فازِ متری فاضلاب دورود

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران/لرستان تصفیه خانه شبکه فاضلاب شهر دورود پس از گذشت چندین سال هنوز به نتیجه نرسیده است.

فازِ متری فاضلاب دورود

دهه دوم فروردین ماه 96، خبر شروع عملیات اجرایی تصفیه خانه فاضلاب دورود با حضور مسئولین ارشد لرستان در صفحه رسانه های استانی و کشوری درج شد، موضوعی که مطالبه جدی مردم این شهرستان بود.

این پروژه شاید لبخند را روی لبان دورودی هایی که از این چالش در رنج بود نشاند اما به مانند بعضی پروژه های استان هنوز پس از گذشت چندین سال به نتیجه نرسیده است.

ضرورت خروج کامل فاضلاب شهر از رودخانه تیره

هوشنگ بازوند استاندار وقت لرستان تیرماه 93 در بازدید از فرایند ساماندهی فاضلاب شهر دورود گفته بود: مطابق اعلام مسئولان به منظور احداث طرح تصفیه خانه شهر دورود مناقصه ای برگزار و این طرح به پیمانکاران واگذار شده و عملیات اجرایی تصفیه خانه شهر دورود ظرف 45 روز آینده شروع خواهد شد.

استاندار لرستان اعلام نموده بود: بخشی از کار در این زمینه نیز اجرا شده که امیدواریم با تسریع در تکمیل شبکه فاضلاب دورود شاهد خروج کامل فاضلاب شهر از رودخانه تیره باشیم.

بازوند با تاکید بر اهمیت توجه به سلامت و بهداشت مردم دورود توضیح داد: در سریع ترین زمان ممکن نسبت به ساماندهی فاضلاب شهر دورود اقدام و در راستای کاهش نگرانی و دغدغه مردم در این زمینه قدم برداشته گردد.

صحبت های استاندار نشان از شرایط نامطلوب شبکه فاضلاب در این شهرستان داشته ولی 45 روزی که آقای بازوند از آن خبر داده بود سه سال به طول انجامید و کلنگ زنی این پروژه 18 فروردین 96 انجام شد!

تصفیه خانه دورود تحول بزرگ زیست محیطی ایجاد می نماید

در آئین کلنگ زنی پروژه تصفیه خانه فاضلاب دورود سال 96، حمیدرضا کرموند مدیرعامل شرکت آبفای لرستان گفته بود: عملیات اجرایی این پروژه با ظرفیت جمع آوری بالغ بر 32 هزار متر مکعب در روز و با هزینه ای بالغ بر 400 میلیارد ریال در مدت دو سال ساخته می گردد.

وی با بیان اینکه با اجرای این عملیات، آب حاصل از فاضلاب دوباره بازچرخانی می گردد و در بخش های مختلف از جمله صنعت مورد استفاده قرار می گیرد که این در بحث کمبود آب بسیار حائز اهمیت است، گفت: با توجه به اینکه فاضلاب دورود تا سد دز پیش می رود احداث این تصفیه خانه اقدام بزرگی در راستای بهبود محیط زیست منطقه است و تحول بزرگ زیست محیطی را ایجاد خواهد نمود.

نکته قابل تامل صحبت های مدیرعامل آبفا این است که اگر فاضلاب دورود تا دز پیش می رود و مسائل زیست محیطی خاص خود را به همراه دارد چرا پس از گذشت چندین سال پروژه که از آن حتی می توان به عنوان پروژه ای زیست محیطی یاد کرد، تکمیل و به بهره براری نرسیده است.

زیر ترمینال شهر دورود فاضلاب رها شده است

در این خصوص امیر زلقی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست دورود با اظهار گلایه مندی از اینکه سه سال است پفراینده قضایی شرایط فاضلاب شهرستان مفتوح است و پیگیر این موضوع هستیم، گفت: متاسفانه در بعضی مناطق فاضلاب به صورت سطحی رها شده و وارد رودخانه می گردد.

وی اعلام کرد: ورود فاضلاب به رودخانه مسائل زیست محیطی نیز برای شهر ایجاد می نماید؛ حتی یک سری مزارع برنج در این شهرستان از فاضلاب برای کشت خود استفاده می کنن.

زلقی افزود: متاسفانه شرکت آب و فاضلاب وظیفه خود را به درستی عمل ننموده و این قضیه به معضلی برای شهرستان تبدیل شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دورود اعلام کرد: زیر ترمینال نیز فاضلاب رها شده و با شهرداری و آبفا که صحبت کردیم جوابشان این بود که باید طرح تفصیلی شهر معین گردد تا بتوانیم این مشکل را رفع کنیم.

زلقی گفت: این پفراینده منجر شده تا برای مدیرعامل آبفای استان اخطار گرفتیم و عملیات اجرایی شرایط فاضلاب شهر دورود شروع شد اما به دلیل نبود بودجه و اعتبار کافی هم اکنون تعطیل است.

ایجاد شبکه تصفیه خانه دورود احتیاجمند همت مسئولین استانی و کشوری است

در این خصوص حمیدرضا کرموند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان به جملات زیبا گفت: دورود یکی از شهرهای قدیمی و پرجمعیت استان محسوب می گردد که شرکت آبفا در تامین و توزیع آب شرب آن برنامه های گسترده ای داشته است.

وی ادامه داد: در بحث فاضلاب مسائل عدیده ای وجود دارد که باید در سالیان گذشته با توجه به اعتباراتی که داشتیم این مشکل انجام می شد اما متاسفانه باید دلیل عدم بهره برداری به موقع آن را از مسئولین وقت بپرسیم.

این مسئول گفت: سال 94 پنج شهر دورود، نور آباد، الشتر، کوهدشت و ازنا را بر اساس مطالعات اجرا شده شناسایی کردیم که به تصفیه خانه فاضلاب احتیاج دارند و به عنوان شهرهای اولویت دار در بحث تصفیه خانه فاضلاب عملیات کلنگ زنی در آنها شروع شد.

کرموند با بیان اینکه پیشرفت ساختمانی تصفیه خانه در این شهرها به صورت میانگین بین 40 تا 45 درصد است و بنا داریم با جذب اعتبارات به موقع آنها را در سال 99 وارد فاز بهره برداری کنیم، افزود: تمام شبکه فاضلاب دورود برقرار است اما اتمام شبکه تصفیه خانه شهر احتیاجمند همت مسئولین استانی و کشوری است تا در کوتاه ترین زمان بتوانیم آن را به تصفیه خانه وصل کنیم.

64 کیلومتر شبکه فاضلاب در کل استان در دست اقدام است

کرموند با بیان اینکه 64 کیلومتر شبکه فاضلاب در کل استان با اعتباری بالغ بر 367 میلیارد ریال در دست اقدام است و تا به امروز از این رقم 222 میلیارد ریال هزینه شده است، گفت: اضافه بر ظرفیت های اعتباری فعالیت کردیم تا بتوانیم عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه تصفیه خانه دورود چنانچه انجام گردد می توانیم شبکه فاضلاب را به آن وصل کنیم، بیان کرد: در داخل شهر تا این لحظه مواردی که به صورت مشاهده عینی باشد دیده نشده و اگر موردی هم وجود دارد افراد می توانند با سامانه 125 شبانه روز تماس گیرند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان گفت: اگر این برنامه ریزی ها که در چند سال اجرا شده در گذشته مورد توجه قرار می گرفت امروز شاهد مسائل فاضلاب در شهرستان های استان نبودیم.

کرموند با اشاره به اینکه با مشکل بودجه در پروژه های عمرانی روبرو ایم هر چند تا تا به امروز بیشترین اعتبار را نسبت به بقیه شرکت های آبفای دیگر استان ها جذب کردیم اما با توجه به افزایش تورم و قیمت مواد اولیه پروژه ها در زمان مقرر به انجام نخواهند رسید، اظهار کرد: اگر پنج تصفیه خانه مذکور در استان به بهره برداری برسند در شهرهای بالای 20 هزار نفر این مهم می تواند در بحث افزایش شاخص های زیست محیطی و حمایت از منابع طبیعی بهداشت موثر باشد.

وی گفت: با افتتاح این پروژه ها صندلی شاخص آبفای استان در کشور از 58 درصد به 85 درصد می رسد و این اقدام در فرایند زیست محیطی و بهداشت عمومی و سلامت جامعه موثر خواهد بود.

باتوجه به اهمیت پروژه، کوشش های ما برای پیگیری موضوع به وسیله فرمانداری دورود نیز بی نتیجه ماند.

پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه دورود کمتر از 20 درصد است

در این خصوص مجید کیانپور، نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از مهمترین مسائل تصفیه خانه دورود این است که پیمانکار آن ظرفیت کار برای اجرای کار به موقع نداشته و از توان اقتصادی مناسبی که بتواند کار را جلو ببرد برخوردار نیست و تا زمانی که پیمانکار قوی نباشد و تامین اعتبار صورت نگیرد پروژه به پیشرفت فیزیکی مناسبی نمی رسد.

وی بیان کرد: پیشرفت فیزیکی این پروژه کمتر از 20 درصد است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی تاکید نمود: کل سیستم فاضلاب شهری باید تصفیه خانه فاضلاب داشته باشد تا منجر به کاهش آلودگی زیست محیطی گردد.

کیانپور با بیان اینکه این مساله امروز و دیروز نیست و باید به سمت استانداردها پیش رویم، اظهار کرد: با اجرای تصفیه خانه فاضلاب در استان یاری کنیم آلودگی زیست محیطی را به حداقل برسانیم؛ اجرای تصفیه خانه آب و فاضلاب برای آب های سطحی کیفیت بهتری پیدا می نماید.

امیدواریم این پروژه زیرساختی و حیاتی برای شهرستان دورود که نقش بسیار مهمی در حفظ بهداشت عمومی و زیست محیطی ایفا می نماید هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 167

به "فازِ متری فاضلاب دورود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فازِ متری فاضلاب دورود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید