مراحل دریافت سند تک برگ

به گزارش جملات زیبا، هر فروشنده اعم از شخص حقیقی یا حقوقی برای انتقال و واگذاری املاک خود و صدور سند تک برگ، باید مالیات جابجایی املاک ناشی از این واگذاری را با توجه به ارزش معاملاتی ملک خود به اداره دارایی محل وقوع ملک پرداخت و گواهی آن را برای تحویل به دفترخانه دریافت کند.

مراحل دریافت سند تک برگ

با توجه به الزامی شدن دریافت سند تک برگ در نقل و انتقال املاکی که سند دفترچه ای و قدیمی دارند، چگونگی دریافت این اسناد، باعث نگرانی و دغدغه بعضی افراد شده است. در جملات زیبا مراحل دریافت سند تک برگ به ترتیب شرح داده شده است.

مراحل دریافت سند تک برگ

در مورد صدور سند تک برگ مالکیت دو حالت وجود دارد.

حالت اول اینکه سند مالکیت از نوع سند های دفترچه ای و منگوله دار قدیمی است و شخص صرفا قصد تبدیل و تعویض آن به سندهای تک برگ را دارد که در این صورت باید مستقیما به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک مراجعه کند.

حالت دوم اینکه سند مالکیت به نام فروشنده ملکی است که خریدار به تازگی آن را قولنامه نموده و باید سند را هر چه سریع تر به نام خود انتقال دهد. در این صورت ابتدا باید همراه با فروشنده و با ارائه شناسنامه و کارت ملی هر دو نفر به یکی از دفترخانه های ثبت اسناد مراجعه تا معامله ملک را ثبت سپس مراحل بعدی را طی نمایند.

شایان ذکر است در صورتی که یکی از دو طرف، اشخاص حقوقی مثل شرکت ها یا سازمان ها باشند مدارک ثبتی شرکت یا سازمان نیز الزامی است.

استعلام سند قبلی

برای صدور سند تک برگ، نامه های استعلام ملک از سازمان های مربوطه مانند اداره ثبت و شهرداری و اداره دارایی توسط دفترخانه به متقاضی ارائه می گردد که در مهلت مقرر وی جواب استعلام این ادارات را برگرداند. برای اشخاص حقوقی استعلام از اداره تامین اجتماعی نیز لازم است. استعلام سند قدیمی به این دلیل است که معین گردد سند در رهن بانک، دادگاه یا … نیست و یا اینکه قبلا به کسی انتقال داده نشده است. در نتیجه اگر سند آزاد نباشد، قابل انتقال نیز نخواهد بود. این مرحله در همان دفترخانه و به صورت سیستم مکانیزه انجام می گردد که جواب استعلام معمولا دو روز زمان می برد.

مراجعه به اداره دارایی

هر فروشنده اعم از شخص حقیقی یا حقوقی برای انتقال و واگذاری املاک خود و صدور سند تک برگ، باید مالیات جابجایی املاک ناشی از این واگذاری را با توجه به ارزش معاملاتی ملک خود به اداره دارایی محل وقوع ملک پرداخت و گواهی آن را برای تحویل به دفترخانه دریافت کند.

انتقال سند در دفترخانه

نقل و انتقال سندهای دفترچه ای و قدیمی در دفترچه ثبت می شوند اما برای سندهای تک برگ اینگونه نیست. در هر دو صورت با حضور خریدار و فروشنده نقل و انتقال صورت گرفته و دفتر ثبت اسناد، خلاصه ای از نقل و انتقال را به اداره ثبت ناحیه مورد نظر به وسیله سیستم مکانیزه ارسال می نماید.

مراجعه به اداره ثبت محل وقوع ملک

در این مرحله باید به اداره ثبت املاک مربوطه مراجعه و فرم درخواست صدور سند تک برگ مالکیت تکمیل و ارائه گردد. شایان ذکر است برای صدور سند تک برگ نقل و انتقال و یا برای تعویض و تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ، باید اصل سند مالکیت قبلی ملک به اداره ثبت ارائه گردد تا سند جدید به خریدار تعلق گیرد. اگر سند دفترچه ای و منگوله دار مفقود، یا به هر دلیل مثل فرسوده شدن یا خوانا نبودن، غیرقابل استفاده شده باشد، باید قبل از اقدام به منظور صدور سند تک برگ، برای دریافت سند المثنی اقدام گردد. در نهایت کلیه مدارکی را که در مراحل قبل تهیه شده باید همراه با مدارک هویتی فروشنده و خریدار و همچنین کروکی ملک به اداره ثبت ارائه گردد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نحوه تبدیل سند سه دانگ به شش دانگ نحوه تبدیل سند سه دانگ به شش دانگ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 395

به "مراحل دریافت سند تک برگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل دریافت سند تک برگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید