شادی گذرای سیزده بدر را فدای جان عزیزانمان نکنیم

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری تعداد محدودی از مردم معتقدند رفتن در دامان طبیعت و فضای باز نمی تواند موجب انتقال ویروس گردد، اما مسئوولان وزارت بهداشت معتقدند هرگونه تجمع و خروج غیرضروری از خانه، در این برهه می تواند سلامت مردم را به خطر بیندازد، اکنون نیز روز طبیعت و خروج مردم از خانه می تواند مردم و سیستم بهداشتی و درمانی را با چالش جدی روبرو کند.

شادی گذرای سیزده بدر را فدای جان عزیزانمان نکنیم

به گزارش جملات زیبا، هرساله مردم کشورمان بنا بر یک رسم قدیمی روز سیزدهم فروردین را در دامان طبیعت به همراه خانواده سپری می کردند، آن ها معتقد بودند که برای رد شدن نحسی عدد سیزده باید این روز را در بیرون خانه و در طبیعت، بوستان ها، مراکز تفریحی و ... بگذرانند، دور انداختن سبزه ها نیز از دیگر رسومات ایرانیان در روز طبیعت یا همان سیزده بدر بود.

سال 99 در حالی در کشور ما شروع شد که تمام رسومات اصیل ایرانی در نوروز تحت تأثیر این ویروس ناشناخته که همه دنیا را متاثر نموده، نهاده شد، کرونا ویروس با سرعت سرسام آوری در حال انتشار در دنیا و بالطبع در کشور ما ایران است، طبق پیش بینی های وزارت بهداشت دو هفته ابتدایی فروردین ماه اوج شیوع این بیماری بود و مسافرت های نورزوی نگرانی ها بابت شیوع این ویروس را در کشور دوچندان کرد، اکنون نیز روز طبیعت و خروج مردم از خانه ها برای بجا آوردن رسم دیرینه می تواند مردم و سیستم بهداشتی و درمانی را با چالش جدی روبرو کند.

کرونا ویروس در هر محیطی سرعت انتشار بالایی دارد

علی احمدی متخصص اپیدمیولوژی در گفت وگو با جملات زیبا با بیان اینکه تنها راه کنترل شیوع کرونا ویروس قطع زنجیره انتقال با در خانه ماندن است، اظهار کرد: یکی از راه های انتقال ویروس در جامعه انتقال فرد به فرد و به وسیله سطوح است، این ویروس قدرت ماندگاری بالایی در سطوح از چند ساعت تا چند روز را دارد.

دکترای اپیدمیولوژی ادامه داد: ممکن است فرد ناقل کرونا ویروس باشد، اما هیچ علائمی نداشته باشد و با ارتباط با سایر افراد این ویروس را به آن ها منتقل نمایند.

وی با بیان اینکه این ویروس ممکن است در هر محیطی به علت سرعت انتشار بالا وجود داشته باشد، اضافه کرد: ممکن است این ویروس توسط افراد و یا حتی عاج لاستیک خودرو به سایر مکان ها منتقل گردد و افراد را درگیر نمایند.

احمدی با اشاره به فرارسیدن روز سیزده بدر، گفت: مردم تا الان همکاری خوبی را با کادر درمانی داشته اند، توصیه می گردد این روز در خانه بمانند، زیرا خارج شدن از محیط خانه و وارد شدن به محیط دیگر ممکن است فرد را مبتلا به ویروس کند، زیرا پخش شدن قطرات ویروس در فضای باز به وسیله عطسه و سرفه می تواند با سرعت وارد بدن انسان گردد.

دکترای اپیدمیولوژی در خاتمه توصیه کرد: برای سلامت خود و خانواده روز سیزده بدر در خانه بمانیم، زیرا تجمع افراد خانواده و فامیل می تواند موجب انتقال ویروس گردد.

به نظر می رسد مردم برای حفظ جان سلامتی خود و اعضای خانواده در این برهه حساس باید بدون در نظر دریافت سنت ها و آیین های محلی روز سیزده فروردین را در خانه و در کنار اعضای خانواده جشن بگیرند، زیرا بی توجهی به این مسئله و رفتن در دامان طبیعت می تواند در آینده تبعات ناگواری را برای آن ها و اعضای خانواده داشته باشد، زمانی که ائمه اطهار(ع) تأکید کردند اگر انجام واجباتی و مستحباتی مانند روزه به بدن انسان ضرر می رساند باید آن عمل ترک گردد، قطعا اگر کسی ناقل این ویروس باشد و بی توجه به توصیه ها جان خود را و سایرین را به خطر بیندازد باید جوابگوی عمل خود باشد.

گفتنی است که اقبال عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری در این خصوص در ستاد مبارزه با کرونا اظهار کرد: در روز 12 و 13 فروردین ماه باید تدابیر لازم برای کنترل رفت و آمد صورت بگیرد، هرگونه اسکان موقت در این روزها در پارک ها، بوستان ها، تفرجگاه ها، مناطق گردشگری و .... ممنوع است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 396

به "شادی گذرای سیزده بدر را فدای جان عزیزانمان نکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شادی گذرای سیزده بدر را فدای جان عزیزانمان نکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید