کاهش وزن در پاندمی کرونا کار درستی است؟

به گزارش جملات زیبا، امیرحسین خلخالی راد در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به باورهای غلط درباره بیماری کرونا، اظهار کرد: این روزها مردم با داستان گرمی و سردی درگیر هستند؛ در واقع می گویند کرونا طبع سرد دارد و اگر گرمی بخوریم به کرونا مبتلا نخواهیم شد.

کاهش وزن در پاندمی کرونا کار درستی است؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری جملات زیبا، این کارشناس علوم تغذیه، سیستم ایمنی بدن را برخوردار از یک تعداد تعیین سرباز دانست و اضافه نمود: این سربازان باید در قلمرو خود آماده پاسخگویی به تهاجمات باشند. می توانیم به سیستم ایمنی بدن آماده باش دهیم، یعنی این امکان را ایجاد کنیم که بتواند در شرایط خاص عملکرد بهتری داشته باشد.

خلخالی راد، با بیان اینکه افراد در شرایط پاندمی یک بیماری باید سعی کنند وزن زیادی از دست ندهند، گفت: افرادی که در این روزها کاهش وزن عجیب به خودشان تحمیل می کنند، فقط بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار می گیرند.

وی تعادل کالری را موجب درست عمل کردن سیستم ایمنی دانست و عنوان نمود: اگر قرار است کاهش وزن داشته باشیم باید همراه با افزایش فعالیت فیزیکی باشد.

این کارشناس علوم تغذیه، با تاکید بر لزوم دریافت پروتئین با کیفیت به ویژه در روزهای کرونایی، یادآور شد: هر فرد در طول روز علاوه بر اینکه باید متناسب با نیاز بدنش پروتئین مصرف کند، باید این پروتئین با کیفیت باشد.

وی نیاز بدن به پروتئین را معادل 1.4 تا 1.6 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن دانست و ادامه داد: 70 درصد پروتئین مورد نیاز بدن باید از پروتئین حیوانی تامین شود و منابع پروتئین حیوانی شامل شیر، گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ است. این میزان پروتئین کمک می کند تا سیستم ایمنی در مقابل پاندمی شرایط بهتری داشته باشد.

خلخالی راد، با تاکید بر لزوم تامین ریزمغذی ها در کنار دریافت انرژی کافی، گفت: اگر اصول تغذیه ای را رعایت کنیم در تامین 33 ریزمغذی مهم دچار مشکل نمی شویم، اما اگر کمبودهای زمینه ای داشته و دچار فقر آهن و روی و کمبود ویتامین D باشیم، حتما در پاندمی فعلی به مشکل بر می خوریم.

این کارشناس علوم تغذیه، با بیان اینکه ویتامین C از طریق مرکبات دریافت می شود، گفت: این ویتامین بسیار فرار است و لذا در هنگام مصرف مرکبات باید کمترین قطعه کردن اتفاق بیفتد تا هدررفت ویتامین نداشته باشیم. در صورت مصرف مکمل C نیز می توانیم روزانه 1000 میلی گرم به صورت قرص جوشان دریافت کنیم.

وی خواستار دریافت سلنیوم مورد نیاز بدن به صورت مکمل شد و اظهار کرد: معمولا منیزیم را از طریق غذا دریافت می کنیم و کمبود کمی اتفاق می افتد، اما در صورت وجود کمبود، مصرف روزانه 200 تا 400 میلی گرم کفایت می کند.

خلخالی راد، میزان مصرف ویتامین D را متناسب را کمبود بدن دانست و یادآور شد: نیاز بدن انسان دریافت روزانه 400 واحد ویتامین D است، اما در شرایط فعلی که با شیوع کرونا روبرو هستیم، دریافت روزانه 1000 تا 2000 واحد توصیه می شود. همچنین افرادی که از شرایط این ویتامین در بدن خود خبر ندارند، می توانند یک پرل 50 هزار به صورت ماهانه استفاده کنند.

وی با اشاره به کمبود زیاد آهن در بانوان، عنوان نمود: متاسفانه فقر آهن نادیده گرفته می شود، اما اگر دچار فقر آهن هستید حتما باید مکمل مصرف کنید و مصرف آن را کنار نگذارید، زیرا فقر آهن با غذا اصلاح نمی شود.

این کارشناس علوم تغذیه، کاهش تراکم مو و بی کیفیت شدن ناخن را یکی از علامت های کمبود روی دانست و اضافه نمود: کمبود روی در بیماری ها خودش را نشان می دهد لذا مصرف مکمل روی در کنار ویتامین های گروه B و C موثر است. البته در روزهای کرونایی مصرف روزانه 15 تا 25 میلی گرم روی توصیه می شود، اما در صورت وجود یک رژیم غذایی متعادل و متنوع نیازی به مکمل نیست.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 435

به "کاهش وزن در پاندمی کرونا کار درستی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش وزن در پاندمی کرونا کار درستی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید