مرور خاطراتی غرورآفرین از توان و اراده ایرانی در پویش روشنا

به گزارش جملات زیبا، به گزارش خبرنگاران ، چاپ دوم کتاب امواج اراده ها، خاطراتی از توان و اراده ایرانی به سمت خودکفایی و پیشرفت، به همت انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شد.

مرور خاطراتی غرورآفرین از توان و اراده ایرانی در پویش روشنا

در مقدمه این کتاب که گردآوری و تحقیق آن برعهده میلاد حبیبی و پژمان عرب و نگارش آن هم توسط راضیه عزیزی انجام شده است، می خوانیم: امواجِ اراده ها دستچینی از خاطرات است که به روایت گوشه ای از دستاوردها و پیشرفت های درخشان انقلاب اسلامی می پردازد و می خواهد به ما بگوید از چه راهی آمده ایم و کجا ایستاده ایم و به کدام سو باید برویم. تمام خاطرات مستندی که پیشرفت ها و دستاوردها را اثبات می کردند، لابه لای خبرها و تحلیل های روزمره و کلیشه ای گم شده بودند و پیدا کردن و بیرون کشیدن آن ها کار سخت و البته مهمی به نظر می رسید. خاطرات فراوان و متنوع بودند. گاهی جنسشان نظامی بود و گاهی هسته ای، گاهی پزشکی و گاهی صنعتی، گاهی حرف از فناوری های دانش بنیان به میان می آمد و گاهی هم مدیریت و دیپلماسی. هرچند خاطرات گردآوری شده تمام آنچه باید نیست؛ اما به قدر وسع، کوشش کردیم تا مجموعه متنوعی از خاطرات را جمع آوری و بازنویسی کنیم تا با مرور آن ها، اندک حسی به اراده و توانمندی مردان و زنان این سرزمین پیدا کنیم و راه رسیدن به حقایق برایمان هموارتر گردد.

خاطرات براساس موضوع در پنج فصل شامل صنایع نظامی، صنعت هسته ای، علوم پزشکی، دیپلماسی و مدیریت و فناوری و صنعت گردآوری شده است. در این میان موضوعاتی وجود دارد که پیشرفت های حاصل شده در آن بخش، به صورت ویژه با شخصیت های دانشمند و با اراده فعال در آن حوزه گره خورده است. بنابراین، برخی از خاطرات به آنالیز ابعاد شخصیتی آن ها اختصاص یافته است. با وجود این، محور بخشی از خاطرات اشخاص هستند؛ اما برای حفظ وحدت و نظم ساختاری کتاب، ترجیح دادیم چینش خاطرات بر اساس موضوع باشد.

در ابتدای فصل سوم کتاب که به بخشی از سخنان رهبر انقلاب درباره عدم خودباوری درباره پیشرفت های کشور در 28 اردیبهشت 1386 اختصاص دارد، آمده است: بنده چند بار پیشرفت های سلول های بنیادی را در چند سخنرانی بر زبان آورده بودم. از دانشمندان کشور و از برخی از دانشگاه ها به من نامه نوشتند: آقا، این قضیه را شما این قدر نگویید، این واقعیت ندارد. این جور نیست. اینی که می گویید در سلول های بنیادی پیشرفت نموده اند و در شبیه سازی، کلونینگ، دارند تمرین و کار می نمایند، باور نکنید. چنین چیزی اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد. بعد که گوسفند شبیه سازی شده را جلو چشم همه قرار دادند، بعد که در سمیناری که تشکیل دادند، دانشمندان معروف جهان، زیست شناس های درجه یک جهان آمدند مصاحبه کردند و تصدیق کردند که پیشرفت ها، پیشرفت های محیرالعقولی است، آن وقت یک عده از دیرباورها، باور کردند.

کتاب امواج اراده ها به دلیل آنکه سعی در تقویت خودباوری و بیان خاطراتی مستند از دستاوردها و پیشرفت های درخشان ایران اسلامی دارد، محور شانزدهمین دوره پویش مطالعاتی روشنا هم قرار گرفته و علاقه مندان با تهیه آن می توانند در این پویش کتابخوانی شرکت نمایند.

چاپ دوم کتاب امواج اراده ها در 278 صفحه با شمارگان 2500 نسخه از طرف انتشارات راه یار منتشر شده و علاقه مندان علاوه بر کتابفروشی ها می توانند به وسیله صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub و یا سایت vaketab.ir نسبت به تهیه کتاب اقدام نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1142

به "مرور خاطراتی غرورآفرین از توان و اراده ایرانی در پویش روشنا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرور خاطراتی غرورآفرین از توان و اراده ایرانی در پویش روشنا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید