آیا کاشت درخت در شهرها در مقابله با تغییرات آب وهوایی کافی است؟

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران/خراسان رضوی مطالعات حاکی از آن است که درختان شهری نسبت به درختان روستایی با سرعت بیشتری رشد می نمایند اما با سرعت بیشتری نیز از بین می فرایند.

آیا کاشت درخت در شهرها در مقابله با تغییرات آب وهوایی کافی است؟

بر اساس گزارش ساینس دیلی، بسیاری از مناطق شهری که به سرعت در حال گسترش هستند، ابتکارهای سبز را به عنوان راهی برای بهبود پایداری و کاهش اثرات زیست محیطی شروع نموده اند. این ابتکارات سبز، اغلب شامل راهبردهایی برای افزایش پوشش سایبان شهری به وسیله کاشت درختان است که به نظر می رسد یک برنامه ساده برای بهبود محیط زیست است.

با این حال، تحقیق جدید دانشگاه بوستون نشان داده است که درختان شهری سریع تر از درختان روستایی از بین می فرایند و به همین دلیل عاملی برای از بین رفتن ذخیره کربن درخت در خیابان ها محسوب می گردد.

محققان اظهار کردند: درک ما از پویایی اکوسیستم درختان شهری محدود است و آنچه درباره ساختار و عملکرد گیاهان در جنگل های روستایی می دانیم، درباره درختان شهری صدق نمی کند.

ایان اسمیت از دانشگاه بوستون و همکارانش، میزان رشد، مرگ و میر و کاشت درختان در شهر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

نتایج نشان داد که درختان شهری تقریبا چهار برابر سریع تر از درختان روستایی رشد دارند و میزان از بین رفتن آن ها نیز بیش از دو برابر درختان روستایی است.

بر این اساس، واضح است که فراتر از کاشت درختان در شهرها باید به دنبال حفظ سلامتی درختان باشیم.

محققان این تحقیق بر این باورند که ترکیب روش های کاشت و نگهداری باعث افزایش قابلیت اجرای طرح های سبز به عنوان ابزاری برای کاهش تغییرات آب و هوایی می گردد.

اسمیت افزود: شهرها برای مقابله با افزایش دما و کاهش دی اکسیدکربن در جو در خط مقدم برای اجرای سیاست های تغییرات آب و هوایی و توجه به فضای سبز شهری هستند، پس کاشت درختان به تنهایی ممکن است در این مورد موثر نباشد.

نتایج این تحقیق در PLOS ONE منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 77

به "آیا کاشت درخت در شهرها در مقابله با تغییرات آب وهوایی کافی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کاشت درخت در شهرها در مقابله با تغییرات آب وهوایی کافی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید