8 هشدار؛ بیش از مقدار از بدن خود کار می کشید!

به گزارش جملات زیبا، گاهی اوقات شاید متوجه کاری که هر روز با بدن خود می کنیم، نباشیم. بعد از گذشت چند ماه یا چند سال، به دلیل همین بی توجهی بیمار می شویم که گران برایمان تمام گردد.

8 هشدار؛ بیش از مقدار از بدن خود کار می کشید!

به گزارش د هلثی، زیاد کار کشیدن از بدن تنها به کار کردن مستمر با ساعات کاری زیاد محدود نمی گردد؛ بلکه زیاد ورزش کردن هم مشکل ساز است. موضوع اینجاست که بیش از توان بدن خود فعالیت می کنیم و این اصلا به معنای ورزیده شدن نیست. در واقع این نوع سبک زندگی، فرسایش محض است. در ادامه، شما را با 8 نشانه ای آشنا می نماید که اگر در خود مشاهده کردید، باید به فکر کم کردن فعالیت های فیزیکی باشید.

1. پایین آمدن کیفیت عملکرد

گاهی اوقات حتی بیشتر از بیش کار می کنیم؛ اما نتیجه به خوبی گذشته از آب در نمی آید. مهم نیست چند ساعت در روز اضافه تر کار کنیم. خودمان متوجه می شویم خسته شدیم و دیگر انگیزه و انرژی قبل را برای انجام دادن کار ها نداریم. سطح ترشح هورمون ها در بدن ما تغییر می نماید و عملکرد مغز ما نیز دچار اختلال می گردد. به همین خاطر کمتر می توانیم تمرکز کنیم.

2. خستگی سرانجام ناپذیر

خستگی هایی که نه با خوابیدن های شبانه رفع می شوند و نه با تعطیلات آخر هفته. معمولا اثر کار کردن و ورزش کردن مثبت، به این شکل است که انرژی بیشتری برای به جای مانده روز به شما می دهد؛ اما وقتی بیش از حد از خودتان کار می کشید نه تنها خبری از انرژی بیشتر نیست؛ بلکه فقط از لحاظ جسمی و ذهنی، خسته و خسته تر می شوید.

3. احساساتی شدن

کمبود بعضی از ویتامین ها مستقیما با شکنندگی احساسات ما رابطه دارد که در این صورت استرس، اضطراب، خشم و غم خیلی بیشتر از حالت عادی بر ما اثر می گذارد. برای مثال ممکن است برای مسایل خیلی پیش و پا افتاده به گریه بیافتیم و عمیقا احساس ناراحتی کنیم.

4. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضله می تواند به دلیل پیچ خوردگی یا کشیدگی آن باشد؛ اما در صورتی که به دلیل کمبود ویتامین های بدن، که بر اثر ازدیاد فعالیت های روزانه می سوزند، عضلات بدن به طور مکرر دچار گرفتگی شدید می شوند.

5. درد مفاصل

درد مفاصل شامل گردن، بند های انگشت، زانو، کمر، موچ ها و ... می گردد. البته که درد ها مفاصل دلایل بسیاری می تواند داشته باشد. در واقع وقتی زیاد کار می کنید، مفصل هایی که بیشتر درگیر هستند آسیب دیده و درد طاقت فرسایی به سراغتان می آید. برترین راه استراحت مطلق یا تغییر دادن عادات غلط است.

6. کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن به صورت مریض بودن های دایمی مانند سرماخوردگی و مسائل پوستی مانند اگزما بروز پیدا می نماید. کمبود ویتامین های سی، آ، ای و گروه ویتامین های بی، باعث کاهش قدرت این سیستم مهم در بدن ما می گردد. توجه کنید گروه ویتامین های حل در چربی را با مشورت پزشک مصرف کنید.

7. پایین بودن کیفیت خواب

برهم خوردن نظم ساعت و کیفیت خواب یکی دیگر از مواردی است که بر اثر بالا رفتن هورمون ها آدرنالین و کورتیزول به وجود می آید. همین اثر را استرس هم بر خواب های ما می گذارد. بسته به نوع فعالیتی که بیش از حد انجام می دهید (کار کردن یا ورزش کردن) شدت این اختلال در خواب متفاوت می گردد.

8. بی اشتهایی

از دست دادن اشتها نیز از نشانه های بیش از حد کار کردن است. کار کردن در حالت معمول باید ما را گرسنه کند؛ ولی در حالت غیر عادی، دیگر میلی به غذا ندارید که به دلیل کاهش سطح هورمون گرلین در بدن است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1505

به "8 هشدار؛ بیش از مقدار از بدن خود کار می کشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 هشدار؛ بیش از مقدار از بدن خود کار می کشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید