کشف چاه سنگی منحصر به فردِ دوره اشکانی در اصفهان

به گزارش جملات زیبا، سرپرست هیات کاوش تپه اشرف اصفهان از کشف چاه سنگی منحصر به فرد و به لحاظ مهارت در ساخت بی نظیر در این محوطه اطلاع داد و گفت: بقایای خمره هایی با کاربرد تدفینی در تپه اشرف حاکی از آن است که احتمالا گورستانی از دوره اشکانی در این قسمت شهر مدفون است.

کشف چاه سنگی منحصر به فردِ دوره اشکانی در اصفهان

به گزارش خبرنگاران از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا جعفری زند با اعلام این خبر گفت: تپه اشرف، یگانه تپه باستانی شهر اصفهان که امروزه در دل شهر و یکی از منطقه های ممتاز شهر واقع شده تا به امروز 6 فصل کاوش را پشت سر نهاده است.

وی اضافه نمود: این کاوش ها منجر به دستاورد با ارزشی از دوران تاریخی ایران شده که شامل دوران هخامنشی، سلوکی، اشکانی، ساسانی، دوران انتقالی ساسانی به دوران اسلامی و سده های چهارم و پنجم هجری و در نهایت 12 هجری قمری است.

این باستان شناس با اشاره به این که فصل هفتم کاوش این محوطه، به حدس با رویکرد نجات بخشی اختصاص یافت، توضیح داد: به منظور آبرسانی به منطقه شرق اصفهان، اداره آب و فاضلاب منطقه 1 اصفهان طرح لوله گذاری را انجام داده و به دلیل تذکر به لحاظ تاریخی بودن محوطه موردنظر 600 متر خیابان سلمان فارسی را خط قرمز اعلام کردیم و اجرای عملیات لوله گذاری به پس از حدس هئیت کاوش محول شد.

به گفته جعفری زند، در راستای این عملیات با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حدس شروع شد، که به فاصله 10 متر به 10 متر و فاصله هر ده متر نیز با نظارت هیات در حال اجرا است.

سرپرست هیات باستان شناسی اعلام نمود: نتایج این حدس در حاشیه خیابان به کشف چاه سنگی منجر شد که به شیوه بسیار ماهرانه ای به ابعاد 112×112 سانتی متر و به 6 متر در صخره تراشیده شده است.

این باستان شناس اعلام نمود: این نمونه چاه تا به امروز در اصفهان دیده نشده و به لحاظ مهارت در ساخت آن بی نظیر و همانند چاه قلعه بندر شیراز و نمونه های مشابهی در محوطه ساسانی دارابگرد و ایج اصطهبان فارس است.

وی با بیان اینکه کف چاه سنگ و آب از لایه های آن ترواش می نموده که به این طریق مورد استفاده قرار می گرفته است اضافه نمود: چاه به موازات ضلع شمال شرق تپه اشرف قرار گرفته است و هیات کاوش درنظر دارد برای حفظ آن، در و پلهکان فلزی ساخته تا در هنگام لزوم بتوان به آن دسترسی پیدا کرد.

وی در ادامه توضیح داد: ناگفته نماند که در دهه 1360، 4 هزار متر از عرصه تپه باستانی اشرف در تعریض خیابان تخریب و همچنین ضلع شرقی و غربی و جنوبی تپه نیز به فضای سبز تبدیل شد و از 12 هکتار عرصه تپه اشرف امروزه هفت هزار متر آن باقی مانده است.

وی اضافه نمود: تپه دیگری که به فاصله 500 متری از تپه اشرف قرار گرفته است، تپه جی نام دارد، بنابراین 600 متر مورد نظر برای حدس از پس از تپه اشرف به تپه جی منتهی می گردد، که در روزگاری نه چندان دور این دو تپه به هم پیوسته بوده و خیابان آن ها را از یکدیگر جدا ساخته است.

سرپرست هیات باستان شناسی گفت: در یکی از گمانه ها که در ضلع شمال شرق تپه اشرف قرار گرفته است، هیات کاوش به خمره بزرگی از دوران اشکانی دست یافت که کاربرد تدفینی دارد.

وی اضافه نمود: برای کاوش و بازسازی این خمره، گروه بازسازی میراث فرهنگی اصفهان به درخواست هیات کاوش برای انتقال آن در نقطه ای امن در کارگاه مستقر شدند و این عملیات با تمهیدات انجام گرفت.

به گفته این باستان شناس، قطعات بقایای خمره دیگری که در این محوطه بدست آمد، حاکی از آن است که احتمالا گورستانی از دوره اشکانی در این قسمت خیابان سلمان فارسی قرار گرفته است که بخش اعظم آن احتمالا در زیر سطح خیابان و فضای سبز شهرداری مدفون است، که احتیاج به کاوش و دریافت مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دارد.

سرپرست هیات باستان شناسی در سرانجام توضیح داد: با فصول کاوش در تپه اشرف اصفهان که از سال 1389 شروع شد، تپه اشرف دوران انزوا را پشت سر نهاد و از دست درازی ها رهایی یافت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 556

به "کشف چاه سنگی منحصر به فردِ دوره اشکانی در اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف چاه سنگی منحصر به فردِ دوره اشکانی در اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید