7 رمان معروف دنیا که هر معماری باید بخواند!

به گزارش جملات زیبا، معماران عظیم درست به مانند نویسندگانی عظیم هستند. مهارت یک معمار در مشاهده دنیا پیرامون تا کوچک ترین جزئیات ممکن و سپس برقراری و یافتن ارتباط هایی شگفت انگیز میان آن ها در زمان مناسب تجربیات و روایت های عظیمی را در اختیار انسان قرار می دهد. معماران نیز با چرخه بی نهایتی از ارتباط ها میان مواد، مصالح، جغرافیا، زمان، مردم، تجربیات و باورهای خود روبرو هستند که همه آن ها در کالبد طراحی فضا نمایان می شوند. از این رو، رمان و داستان ها برای تصور کردن اینکه طرح معماری چه خواهد بود و تجربیات حاصل از آن چگونه خواهد بود ابزار بسیار خوبی هستند. در این مقاله از خبرنگاران به 7 رمان معروف دنیا از رمان های نگاشته شده در خصوص موضوعات غیر معماری اشاره شده است که هر یک از آن ها از کیفیت های منحصر به فرد خود برخوردار هستند که می توانند دنیا معماری را گسترش دهند.

7 رمان معروف دنیا که هر معماری باید بخواند!

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

اولین رمان معروف جهان برای معماران: ذِن و هنر نگهداری از موتورسیکلت

رمان زن و هنر نگهداری از موتورسیکلت اثر روبرت ام پیرسینگ است. این رمان داستان یک پدر و پسر است که با موتورسیکلت در حال سفر در شمال آمریکا هستند. این رمان با یک مکاشفه فلسفه وار از مفهوم کیفیت گره خورده است. کیفیت مفهومی است که معماران هر روز در حال تقلا با آن هستند. پیرسینگ در خلال این سفرنامه دیدگاه های فلسفی خود را شرح می دهد و به شرح بعد کیفیت می پردازد.

این کتاب پس از انتشار به یکی از کتاب های پرفروش و عامه پسند در زمینه فلسفه تبدیل شد و حدود 5 میلیون نسخه فروش رفت. عنوان کتاب نوعی بازی با عنوان مقاله ایست به نام ذن و فن کمانگیری که نویسنده ای آلمانی به نام اویگن هریگل پس از مطالعه فلسفه و فرهنگ بودائی ژاپنی در سال 1936 چاپ نموده بود. پیرسینگ در ابتدای کتاب اظهار می دارد که کتابش برخلاف عنوانش، حاوی اطلاعات دقیقی در مورد فرهنگ ذن بودایی یا موتورسیکلت ها نیست. این کتاب از آن جهت بسیار مناسب معماران است که تنها شما را در یک سفر 17 روزه شگفت انگیز قرار نمی دهد بلکه باعث می گردد که شما عمیق تر در مورد معنای کیفیت برای خود و متعاقباً در معماری به تفکر بپردازید.

خدای چیز های کوچک

رمان خدای چیزهای کوچک (The God of Small Things) یکی از آثار برجسته آرونهاتی روی است که تجربه خواندن آن به تقویت درک و تفکر هر معماری یاری می نماید. روی نویسنده این رمان توجه بسیار زیادی را به چیزهای کوچک موجود در زندگی معطوف نموده است و علاوه بر آن اهمیت زیادی برای ارتباط آن ها با چیزهای عظیم قائل شده است. درک رابطه عمیق میان جزئیات و بستر به طور قطع به یقین تحت تاثیر تحصیلات او در دانشکده برنامه ریزی و معماری در دهلی قرار گرفته است که بی تاثیر در تصمیمات او در مورد رمان ساختار و فضا نبوده است. این کتاب در مورد داستان زندگی یک خانواده ثروتمند هندی است که در یک روز سرنوشت ساز در سال 1969 برای همواره تغییر می نماید. استا و راحل، دوقلو های هفت ساله، زندگی شان را در آشفتگی جبران ناپذیری می یابند، وقتی که دختر عموی کم سن و سالشان، سوفی از راه می رسد. خدای چیز های کوچک نقطه تحولی است که برای نویسنده اش، راستا حرفه ای پراهمیت نویسندگی داستان و تفسیر مسائل سیاسی را به ارمغان آورده است.

روی در مورد ضروری بودن این رمان برای یک معمار این گونه عنوان می دارد که داستان هایی که شما خیلی دوست دارید در واقع همان داستان هایی هستند که آن ها را می دانید … به لحاظ ساختاری و به عنوان یک معمار، شما طراحی یک خانه را از در ورودی آغاز و به در خروجی تمام نمی کنید. در این میان، ساختارهای لایه لایه و روایتی وجود دارند که به خودی خود نوعی چالش محسوب می شوند. این تفکر چرخه وار موجب یک برنامه کامل و ساختارمند می گردد در کوشش برای واقعیت بخشیدن به غیر ملموس ها و خلق شیوه بیان خود برای پردازش جهان پیرامون است.

آشناترین رمان معروف جهان : شازده کوچولو

رمان شازده کوچولو از آثار ماندگار آنتوان دوسنت اگزوپری از کتابهای مناسب معماران است. این رمان با نگاه ماورایی خود به جهان در اولین نگاه در همان چند صفحه ابتدایی به وضوح قابل درک است. هواپیمای اگزوپری در سال 1935 که برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون پرواز می کرد در صحرای عظیم آفریقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان جا فرود آمد. این حادثه موجب الهام شازده کوچولو شد که در آن شخصیت قهرمان داستان یعنی یک خلبانی بی نام پس از فرود در کویر با پسر کوچکی آشنا می گردد. پسر به خلبان می گوید که از سیاره ای دوردست می آید و آن قدر آنجا زندگی نموده که روزی تصمیم می گیرد برای اکتشاف سیاره های دیگر دیار خود را ترک کند.

هر معماری از آن جهت باید این کتاب را بخواند که اگزوپری در آن شما را با داستان زیبا و شگفت انگیز در مورد یک کودک همراه می نماید که در آن قدرت احساسات، تجربیات مختلفی را برای شما به بار خواهند آورد. اگرچه این رمان معوف جهان چندان دور و دراز نیست اما در یادآوری به ما در مورد آنچه که برای مردم مهم است، روابط، روان سالم و کارهایی که باید در مورد این موارد صورت دهیم کاملاً پیروز عمل می نماید. شازده کوچولو شما را وا می دارد که خارج از چهارچوب های رایج به تفکر بپردازید.

آقای استرلیتس

رمان Austerlitz اثر برجسته ای از وینفرید گیورگ زبالد نویسنده و ادیب مشهور آلمانی یکی دیگر از داستان ها و کتاب هایی است که هر معماری باید آن را بخواند. ماجرای محوری کتاب در مورد سرگذشت دانشمندی به نام آقای ژاک آسترلیتسِ متولد سال 1934 است که تازه پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به ریشه و تبارش پی می برد و به تحقیق در مورد سرنوشت اش می پردازد.

زبال با بهره گیری از تبحر خود در استفاده از شگردهایی همچون جملات فرعی و بدل، شخصیت سازی به وسیله افعال و واژه هایی خاص و نیز ترفند استفاده از جملاتی طولانی و چندین صفحه ای و نیز نقل قول های نا مستقیم از آسترلیتس از زبان راوی، داستانی را شکل می دهد که حول خلق هویت به وسیله حافظه و برقراری ارتباط میان راوی آقای استرلیتس که اشتراکات زیادی در تاریخ و معماری دارند می پردازد. از این رو این رمان فضاهای معماری را ارائه تصاویر برای تطابق کاملاً شرح می دهد. این رمان سفری به درون عناصر و المان های تاریخچه معماری است.

و دیگر رمان معروف جهان برای معماران: سرچشمه

رمان سرچشمه یکی دیگر از رمان هایی است که هیچ معماری نباید آن را از دست دهد. این رمان و کتاب از آن جهت مناسب معماران است که داستان اصلی آن در مورد تنش های ایجاد شده میان دو نیروی مخالف، به عنوان مثال مدرن و سنتی بودن می پردازد. در این کتاب دو معمار به چالش کشیده شده اند. شخصیت اصلی رمان که یک معمار جوان و معروف به نام هوارد است دارای ویژگی های رفتاری خاص و منسجم است که مبارزه ای سنگین را با معیارهای رایج موجود در جامعه پی می گیرد.

در مقابل این معمار جوان فردی به نام کیتینگ واقع شده است که بسیار زیرک، کینه جو و بی استعداد اما بسیار پیروز است. داستان از این قرار است که طرح ساختمان اداری که توسط هوارد طراحی شده است توسط کیتینگ تغییراتی می بیند تا بیشتر مطابق با میل و سلیقه مردن جامعه باشد. هوارد که به شدت از این کار ناراحت شده با استفاده از مواد منفجره ساختمان را به طور کامل تخریب می نماید. رمان سرچشمه شما را وا می دارد که در مورد صداقت کارهای خود عمیقاً به فکر فرو روید و باورهای خود را از آنچه که فکر می کنید در این جهان مهم است را به وسیله معماری به نمایش بگذارید.

الف و داستان هایی دیگر

کتاب الف و داستان هایی دیگر اثر نویسنده معروف آرژانتینی خورخه لوئیس بورخس از دیگر داستان هایی در مورد معماری است که خواندن آن برای همه معماران واجب است. بورخس در داستان های کتاب الف بسیار از نمادها و سمبل ها استفاده نموده است. سمبل هایی که هر کدام عناصری تکرارشونده در داستان های او و با مفهومی یکسان هستند. عناصری مانند فرم های هندسی، رنگ ها، نردبان، هزارتو که هر کدام نماد مفهومی خاص در داستان های او می باشند. بروخس مرز های را برای اینکه فضا و متعاقباً معماری چه می تواند باشد قرار می دهد. این کتاب شاید ماورای امکان باشد اما در هر صورت پتانسیل تکامل را برای تجربیات و درک ما از فضاها را گسترش می دهد.

و اما هفتمین رمان معروف جهان برای معماران: بیمار انگلیسی

رمان و کتاب بیمار انگلیسی اثر مایکل اونداتیه از دیگر داستان های مهمی است که خواندن آن به هر معماری توصیه می گردد. این رمان در مورد داستان زندگی به هم گره خورده چهار شخصیت با مشکلاتی فراوان را در خانه ای ایتالیایی در سرانجام جنگ جهانی دوم روایت می نماید. این چهار شخصیت عبارت از هانا، پرستاری خسته و درمانده؛ کاراواجو، دزدی زمین گیر و ناتوان؛ کیپ، سربازی محتاط و زیرک و بیمار انگلیسی بی نام و نشانی هستند که این بیمار انگلیسی سه شخصیت ذکر شده را درگیر معمایی عجیب می نماید. رمان بیمار انگلیسی، خواننده را به سفری چالش برانگیز، پیچیده و نامعلوم می برد و مانند جریان شگفت انگیز به فرزندی گرفته شدن کیپ توسط مردی انگلیسی و عجیب که مربی خنثی کردن بمب او نیز هست، داستان، در غافلگیر کردن خوانندگان خود هرگز شکست نمی خورد.

گل رز یک رز و یک رز و یک رز … است. لایه هایی که در یک گل رز گرد هم آمده اند یا تبدیل به مکان یا شی ء به یک چیز کاملاً جدید از معانی و مفهوم های خاصی برای این رمان اونداتیه به شمار می فرایند. علی رغم تمامی داستان های عجیب و غریبی که در این رمان روایت می گردد، از همه جالب تر روابط غیر قابل انکار میان فضا، خاطره و زمان است. این خاطره ها که در معماری خلاصه شده اند، نه تنها زیبا هستند بلکه تفکر افراد را نیز به تحرک وا می دارد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1006

به "7 رمان معروف دنیا که هر معماری باید بخواند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 رمان معروف دنیا که هر معماری باید بخواند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید