بازداشت پلاتینی، محرومیت بلاتر، مصونیت تاج

به گزارش جملات زیبا، فدراسیون فوتبال ایران روز های پرالتهابی را سپری می کند؛ التهابی که تمام و کمال برگرفته از مدیریت آشفته این نهاد در سال های اخیر بوده است. این فدراسیون که فعلا بدون رئیس و با سرپرست به کارش ادامه می دهد، هنوز اساسنامه اش به تأیید فیفا نرسیده و دقیقا مشخص نیست قرار است چه زمانی انتخابات را برگزار کند تا دست کم از بلاتکلیفی برای شناختن رئیس جدید خلاص شود.

بازداشت پلاتینی، محرومیت بلاتر، مصونیت تاج

البته که نداشتن رئیس، مهم ترین چالش این روز های سئول نشین ها نیست؛ چون آن ها با پرونده غرامت سنگین مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی سروکله می زنند که می تواند منجر به ورشکستگی شان شود. موضوع ویلموتس مورد پیچیده و مبهمی نیست. این مربی بلژیکی بعد از شش ماه همکاری با تیم ملی ایران به دلیل دریافت نکردن به موقع مطالباتش و البته با استفاده از بند های موجود در قرارداد، استعفا داد و درخواست غرامت 6.2 میلیون یورویی کرد؛ غرامتی که حالا فیفا در رأی اولیه اش به ایران هشدار داده که ملزم به پرداخت آن است.

بعد از نهایی شدن این رأی که فیفا منتشر کرد، نهاد های اطلاعاتی و نظارتی به درستی در پی یافتن مقصرانی رفتند که چنین هزینه سنگینی را به فوتبال ایران تحمیل کردند. در این بین سازمان بازرسی از معرفی هشت نفر به دادستانی تهران خبر داد و گفت تا آخر، پیگیر این موضوع خواهد بود.

با عمومی شدن چنین فرایندی، می شد به این نتیجه رسید که دوباره و به زودی قرار است پای فیفا و البته کنفدراسیون فوتبال آسیا به این پرونده باز شود و با توجه به وصول گزارش های داخلی خط ونشان بکشد که فوتبال ایران را به دلیل دخالت دولت در امور فدراسیون تعلیق می کند. اینکه انتظار می رفت فیفا برای رسیدگی به این پرونده مداخله کند، به این دلیل است که پیش تر، هربار که عزمی جزم می شد تا با عده ای متخلف برخورد شود، سروکله نهاد بین المللی فوتبال پیدا می شد و با استفاده از اهرم تعلیق، تلاش می کرد افراد نزدیک به خودش در فوتبال ایران را از مخمصه رها کند.

این بار هم موضوع تکرار شده و فیفا روز دوشنبه با نوشتن نامه ای تهدید آمیز به فدراسیون فوتبال با خطاب قراردادن این نهاد و با به در گفتن تا دیوار شنیدن تهدید کرده که اگر اعضای فدراسیون فوتبال از سوی نهاد های دیگر تحت فشار قرار بگیرند، گزینه تعلیق را روی میز می گذارد.

در بخشی از نامه جدید که هم مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا و هم فیفا پای آن را امضا کرده اند، این طور آمده است: از طریق منابع مختلف قابل اعتماد از جمله رسانه هایی که سخنان مقام های مسئول را نقل کرده اند، متوجه شدیم که چند تن از اعضای ارشد فدراسیون فوتبال ایران از سوی سازمان بازرسی کل کشور متهم به اهمال در انجام وظیفه شده اند. دلیل این مسئله هم حکم اخیر کمیته معین شرایط فیفا درباره یک مورد مربوط به عدم انجام وظایف در یک قرارداد بوده، جایی که فدراسیون فوتبال ایران محکوم به پرداخت حدود شش میلیون یورو به مارک ویلموتس، مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران شده است. همچنین متوجه شدیم که تحقیقات بیشتر و اقدام های قانونی احتمالی علیه این افراد از سوی دادستان کل تهران در دست بررسی است. پیش از هر چیز باید ذکر کنیم که فیفا و ای اف سی کاملا مخالف استفاده از تهدید های قانونی و تلاش برای مرعوب کردن فرد یا گروهی از افراد، آن هم با استفاده از قدرت مقام های قانونی بی ارتباط به آن ها و در نتیجه زیر سؤال رفتن قدرتشان هستند. از این فرصت استفاده کرده و به شما یادآوری می کنیم براساس بند 1 ماده 12 و ماده 19 فیفا، اعضای فیفا باید مسائل و مشکلاتشان را به شکل مستقل حل کنند و نباید تحت تأثیر فرد سومی باشند. هرگونه تخلف از این بند می تواند به اعمال جریمه از سوی فیفا منجر شود، از جمله تعلیق فدراسیون عضو.

تا به اینجای کار ایرادی بر این نامه تهدیدآمیز نیست، ولی موردی که تناقض بزرگ و آشکاری محسوب می شود این است که داخلی ها خیلی خوب مسئولان فیفا را توجیه نکرده و به آن ها نگفته اند رسیدگی به این پرونده، رسیدگی و بررسی فساد محتمل در پرونده است و کسی قرار نیست استقلال فدراسیون فوتبال را زیر سؤال ببرد. تهدید فیفا به گونه ای است که فقط یک روی سکه را دیده و ظاهرا روی دیگر سکه را به عمد پنهان کرده است.

تفاوت بین بلاتر و مهدی تاج!

همین الان باید موضوع معین شود که مهدی تاج متهم است؛ اتهام او این است که در داستان بستن قرارداد با مارک ویلموتس بلژیکی وظیفه اش را به درستی انجام نداده و همین اهمال پایه گذار فسادی احتمالی شده که اتفاقا نهاد های نظارتی و اطلاعاتی در پی رسیدن به آن هستند. بر کسی هم پوشیده نیست که متهم بودن به معنای مجرم بودن نیست؛ چون همان طور که مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال تأکید کرده، او خودش را موظف به پاسخ گویی می داند و این شانس را دارد تا از اتهامی که به او وارد شده مبرا شود.

ابهامات موجود در پرونده ویلموتس زیاد است و هنوز به طور قطعی معین نشده آیا فرد یا افرادی از کنار این قرارداد منفعتی داشته اند یا نه؟ پس سؤال اصلی ای که در این بین به وجود می آید، این است که فیفا کدام گزارش از رسانه های مورد اعتماد را خوانده که به این بخش از داستان توجه نکرده است!

در واقع هم تاج و هم دیگر اعضای فدراسیون فوتبال متهم به این هستند که در این پرونده با اهمال اجرا شده، زمینه را برای بروز فساد برای عده ای مهیا کرده اند. مجددا بر این مورد باید تأکید شود که متهم بودن به معنای مجرم بودن نیست و این مورد بعد از انجام تحقیقات اجرا شده معین می شود. حالا سؤال بعدی که مسئولان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا باید به آن پاسخ دهند، این است که چطور می شود از متهمان این پرونده پرس وجو نکرد و منشأ فساد را پیدا کرد؟ آیا فرد یا افرادی که به نهاد بین المللی فوتبال گزارش داده اند، همه حقایق را بازگو کرده اند؟

سؤال اصلی، اما این است که فیفا، نهادی که مدعی است برای پاکی فوتبال مبارزه می کند، چطور با فساد سپ پلاتر، رئیس سابق فیفا و میشل پلاتینی، رئیس سابق یوفا، مبارزه کرده، ولی حالا نمی گذارد اعضای فدراسیون فوتبال ایران به نهاد های نظارتی پاسخ گو باشند؟ آیا نیرویی بازدارنده برای هوید اشدن زوایای پنهان این پرونده وجود دارد؟

چطور فیفا اجازه رسیدگی به فساد در دیگر فدراسیون ها از جمله چند فدراسیون آفریقایی و آمریکای جنوبی (که حتی کار به دخالت پلیس کشید و افراد زیادی از مسئولان فوتبالی بازداشت شدند) را داد، ولی پای فدراسیون فوتبال ایران که به میان آمده، به این نتیجه رسیده که فوتبال ایران را تعلیق کند؟

شاید مسئولان فیفا یا آن هایی که گزارش ها را از ایران به فیفا ارسال کرده اند، فراموش کرده اند بلاتر و پلاتینی چطور محروم و بازداشت شدند؛ پس نیاز است خیلی مختصر به اتفاق رخ داده اشاره شود. داستان از این قرار بود که بین بلاتر و پلاتینی رقم 1.8 میلیون یورو ردوبدل شده بود که برایش سند مکتوبی وجود نداشت. پلاتینی قویا می گفت این رقم را بابت حق مشاوره از بلاتر گرفته، ولی این حرف مورد قبول واقع نشد و آن ها با محرومیت های سنگین روبه رو شدند. البته رأی به محرومیت آن ها بعد از ماه ها تحقیق و تفحص بود؛ موضوعی که اجازه اش را به نهاد های بازرسی در ایران نمی دهند.

حالا اگر در پرونده هشت میلیون یورویی ویلموتس و فدراسیون فوتبال ایران، فرد یا افرادی منفعت داشته اند، چرا نباید به سزای اعمالشان برسند؟

شاید فیفا پاسخ دهد نهادی مستقل از دولت به این پرونده ورود کرده و بلاتر و پلاتینی را محروم کرده است، ولی آیا دیگر فدراسیون های عضو فیفا که با فساد در فدراسیون هایشان مبارزه کرده اند، همگی مستقل عمل کرده اند؟ چطور فیفا به آن ها گیر نداده، ولی پای مهدی تاج و همکارانش در فدراسیون فوتبال که به میان می آید، از اهرم تعلیق استفاده می کند؟ آیا بازداشت پلاتینی و محرومیت سنگین بلاتر با مصونیت احتمالی مهدی تاج و همکارانش هم خوانی دارد؟

فیفا اگر قرار است به شعار مبارزه با فسادش به طور واقعی جامه عمل بپوشاند، بهتر است ابتدا گزارش ها را از افراد معتبر تهیه کند تا همیشه یک جای کار نلنگد. آن ها مدعی شده اند رسانه ها را زیر نظر گرفته و از طریق آن ها به موضوع پی برده اند، پس بهتر است همه رسانه ها را زیر نظر گرفته و همه گزارش ها را بخوانند؛ آن ها بهتر است صحبت های رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس را هم بشنوند. مسئله مطرح شده در ایران، ابعاد پیچیده ای دارد که در حال بررسی است. مسلما در صورت معین شدن تمام ابعاد این پرونده، فیفا همان طور که به خودش اجازه نداده در بعضی پرونده ها در کشور های مختلف از جمله کالچوپولی ایتالیا ورود کند، در این مسئله هم مداخله ای نخواهد داشت و حتی برای مبارزه با فساد در فوتبال از اقدامات اجرا شده در داخل ایران نیز حمایت خواهد کرد. این نهاد می تواند صحبت های حسین زهی، عضو هیئت رئیسه فراکسیون ورزش مجلس را هم برای خودش مرور کند که می گوید: سیاسیون در امور فدراسیون دخالتی نداشته و هدف یافتن پاسخی برای دلایل عقد چنین قرار دادی با شرایط مذکور و جلوگیری از پایمال شدن حقوق مردم است.

حالا می شود این موارد نیز کنار هم گذاشت؛ می شود از خود اهالی فدراسیون که مدعی به التزام از قوانین ایران هستند، استفاده کرد و در پاسخ به فیفا این مسئله را خیلی روشن و شفاف برایشان توضیح داد که موضوع استقلال فدراسیون فوتبال ایران نیست بلکه موضوع فساد احتمالی است که در پرونده پیچیده غرامت مارک ویلموتس گنجانده شده است. می توان فیفا را از طریق کانالی درست در جریان اخبار گذاشت تا فقط گزارش یک عده خاص را نخوانند!

منبع: فرارو
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 698

به "بازداشت پلاتینی، محرومیت بلاتر، مصونیت تاج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازداشت پلاتینی، محرومیت بلاتر، مصونیت تاج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید