جهان در حوزه فناوری به چه سمتی می رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت

به گزارش جملات زیبا، در این گزارش هفت جریان اصلی تحول تکنولوژیک در سال 2020 را آنالیز می کنیم.

جهان در حوزه فناوری به چه سمتی می رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از تحول برانگیزترین تکنولوژی های دوران ما است و بیشتر شرکت ها با هدف پیشرفت در کسب و کار خود و جلب رضایت مشتری در پی استفاده از این فناوری هستند. فراگیر شدن استفاده از هوش مصنوعی در سال 2020 هم ادامه پیدا می نماید. استفاده از هوش مصنوعی برای بیشتر کسب وکارها گران تمام می گردد؛ به همین علت بیشتر اپلیکیشن های هوش مصنوعی در قالب پلتفورم و به عنوان سرویس ارائه می شوند. در این شیوه، داده های ما وارد هوش مصنوعی می شوند و ما تنها هزینه الگوریتم یا منابع کامپیوتری ای را می پردازیم که از آن ها استفاده می کنیم. در حال حاضر آمازون، گوگل و ماکروسافت چنین پلتفورم هایی را در اختیار دارند و با اهداف تخصصی مورد استفاده شرکت ها قرار می گیرند. این یعنی در آینده ای نزدیک هیچ عذری برای استفاده نکردن از هوش مصنوعی پذیرفتنی نیست.

اتومبیل های خودران

درست است که چند سالی از اختراع اتومبیل های خودران یا بدون راننده می گذرد اما جابه جا شدن با این خودروها یاحتی تماشا آن ها در خیابان برای ما عادی نشده است. در سال 2020 باید منتظر پیشرفت های هیجان انگیزی در حوزه خودروهای خودران باشیم. مدیران شرکت تسلا انتظار دارند که در سال 2020 یک اتومبیل کاملاً خودران بسازند و سطح جدیدی از یک خودرو هوشمند ارائه بدهند. این یعنی خودرویی که نه تنها راننده ندارد بلکه دیگر سیستم های داخل خودرو به شکلی طراحی می شوند که عملکردشان وابسته به رانندگی نباشد. با این وجود روشن کردن سیستم هایی از قبیل نمایشگر، سیستم های امنیتی، ضبط خودرو و سایر امکانات خودرو به روشن یا خاموش بودن آن وابسته نیست. به تازگی شرکت وایمو یک مجموعه تاکسی خودران درکالیفرنیا راه اندازی نموده است که در ماه اول بیش از 6200 نفر را جابه جا نموده اند. تغییرات در سیستم اتومبیل های خودران فقط شامل خودروهای سواری نمی گردد، بلکه این تغییرات در کامیون ها، خودروهای نظامی و باربری ایجاد می گردد.

پزشکی شخصی و پیش بینی نماینده

تحولات در فناوری های حوزه سلامت اتفاق می افتند بسیار زیاد است. جمع آوری داده ها از چیزهایی که می پوشیم (مانند ساعت های مچی هوشمند) این امکان را فراهم می نماید تا عوامل تهدید نماینده سلامتی را پیش از اینکه تبدیل به یک بیماری جدی شوند شناسایی کنیم. با پیشرفت این نوع از فناوری ها، سلامت تبدیل به یک امر شخصی می گردد؛ یعنی هر شخص می تواند تبدیل به پزشک تشخیصی خودش گردد. این تکنولوژی به پزشکان هم یاری می نماید تا در تجویز دارو و شیوه های درمان دقت بیشتری داشته باشند و بر اساس داده هایی که وسایل هوشمند از بیمار جمع آوری نموده اند درمان های هدفمندتری را دنبال نمایند. در سال 2020 شاهد اپلیکیشن های جدیدی خواهیم بود که در حوزه پیش بینی بیماری ها و معرفی درمان های شخصی و مؤثرتر فعالیت خواهند کرد.

در این زمینه بخوانید:

حقایقی درباره نیروی جاذبه؛ قوی ترین و ضعیف ترین نیروی کیهان

بینایی رایانه ای

در اصطلاحات کامپیوتری منظور از بینایی رایانه ای سیستم هایی است که می توانند آیتم ها، مکان ها، اشیا و افراد را به یاری تصاویر، رویت پذیر نمایند. به یاری این فناوری، دوربین تلفن های هوشمند این قابلیت را پیدا می نمایند که تشخیص دهد کدام بخش تصویر گرفته شده صورت یک انسان است یا یک شیء است. این فناوری می تواند جست وجوی تصویری گوگل را تقویت کند. در سال 2020 باید انتظار داشته باشیم که رایانه ها به این ابزارها مجهز شده و توان دید آن ها بالاتر برود. یک اتومبیل خودران باید بتواند خوب ببیند و اشیا و چیزهای سر راهش را تشخیص دهد و راه خود را هم پیدا کند. این فناوری چنین امکانی را فراهم می نماید. خطوط فراوری کارخانه ها به یاری این فناوری مسائل محصول فراوری شده را بهتر تشخیص خواهند داد و دوربین های امنیتی می توانند می توانند هر اتفاق غیر عادی ای را به ما هشدار دهند بدون اینکه احتیاج باشد مدام آن ها را زیر نظر بگیریم. این فناوری توانایی تشخیص چهره را دارد و ما در سال 2020 چیزهای زیادی از آن خواهیم شنید. البته بحث های زیادی درباره خطر نقض حریم خصوصی به وسیله این فناوری وجود دارد چراکه به دولت ها در کنترل افراد و زندگی خصوصی آن ها یاری می نماید.

اینترنت نسل 5 (5G)

اینترنت نسل 5 سرعتی فوق العاده ای برای بارگذاری و بارگیری دارند. اینترنت نسل 5 برای اولین بار در سال 2019 مورد استفاده نهاده شد اما هنوز هم گران است و در جاهای محدودی مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 2020 احتمالاً اینترنت نسل 5 فراگیر شده و در دسترس همه قرار می گیرد. به یاری اینترنت نسل 5 می توان از فیلم ها و موسیقی های باکیفیت استفاده کرد. با بالا رفتن سرعت، اینترنت همراه کارآمدتر شده و به صورت گسترده در مشاغل و خانه مورد استفاده قرار می گیرد. سرعت بالای اینترنت نسل 5 این امکان را به ربات ها، ماشین ها و وسیله های اتوماتیک می دهد که داده های بیشتری جمع آوری، تجزیه و تحلیل نمایند. پیشرفت در این جهت به پیشرفت در حوزه اینرنت اشیا و اتومبیل های هوشمند ختم می گردد.

واقعیت توسعه یافته (XR)

واقعیت توسعه یافته، واقعیت تعمیم یافته یا XR یک فناوری نوپدید است که کارشان ایجاد تجربه غرق شدن در دنیای دیجیتال است. به طور تخصصی تر این اصطلاح شامل واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و واقعیت مختلط می گردد. واقعیت مجازی (VR) یک تجربه غرق شدگی کامل را فراوری می نماید به طوری که با استفاده از یک هدست می توان وارد یک دنیای کامپیوتری شد. واقعیت افزوده (AR) بر اشیاء دیجیتالی تکیه دارد. این تکنولوژی به واقعیت موجود امکانات بیشتری می افزاید. این تکنولوژی پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی است. با این تکنولوژی می توان تصاویر دیجیتالی را با یاری دوربین تلفن هوشمند روی دنیای واقعی سوار کرد. در واقعیت مختلط (MR) نسخه پیشرفته تر واقعیت افزوده است به وسیله این تکنولوژی می توان تعاملی بین اشیاء دیجیتالی و دنیای واقعی برقرار کرد؛ برای مثال می توان اشیاء دیجیتالی را در اتاقی که قرار داریم جای دهیم و از آن استفاده کنیم. این تکنولوژی ها چند سالی است که وارد دنیای ما شده اند اما غالباً در حوزه بازی هایی مثل Pokemon Go به کار گرفته شده اند. انتظار می رود که در سال 2020 این تکنولوژی ها به طور وسیع درحوزه آموزش و مشاغل مورد استفاده قرار گیرند.

فناوری زنجیره بلوکی یا بلاکچین

سال 2020 سالی است که این فناوری کمتر شناخته شده وارد زندگی ما می گردد. این فناوری یک سیستم ثبت داده ها است که برای ثبت انواع تراکنش ها به کار می رود (از تراکنش های بانکی گرفته تا اسناد و مدارک و پیغام های شخصی) این فناوری به شدت رمزگذاری شده و غیرقابل ردگیری است. ویژگی این فناوری این است که بدون احتیاج به یک مدیر یا صاحب اختیار مرکزی، کار می نماید. معروف ترین الگوی استفاده از این تکنولوژی را در ارز دیجیتال یا بیت کوین می توان دید. در این تکنولوژی همه به داده ها دسترسی دارند و در عین حال شبکه در اختیار و کنترل هیچ فرد خاصی نیست.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 6 دی 1400 بروزرسانی: 6 دی 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1388

به "جهان در حوزه فناوری به چه سمتی می رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهان در حوزه فناوری به چه سمتی می رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید