خیز ایران و قطر برای تقویبت روابط تجاری

به گزارش جملات زیبا، خبرنگاران : با حضور هیات مدیره اتاق مشترک ایران و قطر در اتاق تهران، این دو اتاق برای هم افزایی در جهت توسعه مراودات مالی و تجاری ایران و قطر تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

خیز ایران و قطر برای تقویبت روابط تجاری

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش به نقل از اتاق بازرگانی تهران؛ به موجب تفاهمنامه همکاری که میان اتاق تهران و اتاق مشترک ایران- قطر، به امضا رسید، دو طرف متعهد شدند که برای توسعه مناسبات تجاری فعالان مالی از بخش خصوصی با کشور قطر و هم بهره گیری از ظرفیت های این بازار صادراتی، همکاری های لازم را به عمل آورند.

در این جلسه حسام الدین حلاج، معاون امور بین الملل اتاق تهران با اشاره به سطح روابط سیاسی ایران و قطر از ضرورت توسعه روابط مالی میان دو کشور سخن گفت و اضافه کرد: با توجه به در پیش بودن رویدادهایی نظیر جام جهانی2022 فوتبال در قطر و اکسپوی دوبی، ایران باید بتواند از فرصت هایی که در پی برگزاری این دو رویداد حاصل می گردد، منافعی را کسب کند. او در ادامه، انعقاد تفاهمنامه همکاری با اتاق مشترک ایران و قطر را گامی در جهت بهره گیری از این منافع دانست و گفت: در نظر داریم در قالب این تفاهمنامه، چند پروژه مشترک را طراحی نموده و با همکاری این اتاق مشترک به پیش برانیم. حلاج در ادامه از برنامه اتاق تهران برای برگزاری رویدادی با همکاری کشورهای قطر، عمان، امارات و کویت برای توسعه ارتباطات تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس اطلاع داد و گفت: در حال حاضر کشور ما در تعداد 20 شریک تجاری نخست قطر هم قرار ندارد و صندلی ایران می تواند در لیست شرکای این کشور ارتقا پیدا کند.

در ادامه این جلسه، عدنان موسی پور،رئیس اتاق مشترک ایران-قطر طی سخنانی در باب اهمیت توسعه مراودات تجاری میان دو کشور، پیشنهاد مشخصی درمورد توسعه صادرات صنایع دستی ایران به قطر در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور ارائه کرد و گفت: انتظار می رود که بازار صنایع دستی و هدایای نفیس از ماه ها قبل در قطر رونق پیدا کند و ما می توانیم از این فرصت استفاده کنیم. او اضافه کرد: در بهره گیری و مدیریت استفاده از این فرصت ها اتاق تهران می تواند نقش محوری را ایفا نماید.

خورشید گزدرازی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و قطر هم به ظرفیت های منطقه آزاد حَمَد در قطر اشاره نموده و استفاده از این ظرفیت ها را به بازرگانان و سرمایه گذاران ایرانی توصیه کرد.

او بعلاوه با اشاره به ثبت نخستین شرکت کشتیرانی ایرانی در قطرگفت که این شرکت کشتیرانی هم می تواند خدمات مورد احتیاج فعالان مالی در تجارت را به آنها ارائه کند. گزدرازی بعلاوه با اشاره به صادرات میوه و تره بار ایران به قطر از نبود کانتینربر یخچالدار در این راستا انتقاد کرد و خواهان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه شد. علی غوابش، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و قطر هم با اشاره به اینکه اتاق ایران و قطر از حمایت سیاسی و حمایت سایر اتاق ها محروم بوده است، امضای تفاهمنامه با اتاق تهران را نقطه شروع فعالیت های بیشتر برای ارتقای سطح همکاری ها با کشور قطر توصیف کرد.

در ادامه این جلسه، بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران هم با اشاره به بعضی مفاد تفاهمنامه اتاق تهران و اتاق مشترک ایران و قطر به امکاناتی که قرار است، به موجب امضای این تفاهمنامه، از سوی اتاق تهران دراختیار این اتاق قرار گیرد اشاره نمود و گفت:اتاق تهران می تواند در زمینه یکپارچه سازی و توانمندسازی اعضا و انعکاس مطالبات انتظارات آنها به حاکمیت و دستگاه های تصمیم گیر به اتاق مشترک ایران و قطر یاری کند.

دبیرکل اتاق تهران بعلاوه با استقبال از پیشنهادات ارائه شده در زمینه توسعه بازار صنایع دستی ایران در قطر و تسهیل حمل و نقل دریایی میان دو کشور گفت که اگر این طرح ها منجر به توسعه مراودات دو کشور گردد، اتاق تهران از آن حمایت خواهد نمود. پس از آن مقرر شد، اتاق مشترک ایران و قطر لیست اقدامات خود و چگونگی حمایت اتاق تهران را اعلام کند.

در این نشست بعلاوه تفاهمنامه همکاری میان اتاق تهران و اتاق مشترک ایران و قطر به امضا رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1176

به "خیز ایران و قطر برای تقویبت روابط تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز ایران و قطر برای تقویبت روابط تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید