دستگاه بخور سرد برای نوزادان چه فوایدی دارد؟

به گزارش جملات زیبا، امروزه بیشتر متخصصان به این نتیجه رسیده اند که دستگاه بخور سرد برای نوزادان مفید است. حال دستگاه بخور سرد چه فوایدی دارد؟ بخور سرد بهتر است یا بخور گرم؟ ویژگی های یک دستگاه بخور سرد مرغوب چیست؟ در ادامه به پاسخ این سوالات خواهید رسید.

دستگاه بخور سرد برای نوزادان چه فوایدی دارد؟
آیا حین سرماخوردگی نوزاد از بخور سرد برای درمان او استفاده نموده اید؟ اگر نوزاد شما سرما بخورد، یک فاجعه شروع می گردد، چراکه داروی کمی وجود دارد که بتوانید به او بدهید و هیچ راهی برای کاهش ناراحتی او وجود ندارد. حتی بیشتر دارو های تسکین دهنده برای استفاده نوزادان تایید نشده است. اگر نوزاد کمتر از یک ساله باشد، حتی نمی توانید یک قاشق چای خوری عسل به او بدهید. یکی از مواردی که می توانید برای بهبود سرفه، عفونت گلو و سایر نشانه های سرماخوردگی نوزاد خود به کار ببرید دستگاه بخور سرد است. دستگاه بخور سرد برای نوزادان فواید زیادی به همراه دارد.

فواید دستگاه بخور سرد برای نوزادان وقتی صحبت از بخور برای نوزادان به میان می آید، بسیاری از متخصصان بخور سرد را در نسبت به بخور گرم ترجیح می دهند. فواید بخور سرد برای نوزادان شامل موارد زیر می گردد:

کاهش احتمال انتقال بیماری های تنفسی

کاهش ویروس های هوا، کاهش احتمال سرماخوردگی و برونشیت

افزایش شادابی و طراوت پوست نوزاد

بهبود سرفه نوزاد و نرم کردن گلو

بهبود شرایط تنفس و جلوگیری از گرفتگی بینی نوزاد

نکاتی درباره دستگاه بخور سرد برای نوزاداندستگاه های بخور معمولا کم صدا هستند. از این رو آرامش نوزاد را بر هم نمی زنند. هر دو نوع دستگاه بخور رطوبت اتاق به طور یکسان تامین می نمایند. اما برای اتاق نوزاد یا کودک، کدام یک را انتخاب می کنید؟ برای حفظ ایمنی کودک، همواره از دستگاه بخور سرد برای نوزادان بهره ببرید. آب گرم یا بخار حاصل از یک دستگاه بخور گرم می تواند کودک را بسوزاند. اگر او به دستگاه خیلی نزدیک گردد، در صورت نشت آب گرم هم ممکن است سوزانده گردد.

دستگاه بخور سرد باعث ایجاد رطوبت در هوا می گردد، که موجب بهبود سرفه و گرفتگی راه های تنفسی می گردد. دستگاه های بخور گرم و سرد، هر دو در رطوبت هوا موثرند. هنگامی که بخار آب به راه های تنفسی پایینی کودک شما می رسد، دارای دمایی ثابت است (فارغ از اینکه از بخور سرد یا گرم استفاده نموده باشید).

اگر از دستگاه بخور استفاده می کنید، برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی و رشد باکتری ها، آن را به طور منظم تمیز نگه دارید. دستگاهی که در آن آب راکد می ماند، مخصوصا دستگاه بخور سرد، می تواند این مواد آلاینده را در هوا پخش کند. دستگاه بخور گرم، آلاینده کمتری به هوا می فرستد.

فقط به این علت که دستگاه بخور گرم باکتری ها را با حرارت از بین می برد، به این معنا نیست اتاق شما را کاملا عاری از ویروس ها می نماید. میکروب ها می توانند به وسیله وسایل دیگر وارد اتاق شوند و در محیط های گرم به سرعت توسعه پیدا نمایند، به این معنی که دستگاه بخور گرم در واقع موجب آلودگی بیشتر اتاق شما می گردد.

توصیه های بهداشتیدر صورت انجام ندادن موارد بهداشتی زیر در معرض مسائل تنفسی، آسم و یا آلرژی قرار می گیرید.

تمیز کردن دستگاه باید با یک محلول سفید نماینده 10 درصد انجام گردد. کلینیک مایو آمریکا عنوان نموده است که به منظور تمیز کردن دستگاه بخور سرد، بایستی به طور روزانه از محلول حاوی نه قسمت آب و یک قسمت سفید نماینده، استفاده کرد.

تخلیه مخزن و خشک کردن تمام سطوح باید به صورت روزانه انجام گردد. برای پر کردن مخزن بهتر است از آب مقطر یا آب تصفیه شده بهره ببرید که املاح کمتری از آب لوله کشی دارد.

به خاطر داشته باشید تهویه اتاق نوزاد را به طور منظم انجام دهید، هوا را بیش از حد گرم و مرطوب نکنید، و دستگاه بخور را از دسترس کودک خود دور نگه دارید.

محل مناسب قرار دادن دستگاه بخور سرد برای نوزادانباید توجه داشته باشید که دستگاه بخور سرد نباید به صورتی در اتاق قرار گیرد که بخار سرد را به صورت مستقیم به گهواره یا تختخواب نوزاد روانه کند. هدف از وجود دستگاه بخور سرد بالا بردن سطح رطوب هواست.

بنابراین دستگاه ها در نقطه ای از اتاق قرار دهید که تمام فضای موجود را پوشش دهد.

انواع دستگاه های بخور از میان انواع دستگاه های بخور دو نوع آن رایج تر هستند: بخور گرم و بخور سرد:

دستگاه های بخور گرم دارای یک مخزن آب هستند که دمای آب را به 100 درجه سانتی گراد می رسانند. آب تبخیر می گردد و دستگاه بخور، بخار گرم را به هوا می فرستد.

از سوی دیگر، دستگاه های بخور سرد، آب را گرم نمی نمایند. در عوض، آن ها معمولا دارای یک جفت اسفنج بزرگ هستند که آب زیادی را به خود جذب می نمایند و یک فن که هوا را به جریان می اندازند، به این ترتیب قطرات کوچکی از آب را در هوا پخش می نمایند.

هر دو این دستگاه ها دارای مزایا و معایب خود هستند: دستگاه های بخور گرم بسیار ایمن هستند (آب جوشیده شده می تواند باکتری ها و یا ویروس ها را از بین ببرد)، و دستگاه های بخور سرد، صرفه جویی در مصرف انرژی بیشتری دارند، چرا که آن ها احتیاجی به منبع انرژی قوی برای گرم کردن آب ندارند.

نکات مهم هنگام خرید دستگاه بخور سرد برای نوزادانهنگام خرید دستگاه بخور سرد برای نوزادان، موارد زیر را در نظر بگیرید:

با فیلتر یا بدون فیلتر: در بعضی دستگاه ها یک فیلتر داخلی ساخته شده است که به حفظ منافذ هوا یاری می نماید، اما اگر نتوانید آن را تمیز کنید، می تواند منبع آلودگی باشد. اگر یک دستگاه دارای فیلتر انتخاب کنید بایستی به طور منظم آن را تمیز یا تعویض کنید.

مساحت موثر: هر دستگاه بخور دارای یک منطقه موثر است. اگر فقط در اتاق کودک خود از آن بهره ببرید، یک دستگاه که 10 متر مربع را پوشش می دهد، مناسب است. اگر قصد استفاده از آن را در اتاق بزرگتری دارید، به یک دستگاه با مساحت موثر بزرگتر احتیاج خواهید داشت.

منتشر نماینده داخلی: بعضی از دستگاه های بخور توانایی انتشار عطر، رایحه و یا روغن معطر دارند. اگر فقط می خواهید یک دستگاه بخور ساده برای اتاق نوزادتان داشته باشید، بهتر است که از خرید دستگاه های دارای این ویژگی اجتناب کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1329

به "دستگاه بخور سرد برای نوزادان چه فوایدی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه بخور سرد برای نوزادان چه فوایدی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید