آیا واکسن مدرنا می تواند مقابل ویروس کرونا بایستد؟

به گزارش جملات زیبا، در مطالعه ای که در 14 جولای در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، محققان از نتایج اولین واکسن کووید 19 بر روی افراد مورد آزمایش، گزارش کرد. گفته می گردد که این آزمایش بر روی 45 نفر از داوطلبان سالم صورت گرفته است تا از ایمنی واکسن اطمینان حاصل گردد. آزمایشی که نتایج آن از اثربخش بودن واکسن خبر می دهد.

آیا واکسن مدرنا می تواند مقابل ویروس کرونا بایستد؟

مدرنا تراپتیکس، شرکت بیوتکنولوژی مستقر در ماساچوست، به همراه محققان انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی، اقدام به فراوری واکسنی برای مقابله با ویروس کرونا نموده است. این شرکت، اولین نتایج خود از آزمایش های صورت گرفته بر روی این واکسن را در بیانیه ای در 18 می منتشر کرد.

طبق این بیانیه، 45 نفر از داوطلبان در گروه سنی 18 تا 55 سال، در موسسه تحقیقات بهداشتی کیسر پرمننت در واشنگتن، سیاتل یا در دانشگاه اموری در آتلانتا اعلام آمادگی کردند. این واکسن در 16 مارس، دو ماه پس از انتشار اطلاعات ژنتیکی ویروس کووید 19، بر روی داوطلبان آزمایش شد. در این آزمایش همه داوطلبان یکی از سه سطح دوز واکسن را دریافت کردند. پس از چندی، نتایج آزمایش از عدم بروز عوارض جدی در رابطه با واکسن در هر یک از دوزهای مصرفی اطلاع داد، اگرچه بیش از نیمی از شرکت کنندگان در این مطالعه که واکسن را دریافت کردند، علائم جزئی از جمله خستگی، سردرد، لرز و درد در محل تزریق را تجربه کردند.

همه شرکت کنندگان در این مطالعه آنتی بادی SARS-CoV-2 (ویروسی که باعث COVID-19 می گردد) را در بدن خود فراوری کردند. این آنتی بادی ها در مقایسه با آنتی بادی افرادی که به صورت طبیعی به ویروس مبتلا شده و بهبود یافته اند، در خنثی سازی نسخه آزمایشگاهی ویروس عملکرد مشابهی داشته اند. بعلاوه عملکرد آنتی بادی های گرفته شده از داوطلبان تزریق واکسن بر علیه نسخه طبیعی ویروس، همچون عملکرد آنتی بادی های افرادی است که به این بیماری مبتلا و بهبود یافته اند.

در واقع واکنشی که آنتی بادی بدن شرکت کنندگان در این آزمایش به ویروس (چه در نسخه آزمایشکاهی و چه در نسخه طبیعی) نشان داده است، مشابه واکنشی است که آنتی بادی بدن بیماران بهبود یافته از خود بروز داده است. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که در دستگاه ایمنی بدن به منظور مقابله با باکتری، عفونت و... فراوری می شوند.

در هر دو مورد، نتایج بعد از واکسیناسیون دوم قوی تر از انتظار کارشناسان بودند. دکتر لیزا جکسون، نویسنده اصلی تحقیقات مجله پزشکی نیوانگلند می گوید: ما بعد از واکسیناسیون دوم پاسخ های محکمی دریافت کردیم. به نظر می رسد که دو دوز از این واکسن برای مقابله با ویروس نوظهور در دنیا احتیاج است. در دوز اول، سیستم ایمنی بدن تنظیم می گردد تا بدن پاسخ بهتر و جدی تری به ویروس با دوز دوم نشان دهد.

در این زمینه بخوانید:

کرونا با یک نفس در محیط آلوده منتقل می گردد؛ لطفا ماسک بزنید

نگاهی به جهش کرونا، ویروس فعلی همان ویروس چینی است؟

هنوز زمان دقیقی برای رسیدن به این نتیجه که واکسن می تواند بدن را در برابر ویروس محافظت کند، معین نشده است. بر اساس مطالعه ای که از سوی شرکت مدرنا بر روی واکسن ضد کرونا در حال اجرا است، 45 داوطلب این آزمایش به مدت یک سال تحت نظارت خواهند بود. در کنار آن، شرکت مدرنا در حال برنامه ریزی برای ورود به مطالعه دیگری در رابطه با مرحله دوم واکسن است که شامل 300 نفر داوطلب خواهد بود که نیمی از این تعداد، گروه مصرف کننده دارونما خواهند بود. این مطالعه به ارزیابی ایمنی و اثربخشی واکسن و بعلاوه محدود کردن دوز مناسب برای مرحله نهایی آزمایش، ادامه خواهد داد.

منبع: time

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1357

به "آیا واکسن مدرنا می تواند مقابل ویروس کرونا بایستد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واکسن مدرنا می تواند مقابل ویروس کرونا بایستد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید