سالاری: فعلا تصمیمی درباره سهمیه بنزین نوروزی نگرفته ایم ، طرح بنزین برای همه در مرحله مطالعاتی است

به گزارش جملات زیبا، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: مصرف نفت کوره در نیروگاه ها با وجود افزایش مصرف برق، نسبت به سال گذشته تغییری نکرده. یعنی سال گذشته 6 میلیارد لیتر نفت کوره در نیروگاه ها مصرف شد و امسال هم مصرف نفت کوره همین مقدار بود.

سالاری: فعلا تصمیمی درباره سهمیه بنزین نوروزی نگرفته ایم ، طرح بنزین برای همه در مرحله مطالعاتی است

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه وزارت نفت درباره سبد سوخت کشور گفت: ورود گازمایع به سبد سوخت با چند چالش روبرو است. یکی از چالش ها بحث قیمت گذاری آن است. طبیعتا با قیمت فعلی LPG در کشور رقابت پذیری در بین سوخت ها اتفاق نمی افتد.

وی گفت: چالش بعدی تبدیل ناوگان به LPG سوز است و چالش سوم هم سطح دسترسی و انتقال از مبادی تولید به قطب مصرف در گسترده کشور و ایجاد زیرساخت است.

سالاری گفت: در برنامه هفتم و هشتم توسعه نیز نگاه به سمت تنوع بخشی در سبد پلیمر کشور است. در حال حاضر سبد پتروشیمی کشور بیشتر بر تولید اوره و آمونیاک و متانول متمرکز شده است. محصولات پایه ای صنعت پتروشیمی باید بر پایه محصولات نفتی توسعه یابند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش اضافه کرد: حجم زیادی LPG در کشور موجود است که این محصول با تخفیف هایی در بازار عرضه می شود درحالیکه به نظر بنده می توان از LPG در زنجیره ارزش پتروشیمی برای تولید پروپیلن و بوتادین استفاده کرد و این موضوع یک کار کاملا اقتصادی است. از LPG باید برای ایجاد ارزش اضافه کرده در صنعت پتروشیمی استفاده کرد.

وی گفت: با شرایط فعلی LPG در کشور امکان اضافه کردن آن به سبد سوخت وجود ندارد، چون چالش هایی در قیمت گذاری، رقابت و عرضه این سوخت وجود دارد.

امسال 6 میلیارد لیتر نفت کوره در نیروگاه ها مصرف شد

سالاری گفت: متاسفانه به دلیل خشکسالی ما ظرفیت برقابی ها را برای تولید برق از دست داده بودیم و از طرفی مصرف برق نیز افزایش یافته بود، اما با این وجود مصرف نفت کوره در نیروگاه ها نسبت به سال گذشته تغییری نکرد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: یعنی سال گذشته 6 میلیارد لیتر نفت کوره در نیروگاه ها مصرف شد و امسال هم مصرف نفت کوره همین اندازه بود. در حال حاضر با کسری نفت کوره برای صادرات روبرو هستیم.

وی گفت: البته تمرکز اصلی ما بر تحویل نفت گاز به نیروگاه ها بوده است و امسال حدود 15 میلیارد لیتر سوخت مایع در این واحد ها مصرف شده است.

سالاری گفت: نیروگاه های ایران بازدهی پایینی دارند و باید روی بهینه سازی خود کار کنند. همچنین نفت کوره در نیروگاه های سایر کشور ها نیز مصرف می شود و آن ها با گذاشتن فیلتر مانع آلودگی هوا می شوند که این موضوع می تواند از طریق نیروگاه های کشور نیز در دستور کار قرار بگیرد.

طرح بنزین برای همه فعلا در مرحله مطالعاتی است

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: برای نوروز امسال نیز تدابیری مناسبی برای تامین سوخت بنزین اندیشیده شده است و شرایط ذخایر بنزین کشور در شرایط مطلوبی واقع شده است. میانگین مصرف امسال بنزین در کشور 86 میلیون لیتر در روز است. فعلا تصمیمی درباره سهمیه بنزین نوروزی اتخاذ نشده است.

وی در خاتمه گفت: فعلا طرح بنزین برای همه در حال بررسی در بخش نرم افزاری است و بعد از نهایی شدن این طرح مردم در جریان اجرای این طرح قرار خواهند گرفت. این طرح فعلا در مرحله پیشنهاد است و دوستان ما در از جنبه ایجاد زیرساخت در حال بررسی این طرح هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1489

به "سالاری: فعلا تصمیمی درباره سهمیه بنزین نوروزی نگرفته ایم ، طرح بنزین برای همه در مرحله مطالعاتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالاری: فعلا تصمیمی درباره سهمیه بنزین نوروزی نگرفته ایم ، طرح بنزین برای همه در مرحله مطالعاتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید