راشیتیسم یا نرمی استخوان چیست ،علائم و روش های درمان آن چگونه است

به گزارش جملات زیبا، نرمی استخوان یا به طور علمی تر راشیتیسم، یک اختلال اسکلتی حاد است که در اثر ضعف در جذب ویتامین دی، کلسیم و فسفات ایجاد می گردد. در واقع این مواد مغذی در توسعه و به وجود آمدن استخوان های قوی و سالم عناصری ضروری هستند. افراد مبتلا به بیماری راشیتیسم می توانند طیف گسترده ای از رشد کم، استخوان های نرم، ناهنجاری های اسکلتی و … را تجربه نمایند.

راشیتیسم یا نرمی استخوان چیست ،علائم و روش های درمان آن چگونه است
گر دارای فرزند هستید، احتمالاً بارها با موارد و اصطلاحاتی همچون نرمی استخوان و راشیتیسم بر خورد نموده اید و نسبت به آن نگرانی هایی داشته اید.

نرمی استخوان یا به طور علمی تر راشیتیسم، یک اختلال اسکلتی حاد است که در اثر ضعف در جذب ویتامین دی، کلسیم و فسفات ایجاد می گردد. در واقع این مواد مغذی در توسعه و به وجود آمدن استخوان های قوی و سالم عناصری ضروری هستند. افراد مبتلا به بیماری راشیتیسم می توانند طیف گسترده ای از رشد کم، استخوان های نرم، ناهنجاری های اسکلتی و … را تجربه نمایند.

ویتامین دی به بدن یاری می نماید که کلسیم و فسفات را از روده خود جذب کند. ویتامین دی می تواند به وسیله محصولات غذایی مختلف، از جمله شیر، تخم مرغ و ماهی دریافت و جذب گردد. بعلاوه بدن انسان می تواند با قرار گیری در معرض نور مستقیم آفتاب، ویتامین دی فراوری کند.

کمبود ویتامین دی موجب ایجاد مشکل در فرایند جذب کلسیم و فسفات در بدن انسان می گردد. هنگامی که این اتفاق می افتد بدن انسان هورمون هایی فراوری می نماید که باعث دفع کلسیم و فسفات از استخوان ها می گردد. با دفع این عناصر از بدن، استخوان ها به مرور نرم تر و نرم تر می شوند.

از آن جا که بچه ها در سن رشد قرار دارند، بیشترین استعداد را در ابتلا به این بیماری دارا هستند. بیشترین آمار ابتلا به این عارضه در سنین 6 الی 36 سال رخ می دهد. معمولاً هنگامی که بچه ها در شرایط دور از نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند، رژیم های فشرده گیاه خواری را تجربه نمایند یا فقر استفاده از محصولات لبنی را داشته باشند، به این عارضه مبتلا می شوند. ناگفته نماند که این عارضه زمینه ارثی و ژنتیکی نیز دارد.

این عارضه به طور کلی از سال 1940 که غنی سازی محصولات غذایی از ویتامین دی در اولویت نهاده شد، در بیشتر کشورهای پیشرفته تا حدی کمیاب و حتی نایاب شده است.

عوامل تشدید نماینده احتمال ابتلا به راشیتیسم

سن

همان طور که ذکر شد، راشیتیسم در بچه ها بین 6 تا 36 ساله شایع تر از سایر سنین است. در این دوره زمانی سرعت رشد استخوان ها بیشتر از سایر سنین بوده و استخوان ها بیشتر از مواقع دیگر به کلسیم و فسفات احتیاجمندند.

رژیم غذایی

اگر شما در رژیم غذایی گیاهخواری خود جایی برای مصرف ماهی، تخم مرغ و لبنیات به خصوص شیر در نظر نگرفته اید، در واقع احتمالاً شانس ابتلای خود به نرمی استخوان را افزایش داده اید. بعلاوه اگر از سوء هاضمه شیر و قند آن رنج می برید، بهتر است به فکر حل این مشکل باشید. چرا که این موضوع نیز خطر ابتلای شما به راشیتیسم را بالا می برد. متأسفانه تغذیه صرف از شیر مادر نیز نوزادان را در خطر ابتلا به این بیماری قرار می دهد. گفتنی است که شیر مادر نمی تواند جوابگوی احتیاج بدن به تمام مقدار مورد احتیاج ویتامین دی باشد.

رنگ پوست

تحقیقات نشان می دهد که مردم ساکن منطقه ها آفریقایی و حاره ای، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. پوست های تیره به دلیل واکنش ضعیف تر نسبت به تابش نور آفتاب، تأثیر گذاری کمتری در فرایند فراوری ویتامین دی بدن انسان دارند.

شرایط جغرافیایی

منطقه ها دارای عرض جغرافیایی بالاتر، معمولاً مقدار کمتری از تابش نور آفتاب را دریافت می نمایند که این مقدار می تواند دلیل کمبود ویتامین دی در بدن بومیان این منطقه ها باشد.

زایمان زودرس

بچه های که پیش از موعد متولد میشوند، ممکن است به دلیل فرصت کمتر برای دریافت ویتامینتهای بدن مادر در رحم، زمینه کمبود ویتامین دی داشته باشند.

داروها

بعضی داروهای ضد تشنج و ضد ایدز (داروهای درمان ایدز) به نظر میرسد در توانایی استفاده از ویتامین دی در بدن تداخل ایجاد مینمایند.

تغذیه منحصرا از شیر مادر

شیر مادر ویتامین دی کافی برای جلوگیری از نرمی استخوان ندارد. بچه های که فقط از شیر مادر تغذیه میشوند ممکن است دچار افت مقدار ویتامین دی شوند.

ژنتیک

یک نوع از انواع راشیتیسم به نام راشیتیسم ارثی، تحت تأثیر ژنتیک افراد واقع شده است. افراد درگیر در این اختلال معمولاً با مشکل جذب فسفات روبرو هستند.

آیا فرزند ما به راشیتیسم مبتلا شده است؟

برای پاسخ به این سؤال لازم است با علائم این عارضه بیشتر آشنا شویم:

* درد یا حساسیت در استخوان های بازوها، پاها، لگن یا ستون فقرات

* رشد کم و کوتاه قامتی

* گرفتگی عضلات

* تشنج

* انحنای ناهنجار ستون فقرات

ناهنجاری های دندان، مانند:

* تأخیر در تشکیل دندان، سوراخ در مینای دندان، آبسه ها، نقص در ساختار دندان، افزایش تعداد حفره هان

* ناهنجاری های اسکلتی، از جمله: یک جمجمه عجیب شکل یا پاهای پرانتزی یا ضربدری

ستون فقرات بد شکل و بد شکلی های لگن

لازم به تأکید است که اگر این نشانه ها را در فرزند خود مشاهده کردید، نسبت به مراجعه حضوری به پزشکان متخصص ارتوپدی اقدام کنید. در صورت عدم توجه به این علائم، عوارض به وجود آمده دائمی می شوند.

تشخیص راشیتیسم

پزشکان می توانند تنها با یک معاینه فیزیکی نشانه های نرمی استخوان را تشخیص دهند. آن ها می توانند با یک فشار کوچک بر استخوان ها، حساسیت و مقدار درد فراوری شده آن ها را آنالیز نمایند. بعلاوه برای تشخیص نهایی ممکن است پزشک آزمایش های زیر را توصیه و تجویز کند:

* آزمایش خون برای مقدار گیری سطح کلسیم و فسفات در خون

* اشعه ایکس برای آنالیز ناهنجاری های استخوانی

* در موارد نادر، بیوپسی استخوان

چه انتظاراتی از درمان نرمی استخوان در بچه ها میتوان داشت ؟

افزایش سطح ویتامین دی ، کلسیم و فسفات به اصلاح این اختلال یاری می نماید. بیشتر بچه ها مبتلا به نرمی استخوان در طی یک هفته بهبودی را مشاهده می نمایند.

در صورت اصلاح و درمان نرمی استخوان در بچه ها در حالیکه کودک هنوز کوچک است ، تغییر شکل اسکلت اغلب بهبود می یابد یا با گذشت زمان از بین می رود.

درمان راشیتیسم

درمان راشیتیسم، تمرکز بر جایگزینی ویتامین یا مواد معدنی نایاب در بدن است. با این کار علائم مربوط به نرمی استخوان از بین می رود. ممکن است پزشک از والدین کودک بخواهد او را به مدت زمان بیشتری در معرض نور آفتاب قرار دهند. آن ها بعلاوه شما را به مصرف محصولات غذایی غنی از ویتامین دی همچون ماهی، کبد، شیر و تخم مرغ تشویق می نمایند. بعلاوه یک روش معمول، تجویز مکمل های ویتامین دی و کلسیم با دوز مصرفی مناسب است.

در بعضی موارد حاد ناهنجاری اسکلتی، ممکن است متخصصین با استفاده از بعضی تجهیزات فشارهای مکانیکی را به زانو ها وارد نمایند تا در راستا صحیح قرار بگیرند. در موارد بسیار نادر احتمال جراحی نیز وجود دارد.

در برای نرمی استخوان ارثی، ترکیبی از مکمل های فسفات و سطوح بالایی از فرم مخصوص ویتامین دی برای درمان بیماری مورد احتیاج است.

مقدار بهبودی پس از درمان

نشانه های بهبودی معمولاً یک هفته پس از آغاز درمان ظاهر می گردد. درمان ناهنجاری های حرکتی معمولاً در طول زمان و با درمان ریشه ای امکان پذیر است. معمولاً افرادی که درمان آن ها بعد از سن رشد آغاز شده است، نمی توانند به مقدار زیاد در برطرف ناهنجاری ها پیروز شوند.

پیشگیری

برترین راه برای جلوگیری از ابتلا به راشیتیسم، مصرف رژیم غذایی حاوی مقادیر کافی کلسیم، فسفر و ویتامین دی است. افرادی که مبتلا به اختلالات کلیوی هستند باید سطح کلسیم و فسفات خود را به طور مرتب تحت نظارت پزشکان خود قرار دهند.

بعلاوه نهاده شدن در معرض نور خورشید نیز می تواند مانع نرمی استخوان گردد. توجه داشته باشید که نور بیش از حد خورشید می تواند به پوست شما آسیب برساند و لازم است که از کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از سوختگی و آسیب پوست استفاده گردد. ناگفته نماند که گاهی اوقات استفاده از کرم های ضد آفتاب می تواند از فراوری ویتامین دی به وسیله پوست شما جلوگیری کند، بنابراین بار دیگر مصرف محصولات غنی از این ویتامین لازم است.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت دکترمقدادی

سایت سلامت اول

منبع: راسخون
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1359

به "راشیتیسم یا نرمی استخوان چیست ،علائم و روش های درمان آن چگونه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راشیتیسم یا نرمی استخوان چیست ،علائم و روش های درمان آن چگونه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید