رقابت نامزدهای جانشینی مرکل برای ریاست حزب حاکم آلمان

به گزارش جملات زیبا، سه نامزد اصلی جانشینی آنگلا مرکل برای ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان رقابت سیاسی خود را در بحبوحه موج جدید همه گیری کرونا در این کشور شروع نموده اند.

رقابت نامزدهای جانشینی مرکل برای ریاست حزب حاکم آلمان

برآورد ها در خصوص نامزدهای احتمالی ریاست حزب دموکرات مسیحی آلمان (CDU) با ورود سه چهره شناخته شده این حزب به عرصه رقابت سیاسی، خاتمه فرایندی جدی به خود گرفته است.

رسانه های آلمانی از جمله خبرگزاری د.پ.آ. با اشاره به نخستین مناظره انتخاباتی فردریش مرتس، آرمین لاشت و نوربرت روتگن چهره های مطرح این حزب برای جانشینی مرکل نوشتند که یکی از این سه نفر از 16 ژانویه (27 دی) ریاست حزب را به دست خواهد گرفت.

در اولین دور رسمی مناظره نامزدها در مرکز حزب در برلین ، شباهت بسیاری از نظر محتوای برنامه ها بین مرتس به عنوان رئیس پیشین گروه مجلسی حزب ، لاشت نخست وزیر ایالت نوردراین وستفالن و راتگن سیاستمدار مسائل خارجی مشاهده شد. آنها تنها در موارد اندکی مانند سیاست های آموزشی و مسئله سازگاری خانواده اختلاف نظر داشتند.

این مناظره تلویزیونی که در اینترنت نیز به صورت مستقیم پخش شد، شروع مبارزات انتخاباتی رسمی داخلی برای تعیین رهبری حزب بود. بیش از 700 عضو به وسیله ویدئو ، ایمیل یا پیغام صوتی سوالات خود را از آنان مطرح نموده بودند و هر نامزد به نوبت پاسخ های خود را به این سوالات می داد.

لاشت به مقامات حزبش هشدار داد که فقط به حزب سبزها به عنوان شرکای احتمالی ائتلاف در کارزار انتخاباتی آینده نگاه ننمایند. وی به تجربه خود در تشکیل دولت ائتلافی محلی با حزب دموکرات آزاد (FDP) در ایالت نورد راین وستفالن به عنوان یک نمونه خوب اشاره نمود و گفت: این حزب شریکی است که خصوصاً به ما نزدیک است. طبق آنالیز ها احتمال ائتلاف با مشارکت FDP در حال حاضر وجود ندارد. اما من فکر می کنم تنها تمرکز روی سبزها اشتباه است.

با این حال روتگن خواهان یک کارزار انتخاباتی مستقل شد و گفت: یک کارزار انتخاباتی ائتلافی اشتباهی است که نباید مرتکب شویم. حزب دموکرات مسیحی در سیاست های اقلیمی به اعتبار احتیاج دارد و باید این را با صلاحیت خود در اقتصاد بازار که به آن شهره است، ترکیب کند. مرتس نیز با تاکید بر ویژگی های این حزب یادآور شد: ما باید اطمینان حاصل کنیم که در همه مسائل، احزاب سیاسی دیگر خود را در برابر ما بسنجند و ما خود را در برابر آنها بسنجیم.

پیش از این اعلام شده بود کنگره حزبی در تاریخ مقرر برگزار خواهد شد اما همه گیری کرونا موجب شده در میان رهبران CDU بحث در خصوص به تعویق انداختن مجدد برای انتخاب رئیس جدید مطرح گردد. طبق اطلاعات نشریه بیلد ، آنگلا مرکل صدراعظم (CDU) روز دوشنبه در هیئت رئیسه حزب در این مورد به رایزنی پرداخته و 16 ژانویه به عنوان تاریخ برگزاری این گردهمایی دیجیتال تعیین شده است.

در حال حاضر آنه گرت کارن باوئر ریاست حزب را به عهده دارد، اما او در ماه فوریه از این سمت کناره گیری نموده و به شکل موقت تا انتخاب رئیس جدید به اداره امور می پردازد. در کنگره حزبی علاوه بر رئیس حزب ، معاونین و سایر اعضای نهادهای مدیریتی نیز انتخاب می شوند. اما فرایند انتخاب رئیس و دیگر اعضای هیئت مدیره با شرایط کنونی کمی پیچیده شده است. آنچه که تا کنون تعیین شده این است که دست کم هیچ کنفرانس حضوری برگزار نخواهد شد.

از آنجا که یک رای دیجیتالی اطمینان قانونی کافی برای انتخاب رهبر جدید حزب را ارائه نمی دهد، سران حزب به یک مدل مرکب رسیده اند: ابتدا 1001 نماینده باید بصورت آنلاین رای دهند و سپس نتیجه را کتباً تأیید نمایند.

نظرسنجی ها نشانگر پیشتازی مرتس نسبت به دو رقیبش است و پس از او روتگن و لاشت قرار دارند. مرتس رهبر پیشین گروه مجلسی اتحادیه دموکرات مسیحی در همه نظر سنجی ها درباره رهبری حزب در صندلی نخست قرار گرفته است. وی با سیاست های تعیین و اقتصاد آزاد قطب قدرتمندتری نسبت به دو رقیب خود ایجاد نموده است. در این میان آرمین لاش در بدترین شرایط است. نخست وزیر نوردراین-وستفالن نه تنها با شرایط بحرانی کرونا در ایالت خود دست و پنجه نرم می نماید ، بلکه چندین اشتباه نیز مرتکب شده است. اخیراً ، وی با بستن یک قرارداد چند میلیون یورویی با یک فراوری نماینده ماسک محافظ ، خبرساز شد.

این در حالی است که هواداران مرتس در این حزب می ترسند که حضور لاشت در رقابت، در نهایت وزنه را به سوی او بچرخاند. آنها می گویند نباید لاشت را دست کم گرفت؛ تا اندکی قبل از انتخابات گذشته در این ایالت ، به سختی کسی فکر می کرد که او شانس جدی داشته باشد اما امروز نخست وزیر است.

در این میان از چهره هایی مانند ینس اشپان وزیر بهداشت که جاه طلبی خود را برای رسیدن به ریاست حزب، پنهان ننموده به عنوان گزینه های دیگر یاد می گردد. در این میان مارکوس زودر نخست وزیر ایالت بایرن و رئیس حزب سوسیال مسیحی (CSU) خواهر خوانده حزب حاکم آلمان، از مهره های صاحب نفوذ در بحث تعیین جانشین مرکل است. ناظران می گویند بعید است که او با رئیس جدید CDU در خصوص صدارت اختلاف پیدا کند. اما این به شرطی است که گزینه ضعیفی برای ریاست انتخاب نگردد.

دولت مرکل زمان برگزاری انتخابات سراسری مجلس این کشور را که تعیین نماینده صدراعظم آینده است، روز یکشنبه 26 سپتامبر 2021 (4 مهر 1400) تعیین نموده است. به طور سنتی در آلمان رئیس حزب پیروز انتخابات مامور تشکیل دولت می گردد. آنگلا مرکل اعلام نموده که قصد ندارد در این دوره از انتخابات حضور یابد و خاتمه پس از 16 سال ریاست دولت، از سیاست کناره گیری می نماید. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 855

به "رقابت نامزدهای جانشینی مرکل برای ریاست حزب حاکم آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت نامزدهای جانشینی مرکل برای ریاست حزب حاکم آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید