دیپلمات آنالیز کرد: پاکستان در افغانستان به دنبال چیست؟

به گزارش جملات زیبا، نشریه دیپلمات نوشت که پاکستان خواهان خروج آمریکا از افغانستان و ایجاد دولتی در این کشور است که هوادار اسلام آباد و راولپندی و نیز مخالف دهلی نو باشد.

دیپلمات آنالیز کرد: پاکستان در افغانستان به دنبال چیست؟

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، نشریه دیپلمات در آنالیز اهداف پاکستان در افغانستان نوشت که کابل بخوبی می داند که برای تضمین پایداری توافق صلح در افغانستان به حمایت اسلام آباد و مهم تر از آن راولپندی احتیاج دارد.

این نشریه اضافه نمود که اولویت های اصلی پاکستان در افغانستان دو چیز است؛ نخست اینکه آمریکا باید از افغانستان خارج گردد، اما نه به شتابزدگی شوروی در سال 1989 و دوم اینکه دولتی در کابل ایجاد گردد که هوادار پاکستان و ترجیحاً مخالف هند باشد.

در ادامه این نوشتار نیز آمده که پاکستان خواهان ساز و کاری برای تقسیم قدرت در افغانستان است تا طالبان حضور قابل توجهی در ساختار دولتی افغانستان داشته باشد زیرا بدین ترتیب کابل روابط محبت آمیز تری با اسلام آباد خواهد داشت.

دیپلمات همچنین نوشت که پاکستان مانند گذشته به دنبال استفاده از تجارت ترانزیت به عنوان راهی برای اعتمادسازی با افغانستان است و به بازگشایی گذرگاه های تجاری بین دو کشور در ماه های اخیر اشاره نمود.

این در حالی است که مقامات افغان همیشه پاکستان را به سیاست مخرب در قبال افغانستان متهم می نمایند و آمریکا نیز اسلام آباد را به پناه دادن به گروه های مخالف افغانستان و پشتیبانی از آن ها متهم می نماید.

بیل راجیو سردبیر لانگ وار ژورنال نیز چندی پیش مدعی شد که پاکستان استقرار دولتی قوی در کابل را تهدید می داند و از اینرو از مخالفان مسلح دولت حمایت می نماید.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 620

به "دیپلمات آنالیز کرد: پاکستان در افغانستان به دنبال چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات آنالیز کرد: پاکستان در افغانستان به دنبال چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید