سهم بالای واکسن نزده ها در بستری های اومیکرون

به گزارش جملات زیبا، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ضمن تشریح شرایط کرونا در مرکز، گفت: به نظر می رسد در اسفندماه قله را تجربه کنیم. آمار های منطقه ها مختلف تهران و شهرستان های تابعه نشان می دهد که آلودگی کرونا در همه جا متوازن است و ویروس کاملا پخش شده است.

سهم بالای واکسن نزده ها در بستری های اومیکرون

به گزارش ایسنا، دکتر نادر توکلی با اشاره به اینکه در تهران در شیب صعودی موج ششم کرونا هستیم، گفت: آمار ابتلا بسیار بالا و کماکان صعودی است. از ابتدای بهمن که وارد موج ششم شدیم، آمارمان حدود 160 تا 200 درصد رشد داشته است و هر روز نسبت به روز قبل حدود 10 تا 15 درصد افزایش موارد را شاهد هستیم. یعنی در 24 ساعت گذشته تعداد مراجعین سرپایی به مراکز درمانی به حدود 13 هزارنفر رسیده است.

وی اضافه کرد: معمولا در این تعداد از هر 20 مراجعه یک نفر بستری می گردد، اما خوشبختانه آمار مرگ و میر فعلا پایین است و از هر 100 بیماری که بستری می شوند حدود 4 نفر فوت می نمایند که نسبت به پیک های قبلی بسیار کمتر است. موضوعی که معینا وجود دارد این است که مرگ و میر بیشتر در گروه سنی بالای 50 سال است.

او ادامه داد: 50 درصد موارد بستری کرونایی مربوط به سنین بالای 50 سال و مابقی مربوط به سنین کمتر از 50 سال است که در گروه دوم عمده موارد بستری در گروه سنی کمتر از 35 سال است. این در حالی است که حدود 20 درصد آمار بستری ها مختص گروه سنی زیر 10 سال است.

توکلی تاکید نمود: در حال حاضر تعداد بیماران بستری به 3000 نفر رسیده است که حدود 800 نفر از آن ها در بخش های ویژه بستری هستند و آمار مرگ و میر کرونایی استان مجددا دو رقمی شده است.

او درباره تجهیز امکانات در بیمارستان های اطفال، اظهار کرد: یک نشست اضطراری با روسای بیمارستان ها و دانشگاه ها، بیمه تامین اجتماعی، نیرو های مسلح و... برای اعلام آمادگی موج ششم داشتیم و خوشبختانه هماهنگی صورت گرفت تا فعلا در بیمارستان های اطفال ارائه کلیه خدمات غیرضروری متوقف گردد و کلیه ظرفیت به بیماران کرونایی اختصاص یابد. توسعه تخت های ویژه در مراکز موضوع مورد تاکید دیگر در این جلسه بود تا بیمارستان های عمومی که دارای بخش اطفال هستند به عنوان پشتیبان بیمارستان های مخصوص اطفال تخت هایشان را در اختیار بگذارند.

وی اضافه کرد: معمولا بستری های اطفال از نوعی هستند که حال عمومی بهتری دارند و بیشتر دچار اسهال و استفراغ مداوم و سرفه های غیرقابل تحمل هستند. این سویه از کرونا بیشتر راه تنفسی فوقانی را درگیر می نماید و، چون قطر راه های هوایی بچه ها نسبت به بزرگسالان کوچک تر است، سبب بروز علائمی مانند خروسک و انسداد راه هوایی می گردد که اورژانس اطفال نسبت به این موضوع آمادگی دارند. درگیری ریوی در بچه ها بسیار کم است.

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با اشاره به اینکه هنوز اوضاع کرونا در مرکز بحرانی نشده است، توضیح داد: پیش بینی می گردد در هفته آخر بهمن و هفته اول اسفند شرایط ابتلای بسیار بالایی را تجربه کنیم.

او با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون کرونا، گفت: در افراد واکسینه شده مقدار بستری و مرگ و میر به شدت پایین است. کسانی که بستری می شوند عمدتا واکسن تزریق نکردند.

او با تاکید بر اینکه در زمینه تجهیزات بیمارستانی و دارو ها فعلا هیچ مسئله ای وجود ندارد، بیان نمود: از طرفی در حال نظارت معین بر مصرف دارو هایی مانند رمدسیویر هستیم که تجویز بی رویه صورت نگیرد. بعلاوه موضوع پلی فارمیسی یا چند دارویی هم مورد نظارت قرار می گیرد، چون کرونا درمان اختصاصی ندارد و باید با اقدامات حمایتی درمان انجام گردد.

وی گفت: از آنجایی که اومیکرون خود محدود شونده است به کسانی که واکسیناسیون شان کامل شده است توصیه می گردد اگر مبتلا می شوند خود مراقبتی نمایند و در صورتی که علائم شدیدی ندارند نیازی به مراجعه به مراکز درمانی هم ندارند. آن ها بعد از 5 روز قرنطینه در خانه می توانند از منزل خارج شوند، زیرا امکان ابتلای سایرین بسیار پایین است، اما خود فرد حتما باید از ماسک استفاده کند.

توکلی درباره دایر بودن حضوری مدارس، گفت: حضور فیزیکی در مدارس به شکل متراکم امکان ابتلای جمعی را ایجاد می نماید و باید محدود گردد. از طرفی نشست های بالای 15 نفر در فضای بسته ریسک انتقال را بالا می برد، زیرا در این جلسات پذیرایی انجام می گردد و افراد ماسک را برمی دارند که احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهد. تاکید ما استفاده از 2 ماسک در اماکن عمومی است.

او درباره رسیدن به قله پیک ششم در مرکز، اظهار کرد: به نظر می رسد در اسفندماه قله را تجربه کنیم. آمار های منطقه ها مختلف تهران و شهرستان های تابعه نشان می دهد که آلودگی کرونا در همه جا متوازن است و ویروس کاملا پخش شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1511

به "سهم بالای واکسن نزده ها در بستری های اومیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم بالای واکسن نزده ها در بستری های اومیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید