حقایقی عجیب از منظومه شمسی؛ از طولانی ترین روزها تا سکوت مطلق

به گزارش جملات زیبا، در این گزارش با مجذوب کننده ترین نکات منظومه شمسی و برخی از سیاره های آن آشنا می شوید.

حقایقی عجیب از منظومه شمسی؛ از طولانی ترین روزها تا سکوت مطلق

سکوت مطلق در فضا

علی رغم انفجارهای بزرگ در فضا و برخورد اجسام غول آسا به یکدیگر، فضا در سکوت مطلق است. صدا از طریق ذرات ماده موجود در هوا جابه جا می گردد. اما به علت اینکه در فضا هیچ نوع ماده ای (مثلاً گاز) وجود ندارد و به اصطلاح حالت خلأ در آن وجود دارد، صدا هم جابه جا نمی گردد. درنتیجه نه فضانوردان صدای یکدیگر را می شنوند، نه صدای برخورد و انفجار اجسام به گوش کسی می رسد. اما ناسا در حال کوشش است تا صدای سیارات را شبیه سازی نمایند.

گرم ترین سیاره منظومه شمسی

شاید فکر کنید عطارد به خاطر اینکه از همه سیاره ها به خورشید نزدیک تر است از همه آن ها گرم تر هم باشد، اما اسم گرم ترین سیاره منظومه شمسی به زهره می رسد. زهره لایه ای ضخیم از کربن دی اکسید در جو خود دارد. این لایه آن قدر ضخیم است که مانع از دیده شدن این سیاره از زمین می گردد و اجازه نمی دهد که گرمای زهره، به فضا برگرد. درنتیجه زمانی که خورشید به زهره می تابد، این لایه ضخیم کربن دی اکسید، با ایجاد کردن اثر گلخانه ای، سطح زهره را داغ تر از حد انتظار می نماید. به همین علت، سیاره زهره چرخه بی سرانجام از گرما دارد که هیچ وقت از بین نمی رود و این گرما همواره درون این سیاره وجود دارد. برای درک بهتر مقدار گرمای این سیاره خوب است بدانید که عطارد که نزدیک ترین فاصله به خورشید را دارد، روزها دمایی حدود 427 درجه سانتی گراد دارد. اما این دما در سیاره زهره به 460 درجه سانتی گراد می رسد.

امکان زندگی در مریخ

مریخ تنها سیاره منظومه شمسی است که احتمال حیات در آن وجود دارد. ناسا تمرکز ویژه ای بر این مسئله دارد و اخیراً هم فسیل هایی از موجودات زنده میکروسکوپی در مریخ پیدا نموده است. تحقیقات نشان می دهد که حیات میکروسکپی در مریخ وجود داشته، اما به دلایلی از بین رفته است. اما همچنان فرض وجود حیات در قسمت های دیگر این سیاره وجود دارد. برای این کار محققان در حال آنالیز قدیمی ترین شکل حیات بر روی زمین هستند. محققان با برسی فسیل های میکروسکپی باستانی در زمین کوشش می نمایند تا آمادگی و دانش بیشتری برای کشف شواهد حیات در مریخ پیدا و در کاوش سال 2020 بتوانند با آمادگی بیشتری شواهد حیات در مریخ را آنالیز نمایند.

در این زمینه بخوانید:

پاسخ به سوالات عجیب درباره فضانوردان: آنها چطور دست شویی می فرایند و...

دهکده ای که قرار است اولین خانه بشر در ماه باشد؛ خانه ای روی ماه

ردپایی ابدی

کره ماه هیچ جو و اتمسفری ندارد و تمام آب های سطح آن یخ زده است. درنتیجه هیچ باد یا آبی جریان ندارد که ردپای فضانوردان را از بین ببرد.

سردترین جای منظومه شمسی

شاید فکر کنید که سردترین نقطه منظومه شمسی سیاره پلوتون است اما برخی تحقیقات نشان می دهد که یکی از حفره های ماه می تواند سردترین نقطه در منظومه شمسی باشد. دمای این حفره حدود 240- درجه سانتی گراد است. این حفره ماه وقت رنگ خورشید را به خود نمی بیند و به همین دلیل سردترین یخچالی است که در منظومه شمسی وجود دارد.

یک روز در زهره، یک سال در زمین

سیاره زهره چرخش بسیار آرامی دارد. هرروز در زهره 117 روز زمین طول می کشد. سرعت چرخ زهره به دور خودش به حدی آرام است که اگر بر روی سطح زهره باشید 117 روز زمینی طول می کشد تا یک روز تمام گردد. اما سرعت گردش این سیاره به دور خورشید 225 روز زمین است. درحالی که زمین 365 روز طول می کشید که به دور خورشید بچرخد.

ماه بخشی از زمین بوده است

برخی دانشمندان معتقدند که وقتی زمین سیاره ای جوان بود، سیاره ای بزرگ در میزان های مریخ به آن برخورد کرد و درنتیجه یک قطعه از زمین جدا شد. این قطعه به علت وجود جاذبه آغاز به گردش به دور زمین کرد و همین گردش مداوم موجب شد تا شکل کروی به خود بگیرد و تبدیل به ماهی که ما امروز می شناسیم گردد.

آتش فشانی 3 برابر قله اورست

بلندترین قله در بین تمام سیاراتی که می شناسیم، متعلق به مریخ است. بر روی این قله آتش فشانی قرار گرفته است که بلندی آن 22 کیلومتر و قطر دهانه آن 86 کیلومتر و پهنای پایه آن حدود 550 کیلومتر است. این آتش فشان بزرگ ترین آتش فشان منظومه شمسی است. تعداد آتش فشان های موجود در مریخ بسیار بیشتر از زمین است.

بزرگ ترین دره منظومه شمسی

مریخ علاوه برداشتن بلندترین قله آتش فشانی منظومه شمسی، صاحب بزرگ ترین دره منظومه شمسی هم هست. این دره حدود 3 هزار کیلومتر طول و 600 کیلومتر عرض دارد و عمق آن حدود 8 کیلومتر است. این در حالی است که بزرگ ترین دره زمین در استان آریزونا 30 کیلومتر عرض و 800 کیلومتر طول و حدود 2 کیلومتر عمق دارد. فرضیه هایی وجود دارد که منشأ شکل گیری این دره بزرگ را سیلاب های بزرگ روی مریخ می دانند که میلیون سال قبل چنین دره ای را پدید آورده اند.

منبع: اسپیس

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 1294

به "حقایقی عجیب از منظومه شمسی؛ از طولانی ترین روزها تا سکوت مطلق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی عجیب از منظومه شمسی؛ از طولانی ترین روزها تا سکوت مطلق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید