3 ویژگی افراد همواره ناراضی

به گزارش جملات زیبا، گاهی اوقات شرایط زندگی باعث می گردد احساس خوشبختی نکنید، ولی بخشی از این نارضایتی به علت تفکر خودتان است.

3 ویژگی افراد همواره ناراضی

اغلب اوقات، تفکر، رفتار و عادت ها نقش خیلی مهمی در احساس خوشبختی و نارضایتی ایفا می نمایند. در این مطلب با 3 عادت مخرب افراد همواره ناراضی آشنا می شوید که می تواند باعث نارضایتی شدید شما و اطرافیان تان گردد.

1. کمال گرایی

حتما همه چیز باید عالی باشد تا خوشبخت شوید؟ باید رفتارتان عالی باشد و نتایج عالی بگیرید تا خوشبخت شوید؟ در این صورت خوشبختی تقریبا غیرممکن است. این که از خودتان انتظاراتی داشته باشید که از هیچ انسانی برنمی آید در نهایت، اعتماد به نفس شما را کم می نماید. حس می کنید به میزان کافی خوب نیستید، حتی اگر نتایج خوب یا عالی زیادی گرفته باشید؛ فقط هرازگاهی احساس کافی بودن دارید که کار ها عالی پیش می رود. در بقیه مواقع هر کاری می کنید و هر که هستید، کافی نیست!

چطور بر این عادت غلبه کنید؟

دو راه چاره به شما یاری می نماید تا از کمال گرایی خلاص شوید و رضایت مندتر باشید:

1. بدانید اگر در پی کمال مطلق باشید، شکست می خورید

این یکی از مهم ترین دلایل رهاکردن کمال گرایی است. اگر افکار کمال گرایانه به فکر تان خطور کرد، این دلیل را برای خودتان تکرار کنید. فیلم های زیاد، موسیقی و مشاهده جهان باعث می گردد به آسانی در رویای کمال گرایی غرق شوید. این رویا خیلی خوشایند به نظر می رسد و در طلب آن هستید، ولی این ایده در زندگی واقعی خیلی عملی نیست و باعث درد و رنج زیادی برای شما و اطرافیان تان می گردد. این مسئله به ضرر شماست. گاهی اوقات باعث می گردد رابطه، شغل و پروژه های خود را از دست بدهید؛ فقط به این دلیل که انتظارات واقعی از آن ها ندارید. همواره این حقیقت ساده را به خود یادآوری کنید.

2. هیچ کس تنها نیست

اطرافیان، کتاب هایی که می خوانید، فیلم هایی که می بینید و موسیقی که گوش می دهید تاثیر زیادی بر احساسات و افکارتان دارند. حالا اگر اجازه بدهید این صدا های منفی بر شما تاثیر بگذارند، خرسند بودن سخت تر هم می گردد. صدا هایی که مدام از ناخوشی های زندگی می گویند خطرناک هستند و شما را پر از ترس و محدودیت می نمایند.

3. در گذشته و آینده غرق بودن

خیلی دردناک است که بیشتر زمان خود را در گذشته بگذرانید یا خاطرات قدیمی و دردناک را یادآوری کنید یا به یاد دعواها، فرصت های از دست رفته و چیز هایی از این دست بیفتید. از طرف دیگر، فکر زیاد درباره آینده هم ترسناک است. گاهی تصور می کنید ممکن است چه مشکلاتی سر کار پیش بیایند یا در رابطه خود با چه چالش هایی روبرو شوید یا چه مشکلاتی برای سلامتی شما پیش بیاید. در تمام این موارد دچار کابوس های ترسناکی می شوید که دوباره و دوباره در فکر تان تکرار می شوند. وقتی در حال حاضر زندگی نمی کنید، تجربه های شگفت انگیز زیادی را از دست می دهید.

چطور بر این عادت غلبه کنید؟

فکر نکردن درباره گذشته یا آینده تقریبا ناممکن است. البته، حتما باید برای فردا و سال آینده خود برنامه داشته باشید یا از گذشته خود درس بگیرید. ولی زیاد فکر کردن به این مسائل یاری چندانی نمی نماید. من همواره کوشش می کنم در حال حاضر زندگی کنم. همین الان این جا هستم، کاملا روی کلماتی که می نویسم تمرکز نموده ام، بعد ها می خواهم ناهار بپزم و آن را بخورم و بعد ورزش کنم؛ هنگام انجام همه این کار ها دقیقا روی همان کار متمرکز هستم. هر کاری که می کنید، کوشش کنید حواس تان را روی کار متمرکز نگه دارید و غرق در گذشته و آینده نشوید.

4. مقایسه خود و زندگی تان با دیگران

یکی از مضرترین عادت های روزانه این است که مدام خودتان را با دیگران و زندگی آن ها مقایسه کنید. وقتی ماشین، خانه، شغل، کفش، پول، روابط شخصی، روابط اجتماعی و ... را با دیگران مقایسه می کنید، در نهایت فقط اعتماد به نفس خود را نابود می کنید و باعث احساسات منفی زیادی در خود می شوید.

چطور بر این عادت غلبه کنید؟

به جای مقایسه خودتان با دیگران عادت کنید خودتان را با خودتان مقایسه کنید. ببینید چقدر رشد نموده اید. چه چیز هایی را به دست آورده اید. چقدر به سمت اهداف خود پیش رفته اید. این عادت باعث می گردد شکرگزار باشید. قدر خودتان را بدانید و با خودتان مهربان باشید. چون می بینید چقدر پیشرفت نموده اید، بر چه موانعی غلبه نموده اید و چه کار های خوبی انجام داده اید. از قلم نیاندازید در هر شرایطی تماشا جنبه های منفی و تمرکز بر جزئیات برای تان به جز نارضایتی هیچ چیز ندارد. در این صورت اطرافیان را هم ناراحت می کنید.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرارو
انتشار: 14 شهریور 1402 بروزرسانی: 14 شهریور 1402 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1771

به "3 ویژگی افراد همواره ناراضی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 ویژگی افراد همواره ناراضی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید