شاپور محمدی دقیقا در بورس چه کرد؟

به گزارش جملات زیبا، به گزارش تجارت نیوز، دهمین سکاندار بازار سرمایه درحالی پس از حدود 45ماه فعالیت، بازار را ترک کرد که عملکرد مقبولی در کارنامه وی مشاهده می گردد.

شاپور محمدی دقیقا در بورس چه کرد؟

شاپور محمدی که در مردادماه 95ریاست سازمان بورس را بر عهده گرفت، اقدامات بسیار مهمی در راستای توسعه و افزایش شفافیت بازار سرمایه انجام داد که می توان 15 محور مهم را از جمله برترین فعالیت های اجرا شده وی برای توسعه بازار برشمرد.

هر چند در این میان نمی توان اقدامات اخیر و نارضایتی فعالان بازار سرمایه از تصمیمات خلق الساعه را نیز نادیده گرفت.

تغییر روش عرضه های اولیه به بوک بیلدینگ، کوتاه کردن زمان توقف نماد ها، کاهش زمان تسویه معاملات، جایگزینی گزارش های تفسیری مدیریت با پیش بینی سود و حذف EPS از صورت های اقتصادی، الزام به افشای ماهانه آمار فراوری و فروش، ورود ابزار های جدید معاملاتی از جمله اختیار خرید و فروش استقراضی وخرید اعتباری و راه اندازی معاملات آپشن، برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت ها، ورود معاملات الگوریتمی، طراحی و ورود شیوه های جدید تامین اقتصادی در بازار سرمایه، تفویض اختیار به بورس ها، تمدید مهلت معافیت اقتصادیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، کاهش اقتصادیات ها در دادو ستد سهام از نیم درصد به یک دهم درصد، ورود شرکت های رتبه بندی به بازار سرمایه، شروع معاملات ثانویه اوراق بدهی از کانال بازار سرمایه و برخورد جدی با شبکه های مجازی متخلف را می توان از مهم ترین موارد دانست.

به همین دلیل شکستن طلسم عرضه نفت در بورس انرژی از دیگر اقدامات مهمی بود که در این دوره صورت گرفت.

هر چند اواخر دوره ریاست شاپور محمدی با گسیل افسارگسیخته و هرچه بیشتر نقدینگی و شتاب بالای تغییرات ناشی از فضای کلان اقتصاد کشور همراه شد و شاید همین موضوع و هراس از حباب سنگین قیمتی سهام و عواقب نامطلوبی که به دنبال چنین رشد قیمتی بدون پشتوانه ای احتمال وقوع دارد، سازمان بورس را در ماه های انتهای ریاست محمدی به سمت تصمیمات غیرمنطقی سوق داد؛ تصمیماتی که بیشتر از آنکه به کاهش محدودیت های معاملاتی منجر گردد، افزایش این محدودیت ها و بالطبع نارضایتی بورس بازان را به دنبال داشت. هر چند فعالان بازار سرمایه واکنش شدیدی به این دستورالعمل ها نشان دادند و در نهایت بیشتر این قوانین و محدودیت ها در جلسه شورای عالی بورس ملغی شد ولی می توان آنها را در فهرست اقدامات نامطلوب اخیر گنجاند.

تغییر روش عرضه های اولیه به بوک بیلدینگ

تغییر روش عرضه های اولیه به بوک بیلدینگ را شاید بتوان یکی از مهم ترین اقدامات روش جدید در عرضه اولیه دانست. جایگزینی عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ به جای روش قدیمی حراج، نه تنها مسائل قیمت گذاری سهام در عرضه های اولیه را انتها داد، بلکه تخصیص عادلانه سهم به سرمایه گذاران را در پی داشت.

به عبارت دقیق تر پیش تر شیوه دریافت عرضه های اولیه به این صورت بود که به هر کارگزار یا ایستگاه معاملاتی مقدار تعیین با قیمت تعیین سهام تخصیص می یافت و کارگزار باید آن را به صورت عادلانه به مشتریان تخصیص می داد. درحال حاضر در عرضه اولیه مساوات برای همه سهامداران رعایت شده و این عرضه ها هم توسط مشتریان به نوعی کشف نرخ می شوند و هم سازوکار تقسیم آن نیز براساس تسهیم به نسبت است.

کاهش زمان توقف و بازگشایی ها

بسته شدن طولانی نمادهای بورسی و فرابورسی یکی از دغدغه های اصلی سهامداران بود که آنها را از جنبه نقدشوندگی اوراق بهادار نگران می کرد. با اصلاح دستورالعمل مربوط، زمان بازگشایی نمادها به شدت کاهش یافت. بسیاری از نمادها که در دوران نه چندان دوری تا چند ماه بسته می ماندند هم اینک یک ساعت تا دو روز بسته شده و پس از آن باز می شوند. به همین دلیل با اصلاح دستورالعمل ها نمادها طی 60 تا 90 دقیقه بازگشایی می شوند و در شرایطی که اطلاعات توسط ناشران اوراق بهادار ارائه گردد نمادی بیش از 90 دقیقه متوقف نخواهد ماند.

حذف EPS از صورت های اقتصادی

لزوم تبدیل گزارش پیش بینی درآمد هر سهم به گزارش تجزیه و تحلیل مدیریت براساس استانداردهای بین المللی، سبب شد تا در آخرین روز پاییز سال 1396، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس با صدور ابلاغیه ای اعلام کند که از 9 دی ماه همان سال ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، مجاز به انتشار گزارش پیش بینی عملکرد سالانه نیستند.

با این حساب، در پی جایگزین شدن گزارش های تفسیری مدیریتی به جای پیش بینی درآمد هر سهم (EPS)، سرمایه گذاران تحلیل را مبنای معاملات خود قرار دادند. به این ترتیب برگزاری کنفرانس مطبوعاتی رسم دلنشینی بود که در این دوره بنا قرار گرفت. همچنین در این دوره شرکت ها ملزم به ارائه گزارش ماهانه شدند.

کاهش هزینه های معاملاتی

در راستای افزایش نقدشوندگی بازار سرمایه، سازمان بورس تصمیم به کاهش کارمزد ارکان بازار سرمایه گرفت. به این ترتیب کارمزد نظارتی سازمان بورس 25 درصد، ارکان بازار سرمایه 20 درصد و شرکت های کارگزاری 5 درصد کاسته شد.

کاهش زمان تسویه معاملات

با هدف نقدشوندگی بهتر روزهای تسویه معاملات سهام از سه روز به دو روز تقلیل یافت. درحالی زمان تسویه معاملات در گذشته 3روز بود و باید سهامداران پس از فروش سهم خود، سه روز انتظار تسویه و دریافت پول را می کشیدند که پایان با اعتراضات اجرا شده در بهمن سال 96 این زمان تسویه به 2روز کاهش یافت.

رونمایی از ابزارهای جدید

در بازار سرمایه ایران ابزارهای اقتصادی اسلامی متنوعی مانند صکوک استصناع، اوراق منفعت، اوراق وکالت، اوراق مرابحه، اوراق جعاله و اوراق اجاره در دسترس ناشران و سرمایه گذاران است. در کنار این ابزارهای اسلامی، امکان استفاده از سایر ابزارهای مرسوم جهان همچون اختیار خرید و فروش، قراردادهای آینده (اعم از کالا، سهام و سبد سهام) و فروش تعهدی نیز فراهم شده است.

برگزاری مجامع به صورت الکترونیکی

بر اساس بند چ ماده 68 برنامه پنج ساله ششم توسعه به صراحت اشاره شده است که شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار می توانند مجامع خود را به صورت الکترونیکی برگزار نمایند، سازمان بورس نیز موضوع را در دستور کار هیات مدیره خود قرار داد و سازوکار اجرایی آن را مصوب کرد.

اقدامات مثبت در حوزه اقتصادیاتی

طی دوره مدیریت شاپور محمدی کاهش اقتصادیات ها در دادو ستد سهام از نیم درصد به یک دهم درصد و همچنین معافیت اقتصادیاتی شرکت ها برای افزایش سرمایه برای 5 سال تحقق یافت که این اقدام برای افزایش رونق معاملات در بازار سرمایه تاثیر زیادی خواهد داشت.

راه اندازی موسسات رتبه بندی اعتباری

چالش دیرپای رتبه بندی اعتباری برای دستیابی به درجه بندی تعیینی از انواع ابزارهای اقتصادی، نهایتا در زمان مدیریت شاپورمحمدی به ثمر نشست. درحال حاضر سه موسسه رتبه بندی اعتباری در کشور فعالیت می نمایند که پیروز به رتبه بندی بعضی از ابزارها و نهادهای اقتصادی نیز شده اند.

پیش نویس قانون ارتقای نظام بازار سرمایه ایران

با توجه به نواقص و خلأهای موجود در متون قانونی حاکم بر بازار سرمایه، پیش نویس قانون ارتقای نظام بازار سرمایه ایران بعد از آنالیز و مطالعات فراوان تهیه شد و بعد از تایید شورای عالی بورس، برای طی مراحل بعدی به مراجع ذی صلاح ارائه شد. پس از گذشت یک دهه از زمان تصویب قانون مادر یعنی قانون بازار اوراق بهادار، با تصویب این پیش نویس تطبیق متون قانونی حاکم بر نظام حقوقی بازار سرمایه با مقتضیات نوین این بازار و نیازمندی های جدید آن حاصل خواهد شد.

ورود صندوق های جدید

راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری جسورانه (VC) و خصوصی، صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده کالایی، صندوق های سرمایه گذاری صندوق در صندوق (FUND OF FUND) و تامین اقتصادی جمعی(CROWD FUNDING) از جمله نهادهایی هستند که طی سال های 97 و 98 مراحل نهایی شدن خود را طی نموده و مجوز لازم را دریافت نموده اند.

وعده هایی که در حد وعده ماندند!

البته باید مطرح نمود که در این مدت وعده هایی نیز در همان اوایل سال های مدیریتی دهمین سکاندار بورس اعلام شد که هیچ وقت عملیاتی نشد. در مهم ترین موارد می توان به برنامه های سازمان برای برطرف محدودیت های معاملاتی (حذف حجم مبنا و تغییر دامنه نوسان به دامنه نوسان پویا) اشاره نمود که متاسفانه در همین ماه های انتهای به تشدید محدودیت ها منجر شد.

طبق اظهارات قبلی محمدی در فروردین ماه 1396 قرار بود حجم مبنا حذف و دامنه نوسان تعدیل گردد. به عبارت دقیق تر دامنه نوسان به دامنه نوسان پویا تغییر کند و حجم مبنا نیز تا انتها امسال حذف گردد. هر چند این موضوع در اواسط تیرماه نیز مجددا به عنوان وعده های سازمان بورس در راستای برطرف محدودیت ها مطرح شد؛ اما برنامه ای برای اجرای آن مطرح نشد.

منبع: جهانی اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 433

به "شاپور محمدی دقیقا در بورس چه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاپور محمدی دقیقا در بورس چه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید