مالیاتی که مردم کشور را نقره داغ می نماید!

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران : درحالی کلیات طرح مالیات بر درآمد سرمایه در مجلس تصویب شده که در آن برای محاسبه درآمد سرمایه کسر مقدار تورم لحاظ نشده است و ایراداتی به آن وارد می گردد که نه تنها آن را از عدالت محوری دور می نماید، بلکه مردم را هم تحت فشار قرار می دهد.

مالیاتی که مردم کشور را نقره داغ می نماید!

ایرابه گزارش به نقل از ایسنا، پس از مدت ها انتظار برای مالیات بر درآمد سرمایه که نوید کاهش سفته بازی و دلالی در بازارهای مالی را مطرح می کرد، بالاخره مجلس، کلیات طرح مالیات بر درآمد سرمایه را تصویب کرد.

طبق این طرح، اگر فردی طلا، ارز، و خودرو خریداری و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را به اسم مالیات پرداخت کند.

جزئیات مالیات بر درآمد سرمایه

املاک در صورت نگهداری کمتر از یکسال مشمول 40 درصد مالیات بر درآمد سرمایه می شوند که با نگهداری بیش از یکسال، سالانه سه واحد درصد از نرخ مالیات بر درآمد سرمایه کم می گردد و از سال دوازدهم به بعد با نرخ ثابت چهار درصد مشمول مالیات می شوند.

بعلاوه، نگهداری انواع خودرو در کمتر از یکسال معادل 30 درصد مشمول مالیات می گردد و در صورت نگهداری بیش از یکسال، سالانه 10 واحد درصد از نرخ کم و مالیات مربوطه از سال چهارهم به بعد با نرخ ثابت صفر درصد محاسبه می گردد.

از سوی دیگر، نگهداری سایر دارایی هایی (طلا، ارز، جواهرآلات و...) که مشمول مالیات بر درآمد سرمایه هستند باید به توضیح زیر مالیات متعلقه را بپردازند:

1) با نگهداری کمتر از یکسال معادل 30 درصد

2) با نگهداری بیش از یک تا دو سال سالانه 20 درصد

3) بیش از دو سال معادل 10 درصد

دو نگاه متفاوت به مالیات بر درآمد سرمایه

از زمان تصویب کلیات این طرح تا به امروز، علاوه براینکه موجی از مثبت اندیشی درباره آن مبتنی بر کارکرد تنظیم گری این طرح که می تواند با تضعیف فعالیت های غیرمولد و کاهش انگیزه های سوداگرانه نقش موثری در تنظیم بازارهای مختلف از جمله مسکن، خودرو، طلا و ارز ایفا نماید، منتشر شد.

اما از سوی دیگر، بعضی مالیات درآمد سرمایه پیشنهاد شده از سوی مجلس را اخذ مالیات بر و مالیات دوبل از سرمایه می دانند که بیش از پیش مردم را در زمینه مالیاتی تحت فشار قرار می دهد.

طبق گفته منتقدان، این مالیات برای اینکه بتواند عادلانه اجرا گردد، باید در محاسبه درآمد سرمایه مقدار در زمان فروش سرمایه مورد نظر را هم درنظر بگیرید.

به اسم مثال، اگر فردی خودرویی به ارزش یک میلیارد تومان خریداری نموده و پس از شش ماه قیمت آن به 1.5 میلیارد تومان رسیده است، در زمان فروش آن با محاسبه مقدار افزایش قیمت (50 درصد) و در این مدت (20 درصد) و اختلاف آن ها با هم، 30 درصد خالص درآمد سرمایه این فرد می گردد که دولت می تواند بخشی از آن را به اسم مالیات دریافت کند.

گفتنی است که در کلیات طرح مالیات بر درآمد سرمایه مجلس، کسر تورم از خالص دارایی یا سرمایه درنظر گرفته نشده است.

طرح مجلس از عدالت دور است

در این زمینه، وحید شقاقی شهری - یک کارشناس مالی - در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه مالیات بر درآمد سرمایه برای کنترل سوداگری افراطی یک ابزار کارآمد است، اظهار کرد: از آنجا که سالیان سال می گردد که درگیر سوداگری افراطی است، مالیات بر درآمد سرمایه بسیار برای آن یاری نماینده است.

طبق گفته این تحلیلگر مالی، مالیات بر درآمد سرمایه برای اینکه قابلیت اجرا داشته و به عدالت نزدیک باشد، باید از دو شرط برخوردار باشد که یکی ملاک قرار دادن کسر تورم از خالص درآمد سرمایه برای مالیات ستانی و دیگری تصاعدی شدن نرخ مالیات بر درآمد دارایی با کاهش زمان نگهداری آن است. به عبارت دیگر، هر چه قدر سرمایه در دوره های زمانی کوتاه تری مبادله گردد، باید نرخ مالیات درآمد حاصل از آن سرمایه هم تصاعدی باشد.

وی اضافه کرد: اگر طرح مجلس به این دو شرط توجه ننموده باشد، از نظر عدالت محوری و عقلانیت مالی مشکل دارد.

طرح مجلس اصلاح گردد

بنابراین، درحالیکه مردم برای حفظ ارزش پول خود مقابل افسارگسیختگی تورم، سرمایه های خود را وارد بازارها می نمایند که با وجود همین تورم، این افراد سود آنچنانی از سرمایه خود نمی برند که بخواهند بابت این سود، مالیاتی بدهند.

از سوی دیگر، از آنجا که طبق بودجه سالجاری، درآمدهای نفتی و مالیاتی دولت چندین برابر افزایش یافته است و در این زمان هیچ کدام از بازارهای مالی نسبت به تورم 40 درصدی بازدهی مناسبی ندارند، چه لزومی دارد مالیاتی تصویب گردد که فقط بر مردم فشار بیشتری وارد می نماید تا این نوع مالیات ستانی از عدالت محوری دور گردد.

البته، درست است که باید اضافه شدن پایه های مالیاتی تازه چون مالیات بر خانه های خالی و لوکس و درآمد سرمایه را به فال نیک گرفت اما با توجه به تعداد قابل توجهی از معافیت ها و فراریان مالیاتی در اقتصاد کشورمان، باید بیشتر از قبل بر هدفگذاری پایه های مالیاتی تازه، مشمولان و نرخ های آن ها در شناسایی فراریان از مالیات و دلالان تاکید گردد نه اینکه در این زمینه، مردم نقره داغ شوند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1205

به "مالیاتی که مردم کشور را نقره داغ می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیاتی که مردم کشور را نقره داغ می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید