وزیر ورزش باید عضو افتخاری مجمع فدراسیون فوتبال باشد، فیفا به فدراسیون فوتبال ایران بی اعتماد است

به گزارش جملات زیبا، معاون اسبق سازمان تربیت بدنی گفت: در قانون ما فدراسیون ها مؤسسات عمومی غیردولتی هستند؛ وقتی یک موسسه عمومی غیردولتی است، دیگر وزیر و معاونین آنچه نقشی دارند؟!

وزیر ورزش باید عضو افتخاری مجمع فدراسیون فوتبال باشد، فیفا به فدراسیون فوتبال ایران بی اعتماد است

سعید فائقی در تبادل نظر با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری جملات زیبا، درباره اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال گفت: نمی دانم کارگروه تخصصی برای اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال تشکیل شده است یا خیر؛ اما اگر برای ایرادهای فیفا و اساسنامه فدراسیون فوتبال این کارگروه تشکیل شده قطعاً اتفاق مثبتی است. فیفا به قوانین کشورها احترام می گذارد و در اساسنامه فیفا هم این موضوع عنوان شده که قوانین کشورها برای اعضای فیفا حائز اهمیت است اما طبق اصولی است که فیفا از همه اعضا می خواهد تا آنها را رعایت نمایند.

اعضای فیفا نباید چسبندگی به قدرت داشته باشند!

وی گفت: در واقع وقتی فدراسیون عضو فیفا می گردد باید به قوانین آن هم احترام بگذارند. آنها نمی گویند وزیر ورزش دخالت کند یا خیر بلکه آنها می گویند عضو فیفا که همان فدراسیون ها هستند نباید وابستگی به قدرت داشته باشند. فیفا به عنوان یک موسسه مستقل هیچ وابستگی به سازمانی ندارد و در واقع یک نهاد NGO محسوب می گردد که یک موسسه مردم نهاد است.

در یک موسسه عمومی غیردولتی، وزیر چه نقشی دارد؟!

معاون اسبق سازمان تربیت و بدنی اظهار کرد: وزارت ورزش وابسته به حاکمیت و قدرت است و وقتی فدراسیون فوتبال زیر مجموعه این مجموعه قرار می گیرد به این معنی است که به قوانین فیفا احترام گذاشته نشده است. در قانون ما فدراسیون ها مؤسسات عمومی غیردولتی هستند؛ وقتی یک موسسه عمومی غیردولتی است، دیگر وزیر و معاونین آنچه نقشی دارند؟! ما خودمان قانون کشور خودمان را زیر پا می گذاریم و آن وقت توقع داریم فیفا به قوانین ما احترام بگذارند و به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایراد نگیرد. در یک موسسه عمومی غیردولتی وزیر ورزش و معاونین آن هیچ نقشی نباید داشته باشند.

فائقی گفت: در گذشته سازمان تربیت بدنی داشتیم؛ این سازمان قدرت چسبندگی کمتر و آزادی بیشتری داشت؛ اما الآن وزارتخانه و وزیر ورزش مطرح است که نشان دهنده قدرت است. ما نمی توانیم وزیر ورزش را مخفی کنیم. در گذشته هم رئیس سازمان تربیت بدنی را حتی اگر معاون وزیر بود به فیفا اعلام نمی کردیم و آن را رئیس سازمان اعلام می کردیم. اما وقتی پای وزیر ورزش و معاونین او به فدراسیون فوتبال باز می گردد آن ها هم می گویند فدراسیون ها نباید وابستگی داشته باشند.

وزیر ورزش باید عضو افتخاری مجمع فدراسیون فوتبال باشد

معاون اسبق سازمان تربیت بدنی اظهار کرد: برای اینکه فدراسیون فوتبال حمایت دولت را بگیرد می توان وزیر ورزش را به عنوان عضو افتخاری مجمع فدراسیون ورزش به فیفا معرفی کنیم. در واقع فیفا این حق را به فدراسیون های عضو می دهد، برای اینکه امکانات خود را توسعه دهند افراد صاحب نفوذ را در مجمع یا حتی به عنوان اعضای هیئت رئیسه تعریف نمایند. عضو افتخاری برای فیفا تعریف شده است و به راحتی می توان در اساسنامه وزیر ورزش را به عنوان عضو افتخاری درج کرد.

عضو افتخاری می تواند حق رأی داشته باشد

وی در پاسخ به این سؤال که آیا عضویت افتخاری وزیر ورزش به معنی حق سلب رأی او نیست؛ مطرح کرد رأی اعضای افتخاری را مجمع فدراسیون فوتبال معین می نماید در واقع اگر اعضای مجمع تصویب نمایند که افراد افتخاری می توانند رأی بدهند مسئله ای به وجود نمی آید.

مسائل باید از کانال فدراسیون فوتبال مطرح گردد

فائقی در خصوص دخالت وزارت ورزش و جوانان در فدراسیون فوتبال گفت: ما باید این دخالت را به حداقل برسانیم. من چند وقت پیش دیدم که وزارت ورزش و جوانان اعلام نموده بود که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به هیچ عنوان نمی تواند بازیکن و مربی خارجی جذب نمایند. این موضوع دخالت مسلم دولت در امور فدراسیون فوتبال است درحالی که فدراسیون فوتبال رئیس و هیئت رئیسه دارد و وزارت ورزش و جوانان می تواند به وسیله این اعضا مسائل را مطرح کند و به صورت مستقیم ورود نکند. وزارت ورزش می تواند برای فدراسیون فوتبال شرح دهد که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را قرار است به بخش خصوصی سازی واگذار کند و نمی توانند تعهد اقتصادی ایجاد نمایند بنابراین از حضور بازیکنان خارجی به صورت موقت نباید استفاده نمایند. در واقع وزارت ورزش و جوانان باید این مسائل را به وسیله کانال فدراسیون فوتبال مطرح کند که این اتفاق نمی افتد. فیفا هم این مسائل را آنالیز می نماید و می گوید فدراسیون ایران چسبندگی به قدرت دارد. در واقع بالاترین مقام تصمیم گیری برای فوتبال فدراسیون است و ما باید صندلی خودمان را رعایت کنیم. ما به عنوان حاکمیت فقط در مسائل حاکمیتی باید ورود کنیم و اصلاً به مسائل جزئی نپردازیم.

مجمع می تواند بدون اصلاح اساسنامه رئیس را معین کند

وی تأکید کرد: در حال حاضر اعضای مجمع فدراسیون فوتبال می توانند رأی به برگزاری انتخابات بدهند.اکثریت اعضای مجمع باشگاه ها هستند و آنها بیشترین عضو را در مجمع فدراسیون فوتبال دارند. بنابراین می توانند با حضور نمایندگان مربیان، بازیکنان، داوران و اعضای مستقل به این فدراسیون مجمع فوق العاده را تشکیل و منتظر برای برگزاری انتخابات نمانند. عالی ترین رکن فدراسیون، مجمع است و آنها می توانند برای ریاست این فدراسیون معین تکلیف نمایند.

فائقی در پاسخ به سؤال که می توان بدون اصلاح اساسنامه انتخابات فدراسیون فوتبال را برگزار کرد، گفت: بله با مجوز به وسیله فیفا و AFC اعضای مجمع فدراسیون فوتبال می توانند تکلیف ریاست این فدراسیون را معین کند البته باید مذاکراتی صورت بگیرد.

فیفا به فدراسیون فوتبال ایران بی اعتماد است

معاون اسبق سازمان تربیت بدنی گفت: متأسفانه مشکل اینجاست که اعتماد فیفا به فدراسیون فوتبال از بین رفته است. این در حالی است که ما در گذشته افراد صاحب نفوذ در فوتبال داشتیم که به شدت در فیفا اعتبار داشتند و حتی می توانستند خیلی از امور را با یک تلفن حل و فصل نمایند. در حال حاضر فیفا خیلی از مسئولان فعلی فدراسیون فوتبال را نمی شناسد. البته می توان به وسیله همان اعضای بانفوذ با فیفا ارتباط برقرار کرد و مجوز برگزاری انتخابات را صادر کرد.

در فوتبال ایران شهر شلوغ شده و هر کس ساز خود را می زند

فائقی در واکنش به نامه 4 باشگاه لیگ رجحان وزارت ورزش و جوانان مبنی بر عدم برگزاری مسابقات لیگ اظهار کرد: نکته قابل توجه این است که 4 باشگاه لیگ رجحان که عضو مجمع فدراسیون فوتبال هستند به وزارت ورزش و جوانان نامه می نویسند تا از برگزاری لیگ جلوگیری نمایند. این در حالی است که اعضای فدراسیون باید به خود فدراسیون یا سازمان لیگ نامه بنویسند و اصلاً نباید وزارت ورزش و جوانان را در این موضوع دخیل نمایند؛ اما شهر شلوغ شده و هر کس کار خودش را انجام می دهد. فدراسیون فوتبال می تواند اعضایی را که به قوانین و مقررات احترام نمی گذارند به راحتی اخراج کند.

4057/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 520

به "وزیر ورزش باید عضو افتخاری مجمع فدراسیون فوتبال باشد، فیفا به فدراسیون فوتبال ایران بی اعتماد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ورزش باید عضو افتخاری مجمع فدراسیون فوتبال باشد، فیفا به فدراسیون فوتبال ایران بی اعتماد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید