مدفن شاهزاده گرجی تا نیکلای مارکف روس در آرامستان قدیمی ارتدکس در جنوب مرکز

به گزارش جملات زیبا، آرامستان دولاب از جا های دیدنی تهران در یکی از محله های قدیمی مرکز است. این قبرستان مدفن افراد غیرایرانی نامدار و مشهوری است که روزگاری در ایران زندگی می کردند.

مدفن شاهزاده گرجی تا نیکلای مارکف روس در آرامستان قدیمی ارتدکس در جنوب مرکز

به گزارش همشهری، آرامستان دولاب در حقیقت همان گورستان قدیمی ارامنه است که قبر ها و گور های مربوط به مسیحیان ارمنی در آن جای گرفته اند. در این گورستان قبر 409 سرباز و 528 غیرنظامی وجود دارد. رسما گورستان در سال 1315 تاسیس شد و سال های سال است که در آن هیچ گونه تدفینی صورت نمی گیرد.

یکی از بخش های معروف آرامستان بزرگ دولاب بخش ارتدکس شرقی است که مربوط به ملیت های روس، گرجستانی و یونانی است. آرامستان ارتدکس ها تنها آرامستان در منطقه دولاب است که در آن صلیب دوبل (کالاوری) می بینید.

آرامگاه منصوب به شاهزاده گرجی در سمت راست در ورودی شاخص ترین و بزرگ ترین مقبره آرامستان است که به روایت دکتر اسکندر مختاری به وسیله معمار روس نیکلای مارکف ساخته شده است.

از جمله مشاهیر دفن شده در قبرستان ارتدوکس روس می توان به آنتوان سوروگین عکاس گرجستانی روس تبار حاضر در ایرانِ عصر قاجار و نیکلای مارکف معمار روس تبار مقیم ایران اشاره نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 29 مهر 1401 بروزرسانی: 29 مهر 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1638

به "مدفن شاهزاده گرجی تا نیکلای مارکف روس در آرامستان قدیمی ارتدکس در جنوب مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدفن شاهزاده گرجی تا نیکلای مارکف روس در آرامستان قدیمی ارتدکس در جنوب مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید