کشف یک قارچ عجیب در چرنوبیل!

به گزارش جملات زیبا، به دنبال یک آزمایش ایمنی در یکی از رآکتورهای هسته ای متداول شوروی سابق رنجیره ای از واکنش های کنترل نشده ایجاد شد که در نهایت انفجار رآکتور هسته ای شماره 4 در نیروگاه اتمی چرنوبیل را به همراه داشت.

کشف یک قارچ عجیب در چرنوبیل!

جملات زیبا؛ مجله تصویری سلاح- محققان به تازگی پیروز به کشف یک اکستریموفیل تشعشعی داخل چرنوبیل شده اند که می تواند به عنوان یک تکنولوژی نو ظهور وارد عمل گردد. اکستریموفیل یا شدید دوست به گروهی از ارگانیسم ها گفته می گردد که قادر به زندگی در محیط های خشن فیزیکی یا شیمیایی هستند.

حال موجودی که در چرنوبیل یافت شده؛ نوعی قارچ است که می تواند تشعشعات را جذب و حتی آنها را به انرژی تبدیل کند. همین ویژگی منحصر به فرد باعث می گردد که به پاک سازی سایت های متحمل حوادث و به خصوص انفجارهای هسته ای یاری زیادی گردد.

این قارچ ها با استفاده از مقادیر بالایی از ملانین (رنگدانه های طبیعی موجود در بسیاری از موجودات زنده که از اسید آمینه تیروزین مشتق می گردد) نه تنها در برابر تشعشعات مخرب مقاوم می شوند، بلکه می توانند آنها را به انرژی نیز تبدیل نمایند.

به نظر می رسد که مورد کشف شده گونه ای از قارچ ها با عمر طولانی باشد که در شهر متروکه پریپیات در نزدیکی نیروگاه هسته ای چرنوبیل زندگی می نماید. البته ردیابی چنین قارچی در این محدوده با توجه به فاجعه ای که در تاریخ 26 آوریل سال 1986 به وجود آمد، محققان را به شگفتی وا داشته است.

همانطور که بارها در خصوص این حادثه شنیده اید، به دنبال یک آزمایش ایمنی در یکی از رآکتورهای هسته ای متداول شوروی سابق رنجیره ای از واکنش های کنترل نشده ایجاد شد که در نهایت انفجار رآکتور هسته ای شماره 4 در نیروگاه اتمی چرنوبیل را به همراه داشت.

بیشتر بخوانید:

روس ها و نگهداری یکی از مرموزترین تسلیحات جنگ جهانی دوم! (+تصاویر)

پیروزترین بمب افکن شوروی سابق و نیروی هوایی روسیه(+عکس)

شاتل های متروک شوروی در دشت قزاق! (+تصاویر)

پایگاه نظامی متروک که هنوز مرموز است!(+تصاویر)

نخستین بمب افکن فراصوتی شوروی!(+عکس)

با وجود آن که رشد چنین موجودی در منطقه ای متروکه مانند چرنوبیل بسیار دور از انتظار بوده است، اما دانشمندان حداقل از سال 2007 تا به امروز مطالعات گسترده خود بر ارگانیسم های اکستریموفیلی که می توانند تحت تشعشعات به بقای خود ادامه بدهند را شروع نموده اند. طبق مقاله ای از مجله معتبر نیچر که در سال 2007 به چاپ رسیده است، گونه هایی که در چرنوبیل کشف شده اند قادر به تجزیه مواد رادیواکتیو مانند گرافیت های باقی مانده در این منطقه هستند. قابل ذکر است که این قارچ ها در پر حرارت ترین و همینطور پر تشعشع ترین نواحی چرنوبیل به دلیل توکسین های کشنده خود رشد نموده اند. درست مانند نوعی گرایش به طرف نور است با این تفاوت که قارچ های چرنوبیل به رادیواکتیو تمایل دارند!

اما چگونه این موجودات می توانند تابش های رادیواکتیو را بدین ترتیب تجزیه نمایند؟

تعیین شده است که حجم بالای پیگمنت های بسیار تیره ملانین در قارچ های مذکور، تشعشعات را جذب نموده و آنها را به طریقی غیر آسیب زا برای فراوری انرژی به کار خواهد گرفت. محققان بر این باور اند که از راستا کپی برداری بیولوژیک می توان موادی فراوری کرد که هم مانع از نفوذ پرتوهای مخرب شوند و هم آنها را به یک منبع انرژی تجدید پذیر تبدیل نمایند.

قارچ های اکستریموفیل هسته ای به راحتی در این ناحیه زندگی می نمایند و به همین دلیل می توان از آنها برای توسعه لباس های محافظتی جدیدتر و یا کاهش بار تابشی یک منطقه استفاده کرد.

Kasthuri Venkateswaran بیوتکنولوژیست ناسا با بیش از 40 سال سابقه تحقیقاتی به تیم آنالیز قارچ های اکستریموفیل هسته ای پیوسته است. تابش محیطی در ایستگاه های فضایی در مقایسه با سایر قسمت های فضا کمتر است اما همین فاکتور نسبت به سطح زمین بسیار بیشتر خواهد بود. از این رو دانشمندان ناسا در کوشش هستند که قارچ مذکور را در ایستگاه های فضایی پرورش دهند تا ابعاد دیگری از طبیعت آن را نیز آشکار سازند.

این مسئله پتانسیلی عالی برای سفرهای فضایی آینده دارد زیرا مقادیر بالا و کشنده از تشعشعات کیهانی یکی از موانع بزرگی محسوب می گردد که قدرت عمل دانشمندان برای ارسال ایمن مردم به مسافرت های فضایی را محدود ساخته است.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 249

به "کشف یک قارچ عجیب در چرنوبیل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک قارچ عجیب در چرنوبیل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید