راهکارهایی برای تمیز کردن قهوه ساز

به گزارش جملات زیبا، قهوه ساز از وسایل ضروری آشپزخانه کسانی است که هوادار پر و پا قرص قهوه محسوب می شوند و تمیز کردن قهوه ساز یک کار مهم برای این افراد است. اگر شما هم قهوه ساز دارید در اینجا می توانید سه مرحله مهم تمیز کردن قهوه ساز را به آسانی یاد بگیرید.

راهکارهایی برای تمیز کردن قهوه ساز

درست کردن قهوه با قهوه ساز کار آسانی است به ویژه اگر شما عادت به خوردن قهوه برای خوردن صبحانه داشته باشید. با توجه به رطوبت بالای دستگاه های قهوه ساز، آن ها به راحتی به محل تجمع و تکثیر میکروب ها و باکتری ها تبدیل می شوند. اگر قهوه سازها به صورت مرتب تمیز شوند علاوه بر بالا بردن کیفیت نوشیدنی قهوه، از شر باکتری ها هم خلاص می شوید.

بعد از هر بار استفاده از قهوه ساز، آن را به صورت سطحی و هر ماه نیز یک بار به صورت اساسی قهوه ساز خود را تمیز کنید تا رسوب های مانده از آب، لرد های قهوه و سایر ناخالصی ها از بین برود.

تمیز کردن قهوه ساز پس از هر بار استفاده

1- قطعات جدا شدنی قهوه ساز مانند سبد یا فیلتر قهوه، قوری قهوه و سایر قطعات قابل جابجایی را از دستگاه قهوه ساز جدا کنید.

2- قطعات جدا شده را خوب بشویید و تمیز کنید. می توانید ابتدا سینک ظرف شویی یا یک سطل را با آب گرم و مقدار کمی مایع ظرف شویی پر کنید و قطعات قهوه ساز را به مدت 15 دقیقه درون این محلول بگذارید. سپس با استفاده از اسکاچ شستشو داده و آبکشی کنید.

3- حالا باید برق قهوه ساز را قطع کنید و بدنه اصلی قهوه ساز را با یک دستمال تمیز و مرطوب پاک کنید. می توانید از یک محلول تمیز کننده نیز برای پاک کردن بدنه قهوه ساز بهره ببرید. محلول را روی آن اسپری کنید و سپس با دستمال خوب پاک کنید.

4- بعد از اینکه همه قطعات خوب خشک شدند، قطعات قهوه ساز را سر جای خود قرار دهید. لطفا عادت کنید بعد از هر بار استفاده قهوه ساز را تمیز کنید.

تمیز کردن قهوه ساز به صورت ماهانه

1- مقدار نصف لیوان آب را با همین میزان سرکه سفید ترکیب کنید و درون مخزن آب قهوه ساز بریزید. اگر قهوه ساز شما عظیم است از میزان دو لیوان از این محلول برای تمیز کردن قهوه ساز خود استفاده نمایید. به هر حال باید مخزن قهوه ساز شما به صورت کامل با این محلول پر گردد.

2- حالا دستگاه قهوه ساز را روشن نمایید و اجازه دهید محلول آب و سرکه بجوشد. بعد از پر شدن نیمی از قوری قهوه ساز با محلول آب و سرکه بخار شده، دستگاه قهوه ساز را خاموش کنید.

توجه: در این مرحله نیمی از محلول آب و سرکه باید درون مخزن اصلی قهوه ساز باقی بماند.

3- یک ساعت منتظر بمانید تا سرکه تاثیر خود را روی تمامی میکروب ها و کثیفی های قهوه ساز بگذارد و آن را به خوبی تمیز کند.

4- بعد از گذشت یک ساعت، مجددا قهوه ساز را روشن کنید و منتظر بمانید تا باقی مانده محلول سرکه و آب درون مخزن قهوه ساز، تبخیر گردد. تمام محلول باید وارد قوری قهوه ساز گردد. محلول مانده در قوری را درون سینک ظرف شویی بریزید و قوری را خوب بشویید.

5- حالا باید دو مرتبه قهوه ساز را با آب تمیز و خالص شتسشو دهید. به این صورت که ابتدا مخزن قهوه ساز را با آب پر می کنید و اجازه می دهید کامل تبخیر شده و وارد قوری قهوه ساز گردد. قوری را خالی نموده و برای بار دوم نیز این کار را تکرار کنید. باید بو و اثرات سرکه کاملا از قهوه ساز پاک گردد.

6- بعد از ضد عفونی کردن قهوه ساز با آب و سرکه، با یک دستمال مناسب قسمت بیرونی قهوه ساز را خوب تمیز کنید. موقع تمیز کردن صفحه گرمایش قوری را از قلم نیاندازید.

همچنین بخوانید:طرز تهیه کافه لاته (لته)، بهترین نوشیدنی گرم کافی شاپ

اشتباهات رایج موقع تمیز کردن قهوه ساز

1- عدم مطالعه دفترچه راهنمای قهوه ساز

دستگاه قهوه ساز یک دفترچه راهنما دارد که باید آن را خوب بخوانید، زیرا تمیز کننده هایی مانند سرکه یا محلول های تجاری ممکن است برای دستگاه شما مناسب نباشند.

2- بسته نگه داشتن در مخزن قهوه ساز

اگر فرصت تمیز کردن قهوه ساز را ندارید در مخزن را باز بگذارید تا رطوبت درون مخزن خشک گردد و به محل رشد باکتری های تبدیل نگردد.

3- عدم شستشو مناسب فیلتر قهوه

فیلتر قهوه بسیار حساس است و باید به صورت مرتب شسته گردد. به جای شستشوی سبد قهوه ساز می توانید از فیلتر های کاغذی قهوه بهره ببرید و بعد از هر بار استفاده آن را از قهوه ساز جدا نموده و دور بیاندازید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه قهوه ترک واقعی و نحوه سرو انواع قهوه

برگرفته از: Wikihow

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 913

به "راهکارهایی برای تمیز کردن قهوه ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای تمیز کردن قهوه ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید