نانوذرات لبه تیز باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را از بین می برند

به گزارش جملات زیبا، با استفاده از فلزاتی که تغییر شکل داده و لبه های تیز ایجاد می نمایند، محققان پیروز به ارائه محصولی شدند که قادر است باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را از بین ببرد.

نانوذرات لبه تیز باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را از بین می برند

جهت دریافت مشاوره خدمات موشن گرافیک از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی سناریو تا ساخت تیزر و موشن گرافیک حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه RMIT نشان می دهد که ذرات فلزی با قابلیت تغییر شکل می توانند برای مقابله با باکتری های مقاوم در برابر دارو مورداستفاده قرار گیرند.

رویکردی که این گروه تحقیقاتی در حال کار روی آن هستند شامل استفاده از ذرات مغناطیسی فلزات مایع است که قابلیت از بین بردن باکتری ها را به صورت فیزیکی دارد. با این کار می توان استفاده از آنتی بیوتیک را متوقف کرد.

هارون البورن از بخش نانوزیست فناوری دانشگاه RMIT می گوید: ما به آینده بعد از سرانجام یافتن دنیای آنتی بیوتیک فکر می کنیم، جایی که عفونت های رایج باکتریایی در زخم های بسیار کوچک نیز می توانند منجر به مرگ شوند. تنها کاهش مصرف آنتی بیوتیک کافی نیست و ما باید در چگونگی مبارزه با عفونت های باکتریایی تجدید نظر کنیم.

استفاده از آنتی بیوتیک ها منجر به مقاوم شدن باکتری ها می گردد و سازگاری آن ها موجب شده تا در برابر دارو ها مقاوم شوند. این گروه تحقیقاتی روشی کاملا جدید برای مقابله با پاتوژن ها ارائه نموده است؛ روشی که با روش های شیمیایی کاملا متفاوت است.

البورن می گوید: باکتری ها به گونه ای باور نکردنی سازگار هستند. در این روش جدید ما از فلزات مایع که با دقت مهندسی شده استفاده می کنیم تا باکتری ها به صورت فیزیکی خرد شوند.

در این روش، محققان از قطرات نانومقیاس از فلز مایع استفاده می نمایند. زمانی که این قطره ها در میدان مغناطیسی با شدت پایین قرار می گیرند، تغییر شکل داده و لبه های تیزی پیدا می نمایند.

برای آنالیز اینکه چقدر این لبه های تیز موثر هستند، آن ها یک قطره از این ماده را در مجاور زیست فیلم حاوی باکتری قرار دادند. نتایج نشان داد که زیست فیلم ها شکسته شده و دیواره سلول ها دچار آسیب می گردد.

نتایج این پروژه نشان داد که با این روش می توان روی انواع مختلفی از باکتری ها اثرگذاشت. بعد از 90 دقیقه مجاورت، بیش از 99 درصد از باکتری ها از بین می فرایند که این نشان از اثربخشی بالای این روش دارد.

در حال حاضر، این نانوذرات در مرحله آزمایش بالینی روی حیوانات هستند که در صورت موفقیت کار روی انسان نیز طی چند سال آینده شروع می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 185

به "نانوذرات لبه تیز باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را از بین می برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوذرات لبه تیز باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را از بین می برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید