جاذبه های بندر انزلی ، بهشت اروپایی ایران

به گزارش جملات زیبا، بندر انزلی از پرچمعیت ترین شهر های استان گیلان است که هر ساله به دلیل جاذبه های گردشگری فراوان و زیبا مسافران زیادی را جذب خود می نماید.

جاذبه های بندر انزلی ، بهشت اروپایی ایران

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

معرفی جاذبه های گردشگری دیدنی و تفریحی بندر انزلی

بندر انزلی یکی از متراکم ترین شهرها و بعد از رشت دومین شهر پرجمعیت در استان گیلان می باشد.این شهر یکی از مهم ترین شهرها از نظر جذب دنیاگرد به شمار می رود و همچنین از مراکز مهم مالی در ایران است.این شهر دارای عظیمترین و اولین بندر در سواحل جنوبی دریای خزر (کاسپین)است که در استان گیلان واقع شده است.

موج شکن،تالاب انزلی،پناهگاه حیات وحش و شهرک دهکده ساحلی بندر انزلی از جمله دیدنی های بکر بندر انزلی می باشد که آن را به شگفت انگیزترین بنادر ایران تبدیل نموده است . نیلوفر های آبی تالاب،موج شکن قدیمی و بلوار ساحلی بندر انزلی و دیگر جاذبه های فراوان و بی نظیری گردشگران را از سراسر دنیا به خود جذب میکند. آنچه که در ادامه این بخش از گردشگری نمناک مطالعه می کنید شما را با دیدنی های زیبای این شهر آشنا میکند.

جاذبه های گردشگری بندر انزلی

تالاب انزلی

وجود تالاب بین المللی انزلی محلی برای تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است.در میانه تالاب جزایر زیبایی وجود دارد که می توان آن را به عنوان بخشی از زیبایی ها و جاذبه های این شهر در نظر گرفت.پهنای این تالاب در فصل های بهار و زمستان که بارندگی افزایش می یابد به 120کیلومتر مربع میرسد و با توجه به کاهش بارندگی در فصول پاییز و تابستان وسعت آن به 80کیلومتر کاهش می یابد.در ساحل تالاب دوشهر زیبای بندر انزلی و آب کنار وجود دارد.

بیش از صد گونه پرنده،صدها گونه موجودات گیاهی و 50 گونه ماهی اکوسیستم کم نظیری را در تالاب انزلی تشکیل داده که عظیمترین قسمت آن در منطقه حفاظت شده سرخانکل محفاظت میگردد.پیوند تالاب کوشیرو با تالاب انزلی در پارک ملی کوشیرو شیتسوگن را میتوان یک پیوند خواهر خواندگی دانست.قایق سواری بر پهنه مرداب یکی از مفرح ترین لحظات سفر به بندر انزلی است که میتواند خاطرات به یاد ماندنی را برای ما ثبت کند.

بلوار ساحلی بندر انزلی

یکی از جاذبه های دیگر گردشگری شهر انزلی بلوار ساحلی قدس بندر انزلی می باشد که به بلوار ساحلی بندر انزلی و بوستان ساحلی انزلی مشهور است. قدمت این بلوار ساحلی بسیار بالا است و به عنوان اولین پارک نوین در ایران که به سبک اروپایی بنا شده است به شمار می رود. چشم اندازی که این بلوار به دریای خزر و ورودی تالاب بین المللی انزلی و تأسیسات بندری بخشیده است فضای دل انگیزی برای هر گردشگری فراهم می نماید.

هم مرز بودن بندر انزلی با روسیه تزاری در سال های گذشته باعث شد رفت و آمد ها هم مرز با انزلی انجام گردد و حال و هوای اروپایی به خود گرفته بود که نمادی از آن را در معماری شهر می توانید مشاهده کنید. به عنوان مثال می توانید آمد و شد های کشتی ها در اسکله های بندر از بوستان بلوار ساحلی بندر انزلی و پرواز پرندگان به فراز خزر ، پایکوبی نرم امواج در کناره موج شکن ، تلالو نور خورشید روی امواج سبز غلطان و قایق های موتوری تندرو به عینه ببینید.

شگفتی های دیگری مانند پلکانهای خوش ساخت، مجسمه زیبایی شیر، درختچه های تزئینی، آلاچیق و حوضچه هایی با فواره های بلند بین درختان مرکبات و کاج ، شمشاد های سرسبز به سبزه ها ، گلدانهای عظیم سفید مملو از گل های رنگارنگ زیبایی این بوستان ساحلی انزلی را دو چندان نموده است.

کاخ موزه نظامی انزلی

پنجره های عظیم این عمارت شگفت انگیز از سمت شمال به خزر و از طرف جنوب به باغ پر طراوتی گگردده شده است. هرچند این موزه نام نظامی را به یدک می کشد ولی بنای ظریف و زیبایی آن بر وجهه نظامی و خشک آن غالب شده است. کاخ موزه نظامی همانند قوی سپیدی در باغ دلگشا جا خوش نموده است و مشام هر بازدید نماینده ای را عطر بهار نارنج هایش نوازش می دهد. این کاخ به دست مهندسان ایرانی و به دستور رضاخان در سال 1308 شروع و بعد از 2 سال خاتمه یافت.

دهکده ساحلی بندر انزلی

عظیمترین باغ شهر ایران دهکده ساحلی بندر انزلی است.این شهرک بین محله شالیور و بی بی حوریه غازیان در منطقه غازیان قرار گرفته شده است.با اینکه 48 سال از ساخت آن توسط مرحوم فرهنگی گذشته است اما در بین شهرک های دنیاگردی انزلی هنوز میتوان آن را به عنوان یکی از زیباترین شهرک های گردشگری ایران دانست.حدود 20 درصد از مساحت زمین آن را ویلا های این شهرک در بر گرفته است و این موضوع به این دلیل است که در دهکده ساحلی فضای سبز اهمیت بخصوصی دارد.

علاوه بر ویلا و فضای سبز دهکده ساحلی بندر انزلی دارای امکانات رفاهی بی نظیری مانند رستوران،مسجد،پارک،فروشگاه،منطقه شنای برادران و خواهران،ویلاهای ساحلی،آلاچیق،زمین های ورزشی و...است.

پناهگاه حیات وحش سرخانکل

قسمتی از مجموعه تالاب انزلی که در بخش میانی آن قرار گرفته است تالاب سرخانکل می باشد این تالاب منطقه حفاظت شده میباشد. سرخانکل به عنوان تنها راستا رسیدن به نیلوفرهای آبی است چرا که این منطقه نبض گردشگری تالاب در انتهای این منطقه محسوب می گردد. پرندگان مهاجری همچون غاز ،انواع مرغابی ها ، قو ،چنگر و طاووسک و کاکایی در این مناطق زمستان خود را می گذرانند.

پوشش سرخانکل از سه کوله خیز، آزولا و نیزار می باشد که گونه غالب گیاهی آن را لوئی و نی تشکیل می دهد مکان اصلی تخم گذاری و جوجه آوری پرستوهای دریایی منطقه رویش گل های نیلوفر آبی در تالاب انزلی می باشد.

حافظیه انزلی

بنای سفید رنگی مشابه حافظیه شیراز در بلوار ساحلی انزلی و در کنار بنای شهرداری واقع است که توسط گروهی از مهندسان آلمانی در سال 1311 به سفارش شهرداری احداث شد حافظیه انزلی قبل از این ، محلی برای برگزاری کنسرت های موسیقی بوده است و هنوز هم به علت شباهتش به حافظیه با همین نام شناخته شده است امروزه از این مکان جدا از جذابیت گردشگری آن به عنوان محلی برای برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و نقاشی به کار می رود.

پل های انزلی

جالب است بدانید که در گذشته رفت و آمد بین دو شهر انزلی و غازیان از طریق قایق صورت می گرفت که در سال 1314 به منظور اتصال این دو شهر پلهای انزلی و غازیان ساخته شد تا این دو شهر به راحتی با هم ارتباط برقرار نمایند.

برج ساعت انزلی

در پاسخ به سوال یکی از کاربران از بخش گردشگری نمناک در خصوص برج ساعت انزلی باید بگوییم که یکی از قدیمی ترین بناهای انزلی برج ساعت انزلی می باشد که با وجود قدمت بالایی که دارد هنوز ساعت را به درستی نشان می دهد و محل قرارگیری آن پشت بازار سپه و میدان انزلی می باشد.این برج در سال 1194شمسی و به دستور حاکم ناصرالدین شاه،خسرو خان گرجی در انزلی بنا شده است.

موج شکن انزلی

این موج شکن که برای جلوگیری از آسیب رساندن موج های دریا به کشتی ها و قایق ها بنا شده بود حال به مکانی برای گردش در انزلی تبدیل شده است.تقریبا می توان گفت هر گردشگری در انزلی یک عکس یادگاری در کنار این موج شکن دارد.گردش روی موج شکن بندر انزلی و تماشای ساحل انزلی،دریا و بلوار ساحلی از فراز آن،خاطره ای زیبا و به یاد ماندنی برای هر گردشگری رقم خواهد زد.

کشتی تفریحی میرزا کوچک خان

زمان ساخت کشتی مسافرتی-تفریحی میرزا کوچک خان به سال1971 در ژاپن بر میگردد.این کشتی تفریحی شامل 5 طبقه،12متر عرض،20متر ارتفاع،74متر طول،27کابین درجه یک و دو می باشد که گنجایشی در حدود250مسافر دارد و جالب است بدانید مرکز اقامتی این کشتی در حد هتل های 4ستاره می باشد.

همچنین تردد این کشتی می تواند بین استان های خارجی و ساحلی باشد.امکانات و تجهیزات اقامتی کشتی مسافری-تفریحی میرزا کوچک خان همه ساله میزبان گردشگرانی است که علاقه مند به گذراندن شبی فراموش نشدنی در کنار دریای خزر هستند.

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس یکی از کلیساهای اصلی استان گیلان است که در شهر بندر انزلی واقع شده است . این کلیسا در سال 1885 میلادی و توسط یکی از ارامنه شهر به نام آواک ملک الله وردیان و هزینه شخصی او بنا شده است.کلیسا به شکل مستطیل در جهت شرق به غرب می باشد و دیوارهای داخلی از گچ پوشیده شده و دیوارهای خارجی آن با سیمان پوشانده شده اند.

روستای اشپلا

این روستا که در نزدیکی بندر انزلی قرار گرفته است یک محل خاص و زیبا و دنج است که کمتر گردشگری با آن آشنا است. پس از این روستا پارک جنگلی با یک برکه زیبا در درون آن ، وجود دارد که در کنار آن می توانید ساعاتی از سکوت جنگل لذت برده و زیبایی ها را مشاهده کنید.

بازارهای انزلی

بازارهای انزلی قدمت تاریخی و جذاب و خاص هستند و از دیدنی های دلپذیر شهر محسوب می شوند.

شنبه بازار انزلی

در این بازار که روستاییان در آن محصولات کشاورزی و لبنیات و دست ساخته های خود را به فروش می رسانند ، از سال 1307 دایر است.

بازار سپه

درمغازه های این بازار که در خیابان سنگفرش و زیبای سپه و کوچه های کم عرض در کنار ساختمان های قدیمی قرار گرفته است، انواع پوشاک و کفش به فروش می رسد.

بازار آسیای میانه

یکی از دیدنی های بندر انزلی بازار آسیای میانه است که در کنار ساحل زیبای انزلی قرار گرفته است.

بازار گیلار

بازار گیلار یکی از بازارهای انزلی است که در منطقه غازیان قرار گرفته است و در آن اجناس ترک و روس به فروش می رسند.

آب وهوا بندر انزلی

بندر انزلی به علت اینکه در شمال ایران قرار گرفته دارای آب و هوای مرطوب و بارانی و معتدل است و در ماه های گرم سال آب و هوای شرجی دارد.

بهترین زمان سفر

این شهر در تمام فصول زیباست و هر فصلی به یک رنگ است اما بهترین زمان سفر به بندر انزلی ماه های ابتدایی سال و بهار مخصوصا اردیبهشت ماه است البته زمستان های بندر انزلی نیز ملایم و بیشترین بارندگی در ماههای شهریور و مهر است.

غذاهایی که در بندر انزلی می توانید میل کنید

اکنون که زیبایی های بندر انزلی را مشاهده کردید سری به ایستگاه های شکم بزنید و دلی از عزا در آورید. بندر انزلی یکی از مراکز اصلی صید ماهی در گیلان است و ماهی سفید و ازون برون و اردک ماهی بهترین ماهی ها در بندر انزلی هستند پس از خوردن غذاهای دریایی غافل نشوید و این ماهی را در رستوران های سنتی انزلی تست کنید. غذاهای زیر را می توانید در بندر انزلی میل کنید و خاطره سفرتان را دوچندان نمایید:

  • کال کباب
  • فسنجان انار
  • ترشه کباب
  • سیرقلیه
  • ترشه شامی
  • کباب های متنوع
  • باقالی قاتق

وسایل ضروری برای سفر به انزلی:

هنگام سفر همراه خود چتر یا بارانی ببرید تا باران غافلگیرتان نکند.

لوسیون های ضد گزش پشه و داروهایی برای نیش پشه همراه خود ببرید.

منبع: نمناک
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 405

به "جاذبه های بندر انزلی ، بهشت اروپایی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های بندر انزلی ، بهشت اروپایی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید