واکنش سازمان محیط زیست به مرگ گورخر

به گزارش جملات زیبا، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در پی حواشی به وجود آمده در مورد صدور مجوز ورود سه راس گورخر آفریقایی به ایران از گمرک بلغارستان، مجوز پس از درخواست کتبی متقاضی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و آنالیز کارشناسی این اداره کل و تایید دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان صادر شد.

واکنش سازمان محیط زیست به مرگ گورخر

به گزارش ایسنا، شهاب الدین منتظمی گفت: تمام هماهنگی های لازم از سوی دامپزشکی دو کشور مبدا و مقصد برای معین شرایط سلامت به این دفتر واصل و مجوز واردات برای سه راس گورخرآفریقایی به درستی و بر اساس نظرات کارشناسی صادر شد.

وی در ادامه اظهار کرد: مجوز صادر شده در این خصوص کاملا قانونی و براساس دستورالعمل های ورود و خروج جانوران وحشی تدوین و به متقاضی ارائه شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اضافه نمود: پس از صدور مجوز، انجام پروتکل های انتقال گونه ها توسط شخص متقاضی است چراکه اتفاق به وجود آمده هنگام ورود گونه های غیربومی به کشور در گمرک مسبوق به سابقه است. همانگونه که در سال 98 تمامی پروتکل ها برای ورود هیرمان - شیر نر ایرانی باغ وحش بریستول لندن - نیز به همین منوال اجرا شد، ولی این جانور هنگام انتقال با آسیب هایی روبرو شد که اینگونه آسیب ها در حین حمل و نقل گونه های وحشی بسیار احتمال دارد.

منتظمی توضیح داد: در مورد نظارت بر گونه های غیربومی نکته قابل ذکر این است که نظارت بر باغ وحش ها و مراکز نگهداری حیات وحش در کشور یکی از وظایف بخشی این دفتر است که در دو سال گذشته به مراتب بیش از پیش بازدید ها و نظارت ها تشدید شده است و گزارش از این مراکز به صورت ماهانه به این دفتر ارسال و رصد می گردد که این موضوع به ویژه در استان تهران با حساسیت بالاتری توسط همکاران استان آنالیز می گردد.

وی افزود: نمونه شاخص این نظارت ها کشف گوساله های گوزن زرد در حال قاچاق در استان آذربایجان غربی و کشف تعداد زیادی پرندگان شکاری بالابان و شاهین در استان های بوشهر و هرمزگان است.

منتظمی ادامه داد: متاسفانه در دو روز گذشته مصاحبه هایی در مورد صدور مجوز های غیرقانونی برای ورود حیات وحش به افراد بی صلاحیت انجام می گردد که این موضوع از اساس کذب محض است و پدیده ای به عنوان قاچاق قانونی حیات وحش وجود ندارد؛ حال آنکه تمامی مجوز ها براساس قانون و آنالیز های کارشناسی صادر شده است.

وی اعلام کرد: براساس اعلام مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی، علت مرگ این گورخر پس از کالبدگشایی، خونریزی در ریه ها، کبد و روده ها حکایت از وجود عفونت عمومی (سپتی سمی) در بدن حیوان دارد و احتمال می رود این عفونت به همراه استرس های فراوانی که حین حمل و نقل به جانور تحمیل شده مرگ حیوان را رقم زده باشد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش با تاکید بر اینکه اولویت نخست و رسالت دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان، حفاظت از گونه های بومی است، گفت: این دفتر همیشه موظف بوده است که بر اساس قوانین و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست از گونه های بومی به خصوص گونه های در معرض انقراض، حفاظت و حمایت کند.

منتظمی اعلام کرد: با این حال برای اعلام علت قطعی مرگ این گورخر در انتظار نتایج آزمایش از سوی سازمان دامپزشکی به عنوان مرجع تشخیص علت مرگ هستیم تا با خاطیان این حادثه برخورد قانونی صورت گیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1114

به "واکنش سازمان محیط زیست به مرگ گورخر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سازمان محیط زیست به مرگ گورخر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید