ده گل بهاری که باید در زمستان کاشته شوند

به گزارش جملات زیبا، بهمن و اسفند دو ماه مهم برای رسیدگی به باغچه ها هستند. بیش تر افراد در بهمن ماه به کوددهی، نشاکاری و هرس گیاهان و درختان می پردازند.

ده گل بهاری که باید در زمستان کاشته شوند

پرورش گل های مختلف در فضای باز و حیاط منزل علاوه بر زیبایی بیشتر محیط به افزایش نشاط و شادابی افراد یاری می نمایند. در این مطلب شما را به شناخت ده مورد از گل های فصل بهار آشنا خواهیم کرد.

گل هایی که احتیاج است قبل از گل دهی، نشای آن ها در باغچه یا گلدان کاشته گردد.

بسیاری از گیاهان گل دار زینتی فصلی هستند. به این معناست که پس از گلدهی در طول سه ماه در فصلی به خصوص گلدهی را متوقف نموده و فراوری بذر می نمایند تا سال دیگر با شروع شرایط محیطی مناسب دوباره به گل بنشینند. تکثیر بیش تر این گیاهان به روش بذر است؛ اما به وسیله قلمه یا پاجوش نیز تقسیم گیاه صورت می گیرد.

در این بین گیاهان فصل بهار بسیار مورد توجه هستند. شاید بیش از 90 درصد گل های فصلی مخصوص فصل بهار هستند. با این حال برای رسیدن به بهاری پرگل باید در زمستان کاشت نشا یا قلمه زنی را شروع کنید.

نکته: شما می توانید پس از پایان گلدهی معمولاً تا اواخر تابستان بذر گل ها را از کیسه بذر گیاه جدا کنید و در پاییز در محیط کشت مناسب بکارید تا نشا گیاهان موردنظر را در زمستان به باغچه یا گلدان انتقال بدهید.

ده مورد از زیباترین گل های بهاری

این روز ها اگر سری به گل خانه ها یا گل فروشی های سطح شهر بزنید، جعبه های نشا گل های شب بو، میمونی، اطلسی، بنفشه، مینا چمنی و گیاهان فصلی گل دار دیگر را می توان تهیه کرد. توجه داشته باشید که تمامی این گیاهان مخصوص نگهداری در فضای باز، آفتاب مستقیم، حیاط، باغچه و یا تراس خانه هاست.

گل پامچال

یکی از زیباترین گیاهان گل دار فصل بهار گل پامچال است. گل پامچال (Primrose)، با نام علمی Primula vulgaris، گیاهی زودرس، بهاره و چند ساله است که به دلیل کاهش کیفیت بیش تر به صورت گیاه یک ساله در سطح تجاری پرورش داده می گردد. گل های پامچال به صورت فشرده، درشت، در میان برگ ها و در مرکز گیاه ظاهر می شوند. تنوع در رنگ گل ها جذابیت این گیاه را دوچندان نموده است. گل های پامچال در رنگ های زرد، صورتی، سفید، قرمز، ارغوانی، قرمز مسی، زرد با لکه نارنجی و در بعضی گونه ها معطر وجود دارند.

برای نگهداری از گل پامچال احتیاج است محیطی سایه روشن و خنک را انتخاب کنید. هوای گرم و نور مستقیم موجب آسیب به گیاه می گردد. این گیاه به آبیاری منظم احتیاج دارد. در صورت داشتن زه کش مناسب بهتر است همواره خاک گیاه مرطوب بماند. گیاه پامچال معمولاً به دو روش بذر و تقسیم بوته تکثیر می گردد. بذر ها را در فصل پاییز می کارند و در اواسط تا اواخر زمستان آن ها را به گلدان جدا یا باغچه در فضای باز منتقل می نمایند. در بهمن و اسفند ماه می توانید گیاه پامچال را در رنگ های مختلف از گل فروشی ها و گلخانه ها تهیه کنید.

گل بنفشه

بنفشه گیاهی گلدار و چند ساله از خانواده Violaceae است. این گیاه بومی اروپا و شمال غرب آسیاست که در نواحی شمالی ایران نیز به صورت طبیعی رویش دارد. امروز کاشت بنفشه در باغچه ها و فضای سبز شهر ها رایج شده است. جذابیت گیاه بنفشه بیش تر به تنوع زیاد رنگ گل ها مربوط است. بنفشه به سرمای هوا بسیار مقاوم است، به همین دلیل بعضی به این گیاه، گل زیر برف نیز می گویند؛ اما ممکن است گیاه به گرمای تابستان حساس باشد و از بین برود. این گیاه به وسیله بذر تکثیر می گردد. بذر ها در پاییز کاشته شده و در زمستان به محیط باز انتقال می یابند.

این روز ها اگر به گلخانه ها مراجعه کنید، حتماً جعبه های نشا گل های بنفشه را خواهید دید. برای نگهداری از گیاه بنفشه بهتر است پرنورترین بخش حیاط یا تراس منزل تان را انتخاب کنید. آبیاری گیاه باید منظم انجام گردد. احتیاج نیست که خاک همواره مرطوب بماند؛ اما بعد از خشک شدن سطح خاک باید آبیاری صورت بگیرد. فصل گلدهی گیاه متفاوت است؛ ولی اوج گلدهی آن اوایل فصل بهار است. جالب است بدانید که گل بنفشه خواص درمانی بسیاری دارد. روغن یا دمنوش گیاه بنفشه برای زیبایی پوست، مو و سلامتی بدن کاربرد فراوان دارد.

گل اطلسی

احتمالاً همه شما با این گل زیبا آشنا هستید. اطلسی آن دسته از گل هایی است که از روزگاران قدیم در حیاط خانه های قدیمی و در کنار گل های شمعدانی و رز زیبایی خیره نماینده ای به محیط می داد. اطلسی با نام علمی Petunia x hybrid و نام انگلیسی Petunia از خانواده Solanaceae است. اطلسی گیاهی زود رشد، یک ساله و بومی آمریکای جنوبی است که امروز در سراسر جهان گسترده شده است. گل های شیپور مانند کوچک، رنگارنگ و معطر دلیل جذابیت این گیاه است. نمونه های بومی گل اطلسی به رنگ های سفید، صورتی یا بنفش است؛ اما امروز با لقاح مصنوعی یا هیبرید تنوع بسیاری را در رنگ و شکل گل ها ایجاد نموده اند.

گیاه اطلسی اگرچه به خشکی تا حدی مقاوم است، آبیاری آن باید منظم صورت بگیرد. این گیاه هر نوع خاکی را می پسندد؛ اما بهتر است برای کاشت گیاه از خاک معمولی باغچه بهره ببرید. گیاه اطلسی به نور مستقیم و محیط بیرون احتیاج دارد. این گیاه باید در طول روز نزدیک به 5 تا 8 ساعت نور مستقیم دریافت کند. این گیاه معمولاً به دمای بالاتر از 30 درجه سانتی گراد حساس است و در دوره تابستان احتیاج به آبیاری روزانه دارد. گونه های اطلسی هیبرید از نوع پاکوتاه، رنگارنگ و دورنگ بسیار حساس است و به نگهداری بیش تری احتیاج دارند. بهمن و اسفند زمان مناسبی برای نشاکاری گل های اطلسی است؛ اما هنوز برای تکثیر به وسیله بذر زمان دارید.

گل شب بو

شب بو یکی از معطرترین و زیباترین گل های بهاری است. رایحه قوی، دل پذیر و آرام بخش گیاه در کنار زیبایی بی نظیر گل ها هواداران بسیاری را به خود جذب نموده است. شب بو گیاه مقاومی است که در آب و هوای کوهستانی و سرد تا دو سال عمر می نماید. اما در مناطق گرمسیر در فصل تابستان گیاه از بین خواهد رفت. گیاه شب بو بیش از 60 گونه دارد. گل های شب بو به صورت تک و یک پر و گونه های فشرده و پُرپَر وجود دارند. رنگ گل ها در این گیاه نیز متنوع است. سفید، صورتی، یاسی، قرمز، بنفش و آبی ازجمله رنگ های معمول گل های گیاه شب بوست.

از این گیاه می توان در باغچه یا گلدان نگهداری کرد. شب بو به نور مستقیم خورشید احتیاج دارد و بهتر است در محیط باز کاشته گردد. هر نوع خاک برای کاشت شب بو مناسب است؛ اما خاک غنی و زه کشی را بیش تر می پسندد. بهترین زمان آبیاری این گیاه، موقعی است که سطح خاک کمی خشک شده باشد. شب بو به روش بذر و نشا قابل کشت است. اما بهمن و اسفند ماه برای کاشت به وسیله بذر کمی دیر است. در اوایل اسفند ماه نشا گیاه شب بو در بیشتر گل خانه های سطح شهر ها وجود دارد.

گل میمونی

میمونی با نام علمی Antirrhinum majus، گلی زینتی یک ساله ای است که در باغبانی و فضای سبز بسیار کشت می گردد. اگر به دو سمت پایین گیاه کمی فشار بدهید، دهان گیاه باز می گردد و این دلیل نام گذاری گیاه به میمونی است. گیاه میمونی به دلیل معطر بودن و تنوع در رنگ گل ها مورد توجه است. این گیاه بیش تر آب و هوای خنک را برای گل دهی ترجیح می دهد؛ اما در مناطق گرمسیر جنوبی کشور نیز به صورت انبوه کشت می گردد.

گل میمونی را در باغچه یا گلدان می توان کاشت. این گیاه به محیط بیرون و آفتاب مستقیم احتیاج دارد. بهتر است پس از کاشت نشا گیاه میمونی خاک آن همواره مرطوب بماند. بهترین روش تکثیر گل میمونی به وسیله بذر است. بذر ها را در فصل پاییز می کارند تا در زمستان به محیط باز انتقال بدهند. نشا گل میمونی این روز ها در بیش تر گل خانه های سطح شهر وجود دارد.

گل آلیسوم (گل عسل)

آلیسوم گل عسل یا مروارید گیاهی علفی و یک ساله یا دو ساله و منشعب است. گیاه آلیسوم بوته ای و به صورت پهن رشد می نماید. درنتیجه برای کاشت در گلدان های آویز و پوشش باغچه بسیار مناسب است. گل های کوچک گیاه آلیسوم به رنگ های سفید، صورتی و بنفش است و به صورت خوشه ای در انتهای هر انشعاب رشد می نماید. ترکیب این سه رنگ در کنار هم بسیار خیره نماینده خواهد بود. این گل ها عطری شبیه به عسل دارند که شهد آن هم شیرین است. به همین دلیل بعضی به آن گل عسل می گویند. آلیسوم دوره گل دهی طولانی دارد. در بعضی از مناطق جنوبی در زمستان نیز به گل می نشیند. اوج گ لدهی آلیسوم در فصل بهار است.

برای نگهداری از این گیاه نور مستقیم آفتاب مهم است. پس حتماً گیاه را در حیاط یا تراس منزل جایی که بیش از 5 ساعت نور مستقیم می تابد، قرار بدهید. گیاه آلیسوم به خشکی خاک مقاوم است. برای آبیاری گیاه بهتر است سطح خاک بین دو آب دهی خشک باشد. معمولاً گیاه آلیسوم در تابستان و به خصوص در نواحی جنوبی کشور با کاهش گل دهی رو به روست. در این فصل آبیاری بیش تر و خاک همواره مرطوب این گیاه را تا پاییز و فصل گل دهی دوباره زنده نگه می دارد. این گیاه در هر خاکی قابل کشت است. تکثیر گیاه آلیسوم به وسیله بذر و قلمه صورت می گیرد. بهمن و اسفند فصل کاشت نشا گل آلیسوم است. شاید نشا این گیاه کم یاب باشد؛ اما چند سالی است که در بیش تر گل خانه ها یافت می گردد.

کلم زینتی

گل کلم زینتی که بیش تر در فضای سبز عمومی مشاهده می گردد، گیاهی مقاوم به سرماست. کلم زینتی تنها جنبه تزئینی و زیبایی دارد و درنتیجه خوردنی نیست. این گیاه بومی آسیاست که در فصل پاییز به وسیله بذر کشت می گردد؛ سپس در زمستان به محیط باز مثل باغچه یا گلدان منتقل می گردد. گل کلم زینتی به برف و سرما مقاوم است و هر چه دمای هوا کم تر باشد، رنگ برگ ها زیباتر می گردد. این گیاه تا اواخر فصل بهار زیبایی خود را حفظ می نماید؛ اما هرچه هوا گرم تر گردد، ساقه طویل تر، برگ ها کوچک تر و کم رنگ تر می شوند. در نهایت گیاه به مرحله گل دهی و فراوری بذر می رسد. گل های کلم زینتی آن چنان زیبایی ندارند و بیش تر چین و رنگ برگ ها موجب جذابیت گیاه شده است.

برای نگهداری از کلم زینتی باید پر نورترین بخش حیاط یا تراس منزل تان را انتخاب کنید. این گیاه به آبیاری منظم و رطوبت نسبی خاک احتیاج دارد. کلم زینتی در خاک های زه کش دار و حاصل خیز بهتر رشد می نماید. برای تکثیر می توانید پس از پایان گل دهی و خشک شدن کیسه بذر گیاه در فصل تابستان بذر ها را جدا و در فصل پاییز دوباره در بستر کشت بکارید. پس از رشد کامل گیاه چه های کلم زینتی آن ها را در زمستان به باغچه منتقل کنید. نشا گل کلم زینتی معمولاً تا اواخر زمستان در بیش تر گل خانه ها یا گل فروشی ها وجود دارد.

گل ابری پاکوتاه

گل ابری با نام انگلیسی Ageratum houstonianum از خانواده Asteraceae است. زادگاه این گیاه مکزیک است. گیاه ابری گیاهی بوته ای و دائمی است؛ ولی در عمل آن را یک ساله کشت می نمایند. ارتفاع بعضی از گونه های گیاه ابری به 60 سانتی متر می رسد؛ ولی ارقام پاکوتاه آن تا 20 سانتی متر رشد دارند. برگ های دندانه دار قلبی شکل پرزدار و به رنگ سبز تیره و گل های متراکم سفید، صورتی یا آبی از مشخصات اصلی گیاه ابری است. این گیاه به قدری گل می دهد که شاخ و برگ آن پیدا نیست و بیش تر گل ها جلب توجه می نمایند. گیاه ابری برای ردیف جلوی باغچه یا گلدان های باغچه ای شکل بسیار مناسب است. گیاه ابری معمولاً در تمام طول سال به گل می نشیند؛ اما اوج گل دهی آن فصل بهار است.

این گیاه در بعضی مناطق گرم سیر و در زمستان مملو از گل می گردد. این گیاه مکان های گرم و آفتابی را ترجیح می دهد. همچنین در محیط های سایه آفتاب رشد خوبی دارد. خاک سبک یا خاک معمولی باغچه را می پسندد. گیاه تا حدی به آبیاری کم و خشکی خاک مقاوم است؛ اما بهتر است همواره خاک آن مرطوب باشد. تکثیر گیاه ابری به روش قلمه و بذر امکان پذیر است. برای ماندگاری و ازدیاد گیاه بهتر است در فصول بهار یا پاییز به روش قلمه تکثیر گردد. گیاه کار تکثیر با بذر را به صورت طبیعی انجام می دهد، به طوری که پس از مدتی اطراف گیاه به تعداد زیادی گیاه چه های جدید می روید.

گل لادن

لادن گیاهی یک ساله یا چند ساله، مقاوم و بسیار زیباست. زادگاه این گیاه آمریکای جنوبی است. برگ های گرد و بدون بریدگی و گل های چند پَر از مشخصات ظاهری گیاه لادن است. رنگ گل های این گیاه زرد، سفید، نارنجی و قرمز است که در کنار برگ های خاص خود زیبایی خیره نماینده ای خلق می نماید. گیاه لادن برای کاشت در گلدان آویز، کنار نرده ها و در حاشیه باغچه مناسب است. در مناطق جنوبی ایران که زمستان معتدل دارند، به عنوان گل زمستانه و یا بهاره در باغچه منازل کشت می گردد. این گیاه در فصل پاییز، زمستان و بهار به گل می نشیند.

باتوجه به تفاوت در اقلیم کشورمان زمان گل دهی آن متفاوت است. لادن به آبیاری کم احتیاج دارد؛ پس بهتر است بین دو آبیاری خاک گیاه خشک گردد. برای نگهداری از گیاه لادن پرنورترین بخش تراس یا حیاط خانه خود را انتخاب کنید. این گیاه باید بیش از 5 ساعت نور مستقیم خورشید دریافت کند. گیاه لادن هر نوع خاک را تحمل می نماید؛ اما همان خاک معمولی باغچه برای کاشت مناسب است. تکثیر گیاه لادن به وسیله بذر است. معمولاً نشا این گیاه نیز در بیش تر گل خانه ها یا گل فروشی ها قابل تهیه است.

گل همواره بهار

همواره بهار گیاهی بوته ای، انبوه، یک ساله یا دو ساله است. این گیاه تقریباً در تمام طول سال گل می دهد و بیش تر به عنوان گل یک ساله کاشته می گردد. کیفیت گل های همواره بهار در سال اول است. گل ها به رنگ نارنجی و زرد دیده می شوند که در طول روز باز و هنگام عصر و شب بسته می شوند. همواره بهار گیاهی است که به سرما مقاوم است. زمان کاشت بذر این گیاه پاییز است و کاشت نشا آن در زمستان صورت می گیرد. همواره بهار در طول فصل زمستان رشد می نماید و با فرا رسیدن بهار شروع به گل دهی می نماید.

بذر های گیاه را می توان پس از پایان عمر گل ها و در فصل تابستان برداشت کرد. جالب است بدانید که از گل های همواره بهار در طب سنتی استفاده فراوانی می گردد. برای نگهداری از همواره بهار به نور مستقیم آفتاب در طول روز احتیاج دارید. این گیاه به خشکی خاک بسیار مقاوم است؛ اما آبیاری پس از خشک شدن سطح خاک ضروری است. کاشت به وسیله بذر گل های همواره بهار گذشته است؛ اما نشا این گیاه زیبا در بیش تر گل خانه ها قابل تهیه است.

زمان گل دهی همه گیاهانی که به آن اشاره شد، مربوط به اواخر زمستان و بهار است؛ اما زمان کاشت آن ها بهمن ماه است. این نکته را نباید فراموش کنید که سلامتی و رشد گیاه که پایان به گل دهی می رسد، بستگی به زمان کاشت آن ها دارد. بیش تر افراد هنگامی اقدام به گل کاری می نمایند که گیاه به گل نشسته است. این عمل در بیش تر مواقع باعث کم شدن عمر گل ها و نرسیدن بذر می گردد. درنتیجه بهتر است قبل از گل دهی گیاهان فصلی آن ها را در محیط کشت دائمی خود بکارید. این گیاهان همگی به نور مستقیم آفتاب در طول روز احتیاج دارند، پس بهترین مکان برای نگهداری از گیاهان فصلی تراس پرنور ساختمان یا حیاط منازل است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 916

به "ده گل بهاری که باید در زمستان کاشته شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ده گل بهاری که باید در زمستان کاشته شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید