واردات 715 هزارتن برنج در 6 ماه نخست سال جاری

به گزارش جملات زیبا، لطیفی گفت: در نیمه نخست سال جاری برای حدود 715 هزارتن برنج از گمرکات کشور مجوز ترخیص قطعی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه 33 درصد در وزن افزایش داشت.

واردات 715 هزارتن برنج در 6 ماه نخست سال جاری

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از گمرک، لطیفی سخنگوی گمرک توضیح داد: در نیمه نخست سال جاری، برای 714 هزار و 773 تن برنج به ارزش 608 میلیون و 125 هزار و 9 دلار در گمرکات کشور پروانه ترخیص قطعی صادر شده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته که این اندازه 537 هزار و 564 تن به ارزش 491 میلیون و 985 هزار و 90 دلار بوده از لحاظ وزنی 33 درصد و از لحاظ ارزش 24 درصد رشد داشته است.

وی اضافه نمود: بر اساس بند خ ماده 3 قانون امور گمرکی، گمرک مسئول پایش اطلاعات و اعلام آمار تجارت خارجی است و این آمار بر اساس داده های دقیق تجاری به وسیله متخصصان علم آمار و فن آوری اطلاعات صورت می گیرد، بنابراین اعلام آمار رسمی تجارت کشور به وسیله گمرک، بر اساس اطلاعات، شاخص ها و مولفه های دقیق صورت می گیرد.

وی در واکنش به یکی از تشکل ها گفت: زمانی که آمار واردات یا صادرات یک کالا در یک بازه زمانی معین اعلام می گردد، این اعلام هم می تواند به شناخت شرایط تجاری کشور یاری کند که دانشگاهیان، سیاستگذاران، دست اندرکاران، فعالان، انجمن های مرتبط و نهایتا ذینفعان به تحلیل آن بپردازند.

لطیفی تاکید نمود: گمرک در اعلام آمار تجارت خارجی دقت و صحت را به عنوان مرجع رسمی دنبال می نماید، بنابراین ممکن است در بعضی اوقات کاهش یا افزایش تجارت یک کالا، موافقان یا مخالفان و حتی نگرانی هایی را برای بعضی به وجود بیاورد که حتما مسئولین مرتبط با داشتن آمار دقیق می توانند به برطرف آن مسائل بپردازند.

سخنگوی گمرک گفت: بازه های زمانی مورد محاسبه هم تعاریف شفافی دارد که نمی توان به واسطه خوشایند یا ناخوشایند بودن آمار، از ارائه آن صرف نظر کنیم و یا بعضی با بازه زمانی غیر فنی خود آن را زیر سوال ببرند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1323

به "واردات 715 هزارتن برنج در 6 ماه نخست سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 715 هزارتن برنج در 6 ماه نخست سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید