جوانان، زنان و اقتصاد فرهنگ، مهم ترین حوزه های همکاری ایران و نروژ

به گزارش جملات زیبا، فعالیت کمیته مشترک بازرگانی ایران و نروژ که از سال گذشته شروع شده بود، با تصمیم هیات رئیسه اتاق ایران برای یک سال دیگر تمدید و نشست معارفه این کمیته با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت و فعالان مالی برگزار گردید.

جوانان، زنان و اقتصاد فرهنگ، مهم ترین حوزه های همکاری ایران و نروژ

جهت دریافت مشاوره خدمات موشن گرافیک از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی سناریو تا ساخت تیزر و موشن گرافیک حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران در این نشست ضمن تأکید بر مشترکات مالی ایران و نروژ، مهم ترین مزیت های مالی این کشور را برای تجارت با ایران تشریح کرد.

کرباسی اظهار داشت: نروژ نگاه ویژه ای به همکاری با جمهوری اسلامی ایران دارد که باید از این فرصت به نفع توسعه همکاری های مالی بهره برد.

معاون امور بین الملل اتاق ایران ادامه داد: یکی از مهم ترین ویژگی های مالی کشور نروژ، ترکیبی از مالکیت دولتی و بازار آزاد است و جز دخالت دولت در حوزه های نفت و انرژی، مالکیت SME ها و مجموعه تولیدات بخش کشاورزی از آن بخش خصوصی است.

او با اشاره به منابع عظیم نفت و گاز کشور نروژ گفت: این کشور نهمین صادرکننده نفت و هشتمین صادرکننده گاز است و با توجه به منابع آبی در اختیار این کشور، در بخش آبزی پروری، از کشورهای پیشرو در میان کشورهای اسکاندیناوی محسوب می گردد.

کرباسی درآمد سرانه بالای نروژ را از دیگر مهم ترین رجحان های اقتصاد این کشور در میان کشورهای حوزه اسکاندیناوی دانست و به حجم تجارت ایران و نروژ طی سال های اخیر اشاره نمود: متاسفانه آنالیز آمار و ارقام تجارت ایران و نروژ کمی ناامیدکننده است. این در حالی است که تأکید اساسی کشور نروژ در حوزه اقتصاد، بر همکاری با کشورهای درحال توسعه قرار گرفته است؛ از طرفی این کشور 19 هزار ایرانی مقیم دارد که عمده آن ها هم فعالان مالی هستند و نقش حائز اهمیتی در ورود شرکت های ایرانی در بازار اسکاندیناوی دارند.

معاون امور بین الملل اتاق ایران در ادامه به تشریح مهم ترین حوزه های همکاری مشترک فعالان مالی ایران و نروژ پرداخت. بر این اساس، کشتیرانی، انرژی های تجدید پذیر، انتقال فناوری نوین در حوزه های مختلف و کشتی سازی از مهم ترین بخش هایی است که به باور او، فعالان مالی ایرانی برای ورود در بازارهای نروژ می توانند موردتوجه قرار دهند.

کرباسی ابراز امیدواری کرد که با احیای مجدد این کمیته، گام مهمی در راستای توسعه همکاری های مالی ایران و نروژ برداشته گردد.

ضرورت توجه به بین المللی سازی بنگاه های مالی

مهرداد جلال پور، نماینده سازمان توسعه تجارت در این نشست به بیان نکاتی در راستای بهبود روابط مالی ایران و نروژ پرداخت.

او با تأکید بر اینکه در شرایط تحریم این بخش خصوصی است که باید ابتکار عمل را به دست گیرد، اظهار داشت: حجم تجارت ایران و نروژ همان طور هم که اشاره شد، ناچیز است؛ اما اگر می خواهیم تجارت را متحول کنیم باید به رویکرد بین المللی سازی بنگاه ها در کنار ظرفیت بخش خصوصی توجه داشته باشیم.

جلال پور، علاوه بر همکاری های مشترک نامبرده میان ایران و نروژ، بانوان، جوانان و اقتصاد فرهنگ را به عنوان مهم ترین حوزه هایی معرفی کرد که نروژی ها تمایل بسیار زیادی برای همکاری با ایران دارند و فعالان مالی ایرانی هم می توانند در این بخش ها ابتکار عمل را به دست گیرند.

معصومه زمانیان، نماینده وزارت امور خارجه هم که در این نشست حضور داشت، واردات تکنولوژی از کشور نروژ را در کنار واردات کالا حائز اهمیت دانست و تأکید کرد باید بین ایران و نروژ پروژه های موضوعاتی و عملیاتی تعریف کنیم.

او همچنین تقویت انجمن دوستی ایران و نروژ را به منظور تقویت همکاری های هدفمند موردتوجه قرار داد و ابراز امیدواری کرد تا فعالیت کمیته مشترک بازرگانی ایران و نروژ در کنار این انجمن منجر به توسعه روابط گردد.

در ادامه این نشست، فعالان مالی حاضر به بیان مهم ترین موانع و چالش های توسعه همکاری با نروژ پرداختند. همچنین داود حیدری زند که در دوره قبل، ریاست کمیته مشترک بازرگانی ایران و نروژ را بر عهده داشت، گزارشی از اقدامات اجرا شده ارائه کرد. بر مبنای این گزارش، بانک اطلاعاتی فعالان مالی دو کشور در همه حوزه ها تهیه شده که نقش راهبردی در پیشبرد همکاری های ایران و نروژ ایفا می نماید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: khaneh-jok-sms.ir شناسه مطلب: 201

به "جوانان، زنان و اقتصاد فرهنگ، مهم ترین حوزه های همکاری ایران و نروژ" امتیاز دهید

1 کاربر به "جوانان، زنان و اقتصاد فرهنگ، مهم ترین حوزه های همکاری ایران و نروژ" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوانان، زنان و اقتصاد فرهنگ، مهم ترین حوزه های همکاری ایران و نروژ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید