برادر رئیس جمهور افغانستان چگونه برنده قراردادهای استخراج معادن شد؟

به گزارش جملات زیبا، یک مرکز تحقیقاتی آنالیز کرد که چگونه رئیس جمهور افغانستان برادرش را در اخذ قراردادهای سودمند استخراج معدن با یک شرکت خارجی یاری کرد.

برادر رئیس جمهور افغانستان چگونه برنده قراردادهای استخراج معادن شد؟

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، کوه ها و دره های افغانستان دستکم به ارزش یک تریلیون دلار مواد معدنی را در خود جای داده است که اولین بار در دهه 70 میلادی توسط زمین شناسان شوروی نقشه برداری شد. تفنگداران محلی و قدرت های خارجی از آن موقع این ذخایر را غارت نموده اند.

طالبان و سایر گروه های مسلح برای کنترل معادن افغانستان با یکدیگر و با حکومت مرکزی جنگیده اند و از معادن برای تامین مالی خود استفاده می نمایند. حتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به طلا، لیتیوم، اورانیوم و سایر ثروت های معدنی افغانستان چشم دوخته بود.

در سال 2017 ترامپ توسط اشرف غنی متقاعد شد که نیروهای آمریکایی را در این کشور نگهدارد. اشرف غنی با وعده سپردن قراردادهای استخراج معادن به شرکت های آمریکایی او را وسوسه نموده بود.

نیروهای آمریکایی هنوز ـ یا دستکم تا ماه سپتامبر ـ در افغانستان هستند و اشرف غنی به وعده خود عمل کرد. اواخر سال 2019 شرکت اس او اس اینترنشنال یا به اختصار اس او اس آی که در ویرجینیا مستقر است و با دستگاه نظامی و اطلاعاتی آمریکا پیوندهایی دارد، دسترسی انحصاری به معادن مختلف در سراسر افغانستان یافت و به عنوان بخشی از معامله، یک چیزی هم به خانواده اشرف غنی رسید.

رئیس جمهور افغانستان به شرکت تابع اس او اس آی با نام سوترن دولوپمنت معروف به اس او دوکو حق خرید سنگ معدن استخراج شده را داد. تحقیقات پروژه جرایم سازمان یافته و فساد نشان می دهد که حشمت غنی برادر رئیس جمهور افغانستان، سهم قابل ملاحظه ای در شرکت سوترن دولوپمنت دارد که دفترش در افغانستان یک کارخانه فرآوری مواد معدنی را در حومه کابل اداره می نماید.

این امتیازدهی اکنون هم برای رهبر افغانستان و هم برای حکومت ایالات متحده دردسر است.

به گزارش اطلاعات روز یک پفراینده دولتی مربوط به سال 2005 نشان می دهد که حشمت غنی مالک اصلی شرکت سوترن دولوپمنت است. دقیقا معلوم نیست که این شرکت چگونه برای اولین بار با خانواده اشرف غنی ارتباط برقرار نموده است، اما سلطان غنی، پسر حشمت غنی در رزومه خود از یک دوره کوتاه کارآموزی در این شرکت در سال 2013 یاد نموده است.

درحال حاضر سلطان غنی غنی گروپ را اداره می نماید. غنی گروپ یک مجتمع از شرکت های خصوصی این خانواده است که در کار معادن و قراردادهای نظامی سهم دارد.

گزارش می افزاید که خریداری کرومیت از معادن محلی بدون مجوز در افغانستان هنوز غیرقانونی است، اما رئیس جمهورشدن غنی فرصت جدیدی را در این باره ایجاد کرد. درحالیکه کارگروه ثبات و عملیات های تجاری آمریکایی و پسر خودش بارها بر قانونی شدن استخراج دستی معادن اصرار داشتند، اشرف غنی با جابجاکردن صلاحیت ها، انجام فعالیت های غیرقانونی را در مورد استخراج معدن امکان پذیر ساخته است.

تا سال 2019 وزارت معادن افغانستان پیشنهادات و مجوزهای استخراج معادن را آنالیز می کرد اما اکنون تمام این اسناد مستقیم توسط رئیس جمهور، کابینه وی یا شورای عالی مالی تأیید می گردد که تحت ریاست خود رئیس جمهور است.

یک کارمند ارشد در وزارت معادن با تجربه فراوان از فرایند کار در این وزارت که به دلیل مصونیت خواست نامش فاش نگردد، گفت که این وزارت خانه فقط یک نقش مجازی دارد. هیچ کاری بدون چراغ سبز رییس جمهور انجام نمی گردد.

جودی ویتوری عضو بنیاد کارنگی و مشاور سابق مبارزه با فساد سازمان ناتو در افغانستان می گوید که اشرف غنی از کنترل قراردادهای سودآور استخراج معادن برای ماندن در قدرت به وسیله ایجاد توزان میان نیروهای مختلف به یاری ساخت و پاخت های سیاسی استفاده می نماید.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1107

به "برادر رئیس جمهور افغانستان چگونه برنده قراردادهای استخراج معادن شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برادر رئیس جمهور افغانستان چگونه برنده قراردادهای استخراج معادن شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید