راداری که آتش زیر خاکستر را می بیند

به گزارش جملات زیبا به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، در شرایطی که دود و آتش جنگل های کالیفرنیا هزاران نفر را از این منطقه فراری داده، محققان دانشگاه سن خوزه قصد دارند از این شرایط هولناک برای آزمایش کارآیی یک رادار داپلر جدید استفاده نمایند.

راداری که آتش زیر خاکستر را می بیند

این رادار با ارسال علائم مایکروویو به سمت هدف مورد نظر و دریافت انعکاس آن، سرعت و شرایط اجسام را در فواصل دور تعیین می نماید. از این رادار در صنعت هواشناسی برای آنالیز روند بارش ها نیز استفاده می گردد. رادار جدید می تواند با آنالیز ستون های دود با جزئیاتی بی سابقه، آتش زیر خاکستر را شناسایی کند و کانون های بالقوه آتش سوزی که هنوز پاکسازی نشده اند را بیابد.

محققان امیدوارند به وسیله اطلاعاتی که با استفاده از این رادار جمع آوری می نمایند روشهای شکل گیری و گسترش آتش سوزی در جنگل ها را بهتر درک نمایند. داده های این سیستم به آتش نشان ها نیز برای مقابله با آتش و پیش بینی بهتر روند گسترش آتش سوزی یاری خواهد نمود.

رادار جدید می تواند با تنظیم فرکانس های ارسالی خود در حد چند میلیمتر به طور دقیق، دود متصاعدشده از ذرات خاکستر را بیابد و در این مورد اطلاع رسانی کند. رادار یادشده بر روی وسایل نقلیه مانند کامیون ها قابل نصب است و لذا می توان آن را به سرعت به محل وقوع حادثه منتقل کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 8

به "راداری که آتش زیر خاکستر را می بیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راداری که آتش زیر خاکستر را می بیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید