحادیه مستمر و نامحسوس به قهوه خانه ها می فرایند و عملکرد آنها را بررسی و در صورت مشاهده تخلف با آنها برخورد می کنند.

نظری می گوید: مردم در صورت مشاهده تخلف و استفاده نکردن از سرویس های و شیلنگ های یک بارمصرف در قهوه خانه ها با شماره 33928166 تماس بگیرند و موارد را به اتحادیه گزارش دهند.

رئیس انحادیه قهوه خانه داران و سفره خانه های سنتی در خاتمه تاکید می کند: در صورت شیوع بیشتر کرونا، با هماهنگی اداره اماکن دستور تعطیلی قهوه خانه ها را خواهیم داد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 305

به "قل قل قلیان ها در تب و تاب کورنا !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قل قل قلیان ها در تب و تاب کورنا !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید