جاذبه های گردشگری مشگین شهر که باید دید

به گزارش جملات زیبا، مشگین شهر در فاصله 100 کیلومتری از اردبیل قرار گرفته و به علت هوای خنکش در بهار و تابستان مسافران زیادی راهی اش می شوند. به خصوص که به تازگی نیز پل معلق این شهر حسابی سرو صدا نموده. و اگر دلتان بخواهد با یکی از هیجان انگیزترین جاهای ایران آشنا شوید، باید راه مشگین شهر را در پیش بگیرید. در این پست تعدادی از جاذبه های گردشگری مشگین شهر را معرفی نموده ایم.

جاذبه های گردشگری مشگین شهر که باید دید

پارک جنگلی خیاوچایی

در جنوب شرقی مشگین شهر، دره طولانی و سرسبزی قرار گرفته که انتهای آن به میدان سبلان شهر می رسد و همین خاص ترش نموده. پارک جنگلی خیاوچایی هم در داخل همین دره خوش و خرم قرار گرفته و با درختان گردو، آلبالو و گیلاسش شناخته می گردد. این پارک که در حاشیه رودخانه خیاوچای واقع شده ماهی قزل آلا هم دارد. که می توان در کنار همان رودخانه کباب کرد. جز اینها اگر دلتان آش دوغ بخواهد میتوانید به مدد آش فروشی های این پارک دلی از عزا درآورید. راه رفتن و گشت و گذار در این پارک جنگلی می تواند روزتان را بسازد. و هوای خنک و مطبوعش که در تابستان به 19 درجه می رسد روحتان را تازه کند. پارک جنگلی خیاوچایی در خیابان نواب واقع است.

پل معلق مشگین شهر

طولانی ترین پل معلق خاورمیانه پل مشگین شهر است که در سال 1394 افتتاح شده. پل معلق مشگین شهر در ارتفاع 80 متری واقع شده است. 362 متر طولش است، در زیرش رودخانه خیاوچایی جاری است. و دامنه های سرسبز سبلان در زیرش زمین را فرش نموده. می گویند اگر دلتان قصد دارد آدرنالین خونتان بالا برود باید راه رفتن روی این پل را تجربه کنید. در جایی که بزرگ ترین پروژه گردشگری اردبیل محسوب می گردد. و شامل تالارهای پذیرایی، سوئیت، سایت بالن سواری ،رستوران گردان و بازارچه های صنایع دستی، شهربازی و دیگر امکانات تفریحی است. سوار بالن که روزی آرزویی بیش نبودید می شوید و از آن بالا همه چیز در مقابلتان ذره ای بیش نیست.

آب معدنی اوکوز داغی

اردبیل را به چشمه های آب معدنی و خاصیت درمانی اش می شناسند. و مشگین شهر نیز از این قاعده مستثنی نیست. آب معدنی اوکوز داغی یا در فارسی، کوه بچه بز نیز در این شهر و 7 کیلومتری شهرستان هریس قرار گرفته و چنین خاصیتی دارد. معروفیت این کوه نه تنها به دره های سرسبز و باصفایش که به چشمه پرآبش در دل بلندی هاست. که همه ساله از بهار تا زمستان عده زیادی از بیماران کلیوی به امید درمان به نزدیکش می فرایند.

بقعه شیخ حیدر

در مرکز شهر مشگین شهر، بقعه شیخ حیدر که محوطه عظیمی را به خود اختصاص داده خودنمایی می نماید. بقعه ای که متعلق به فرزند شیخ جُنید و پدر شاه اسماعیل اول بوده. این بقعه از بیرون به شکل برجی مدور و از داخل شکل 12 ضلعی و از خارج به صورت استوانه ای با ارتفاع 5/18 متر و قطر 5/10 متر است. داخل مقبره از دو طبقه تحتانی و فوقانی تشکیل شده است. و درب ورودی سردابه در شمال برج واقع شده است که از طریق یک راه پله بلند به راه باریک منتهی به سردابه راه دارد.

قبر شیخ حیدر نیز در منتهی الیه سردابه قرار گرفته. بقعه از خارج با کاشی های فیروزه ای و مزین به آیات سوره فتح و بعلاوه لفظ جلال اله در شکل های مختلف به خط کوفی است. این بنا بازمانده ای از قرن 7 و 8 هجری قمری است که کاشی کاری اش در دوره صفوی تکمیل شده. بقعه شیخ حیدر در خیابان باهنر شمالی مشگین شهر واقع شده است.

رزرو هتل های مشگین شهر از خبرنگاران تریپ

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 8 اسفند 1400 بروزرسانی: 8 اسفند 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1456

به "جاذبه های گردشگری مشگین شهر که باید دید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری مشگین شهر که باید دید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید