طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21، نگاه ستاره دوستان را به خود خیره کرد

به گزارش جملات زیبا، بر اساس گزارش ناسا، ماه گرفتگی کامل 1 ساعت و 42 دقیقه و 57 ثانیه طول کشید و با در نظر گرفتن ماه گرفتگی جزئی که پیش و پس از ماه گرفتگی کلی رخ داد، زمین در مجموع حدود 4 ساعت روی ماه سایه افکنده بود.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21، نگاه ستاره دوستان را به خود خیره کرد

ماه خونینی که شب گذشته در بسیاری از نقاط دنیا در میان آسمان جا خوش نموده و با قرار گرفتن در سایه زمین، بلندترین ماه گرفتگی قرن بیست و یکم را رقم زده بود، چشمان ستاره دوستان زیادی را به خود خیره کرد.

از دماغه امید نیک (Cape of Good Hope) در آفریقای جنوبی گرفته تا خاورمیانه و از کرملین تا بندر سیدنی، هزاران نفر به آسمان چشم دوخته بودند تا ماه را که ابتدا تاریک شد و سپس در سایه زمین به رنگ نارنجی، قهوه ای و سرخ عایدی را تماشا نمایند. ماه گرفتگی کامل در اروپا، روسیه، آفریقا، خاورمیانه و بسیاری از کشورهای آسیا و استرالیا قابل مشاهده بود؛ اما وجود ابر در برخی از منطقه ها مانع از تماشا آن می شد. این ماه گرفتگی در آمریکای شمالی یا بیشتر بخش های اقیانوس آرام قابل رویت نبود.

تدی موتوسی که این پدیده را در پارک Uhuru در نایروبی تماشا نموده بود، گفت:

این همان چیزی است که کل زندگی به آن می پردازد: لحظه های جادویی مانند این. بسیار زیبا است. زندگی، ارزش این لحظه را دارد.

در زمین های کنار رودخانه گنگ در هندوستان، همه معابد پیش از وقوع گرفتگی تعطیل شدند. علاقه مندان با استفاده از تلسکوپ در Marina South Pier در سنگاپور و در رصدخانه السدیم (Al Sadeem Observatory) در الوظبا (Al Wathba) در نزدیکی ابوظبی به تماشای این پدیده طبیعی نشستند. صدها نفر در استرالیا، برای تماشای ماه گرفتگی قبل از طلوع خورشید از رصدخانه سیدنی (Sydney Observatory) بلیط تهیه کردند.

وقتی ماه به سایه مخروطی زمین وارد شد، به تدریج از نور خورشید فاصله گرفت و وارد تاریکی شد. با این حال، همچنان کمی نور که در نتیجه اتمسفر تغییر راستا می دهند، به ماه می تابد.

اندرو فابیان، استاد نجوم دانشگاه کمبریج به رویترز گفته است:

این پدیده را به این علت ماه خونین می نامند که نور خورشید در راستا تابیدن به ماه از جو زمین می گذرد و همین عامل، باعث تغییر رنگ آن و قرمز شدن آن می گردد، طوری که وقتی که خورشید پشت زمین پنهان می گردد، ماه به رنگ قرمز درمی آید.

در همین حین، مریخ نیز در فاصله ای نزدیک تر به زمین نسبت به سال 2003 قرار می گیرد، بنابراین، این امکان وجود دارد که برخی از ناظران نقطه ای را در آسمان ببینند که مانند یک ستاره نارنجی رنگ متمایل به قرمز به نظر می رسد و این در واقع، همان سیاره سرخ است.

رابرت مسی، معاون مدیر اجرایی انجمن نجوم سلطنتی بریتانیا، که ماه گرفتگی را از دریای مدیترانه دیده است، گفت:

این یک تقارن بسیار غیرمعمول است که گرفتگی کامل ماه و مریخ، در یک شب به هم برسند.

هزاران سال بود که انسان به آسمان ها خیره می شد تا بدیمنی، پیروزی و شادی را پیشگویی کند. در کتاب مقدس اشاره هایی به ماهی که به رنگ سرخ درمی آید شده است و برخی از یهودیان ارتدکس معتقدند که ماه گرفتگی با خود بدشگونی به همراه می آورد و علتی برای تعمق اخلاقی است. بر اساس باورهای برخی از هندوها، اجرام آسمانی مانند خورشید و ماه، در زمان گرفتگی، انرژی منفی از خود ساطع می نمایند و به همین علت، برخی از معابد در هند برای کاهش اثرات آن، در زمان گرفتگی ماه تعطیل بودند. اما ستاره شناسان معتقد هستند که هیچ علتی برای نگرانی وجود ندارد. مسی گفت:

هیچ علتی وجود ندارد که باور کنیم ماه های خونین، پیش عایدیی برای اتفاقات بد هستند. این پدیده، نشانه آخرالزمان نیست. تماشا ماه گرفتگی و مریخ در آسمان در کنار هم اتفاقی است که مردم باید از تماشا آن لذت ببرند تا این که نگران آن باشند.

رویترز، تصویری از ماه گرفتگی را از نقاط مختلف دنیا آماده نموده است که ماهی قرمز رنگ و درخشان را بر فراز قاهره، معبد پوزیدون (Temple of Poseidon) در دماغه سونیون (Cape Sounion) در نزدیکی آتن، روستای باواریا در رایتینگ در آلمان، ساحل ریو در برزیل و ژوهانسبورگ نشان می دهد. کنیایی ها در نایروبی به تماشای ماهی که رنگ خود را باخته بود، نشستند. ماه گرفتگی طولانی بعدی در سال 2123 اتفاق می افتد.

منبع: کجارو / reuters.com
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1500

به "طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21، نگاه ستاره دوستان را به خود خیره کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21، نگاه ستاره دوستان را به خود خیره کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید